ועדת הכלכלה תדון ביום שני הקרוב באמנה להסדרת זכויות הילדים בתוכניות ריאליטי - מדיה ופרסום - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועדת הכלכלה תדון ביום שני הקרוב באמנה להסדרת זכויות הילדים בתוכניות ריאליטי

לפי טיוטת האמנה ייקבעו כללים להגנת הילדים כגון "מניעת הצגתו של ילד בצורה מביכה, פוגעת או משפילה"

ועדת הכלכלה והוועדה לזכויות הילד ידונו יחד ביום שני הקרוב בגיבוש אמנה המסדירה את השתתפותם של ילדים בתוכניות ריאליטי - כך הודיעה היום הוועדה לזכויות הילד. בדיון תוצג טיוטת האמנה שגיבשה הרשות השנייה ושאמורה להסדיר את השתתפותם של ילדים עד גיל 16 בתוכניות ריאליטי.

תוכניות הריאליטי שילדים משתתפים בהן בישראל כוללות בין השאר את סופר נני ומשפחה חורגת, אשר מציגים בעיות משפחתיות כאשר הילדים לא נשאלים האם ברצונם להופיע בתוכנית, ולעתים מדובר גם בילדים בגילאים צעירים מאוד.

לפי הסקירה שהוציאה הוועדה לזכויות הילד בעניין, ילדים עלולים להיפגע מכמה בחינות: "פגיעה בפרטיות של הילדים וחשיפה של פרטים ומצבים אינטימיים לפני ציבור גדול, ובהם בני סביבתם הקרובה של המשתתפים, חברים לבית-הספר וכו'; הצגת הילדים בתוכניות מציאות במצבים קשים, רגישים, מביכים ומשפילים. תוכניות מציאות נוטות להקצין מצבים של קונפליקט ולהציגן מחוץ להקשר שוב ושוב, והדבר עשוי להעצים את הפגיעה הנגרמת לילדים המשתתפים בהן; התרחשותן של סיטואציות קריטיות בחיי המשפחה לפני מצלמות הטלוויזיה ומתוך מעורבות של צוות תוכנית המציאות עשוייה לפגוע בשלבים חשובים בהתפתחותם של הילדים וביחסים בתוך המשפחה".

אפשרויות נוספות לפגיעה הן "במקרים שבהם צוות תוכנית המציאות נותן ייעוץ למשפחה בהתמודדות עם מצבים, הייעוץ עשוי שלא להתאים לבעיות שעמן המשפחה מתמודדת ולא לשמש פתרון מלא לטווח ארוך. כמו כן, ייתכן כי שיקולים הקשורים בהפקת התוכנית יהיו כרוכים בייעוץ. הפופולריות של תוכניות מסוג זה עלולה להביא לכך שהורים יישמו עצות שניתנו בהן במקום לפנות לטיפול מקצועי; לילדים אין יכולת לשקול את הסיכונים הכרוכים בהופעה בתוכניות מציאות כשהם מתבקשים לתת את הסכמתם להופיע. ההורים עשויים להציב שיקולים זרים לפני טובת ילדיהם". כמו כן, צוין כי "עד כה לא נערך מחקר שבדק את ההשפעה בפועל של ההשתתפות בתוכניות מציאות על ילדים ומשפחות".

לפי טיוטת האמנה שתוצג ביום שני הקרוב בוועדה, ייקבעו כמה כללים שינסו להגן על ילדים המופיעים בתוכניות ריאליטי. כך למשל, מצויין בטיוטה כי "השתתפות ילדים בתוכניות טלוויזיה היא חלק ממימוש זכותם לחופש ביטוי, אך זכות זו צריכה להיות מאוזנת עם החובה להגן על טובת הילד. יש להימנע מכל פגיעה פיזית או רגשית בילד ולהימנע מניצולו. יש לדאוג לרווחתו ובריאותו של הילד במהלך הכנת התוכנית, בעת שידורה ולאחריה; יש לכבד את זכותו של ילד לפרטיות; יש להימנע מהצגתו של ילד בצורה מביכה, פוגעת או משפילה; אין להפלות ילדים בכל הנוגע להשתתפותם בתוכניות טלוויזיה מכל טעם שהוא, לרבות על בסיס מין, גזע, דת, מעמד, רקע חינוכי או יכולת פיסית".

מי שצופה בתוכניות ריאליטי בהשתתפות ילדים, ודאי הבחין כי פעמים רבות הילדים מוצגים בסיטואציות לא קלות כמו בעיות התנהגות ומריבות עם ההורים, ומעניין יהיה לראות איך יתמודדו הערוצים עם החובה שלא להציג ילדים בצורה "מביכה, פוגעת או משפילה", וכן כיצד ישמרו על פרטיותם של ילדים.

כמו כן, מצוינים בטיוטה תנאים להשתתפות ילדים בתוכניות אלה, שביניהם מתן היתר ממשרד העבודה והרווחה; קבלת עמדת הילד (אם הוא מסוגל לחוות דעה משלו); הסכמת הורי הילד; אישור רופא שבדק את הילד; עמדת מנהל המוסד החינוכי שבו הוא לומד (ואם הוא בגן ילדים - עמדת הגננת)".

עוד מצויין כי "יש לקבל הסכמה מודעת של הילד ושל הוריו או האפוטרופסים שלו להשתתפות בתוכנית טלוויזיה. יש לספק לילד בשפה המובנת לו, בהתאם לגילו וליכולת הבנתו, מידע מלא ומפורט לגבי ההשתתפות בתוכנית והשלכותיה. על יוצרי התוכנית להבהיר לילד, בשפה המובנת לו בהתאם לגילו וליכולת הבנתו, כי הוא אינו חייב להשתתף בתוכנית אם אינו חפץ בכך, ולידע אותו מראש על נושא השידור כותרתו ותכליתו. כמו כן, יש ליידע את הילד באשר לזכותו לסגת מההתקשרות ללא סנקציה, ואין לתת לו תמריץ כלכלי או אחר, כדי להשיג הסכמה". עוד מצוין כי להורים יובהר כי לאחר הצילומים לא ניתן יהיה לסגת מההסכמה להשתתף בתוכנית, וכי אין לתת להורים תמריץ כלכלי כדי להשיג הסכמתם.

כללים נוספים יקבעו כי "כל החלטה הנוגעת לאישור השתתפותו של ילד בתוכנית טלוויזיה תיעשה לאחר בדיקה פרטנית של הרקע החברתי, המשפחתי והבריאותי של הילד, ותוך התחשבות במוקדי פגיעה אפשריים בו בעת הפקת התוכנית ושידורה. הערכת מסוגלות הילד להשתתף בתוכנית תיעשה על ידי פסיכולוג המתמחה בטיפול בילדים, לאור כל הנתונים שלעיל". בנוסף מומלץ כי "יש להיעזר בליווי פסיכולוגי של הילד ע"י אנשי מקצוע, שהמקרה מוכר להם, כדי להתמודד עם בעיות אפשריות במהלך ההפקה, וכי יש לאפשר נוכחות אדם מוכר לילד (כגון מורה, הורה, אפוטרופוס) אשר יהיה מופקד על טובתו. במקרים בהם לא ניתן ליווי של בן משפחה, יש לצוות אדם קבוע אשר ילווה את הילד במהלך ההפקה וידאג לרווחתו, ואשר להורי הילד או האפוטרופסים שלו תהיה אליו גישה". יש לדאוג לסיוע פסיכולוגי לילד בתקופה של 3 חודשים לאחר שידור התוכנית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#