ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה: ייאסר פרסום באמצעות מערכות חיוג אוטומטיות

הצעת החוק נועדה למנוע מקרים בהם מתקשר המפרסם ומנתק, בתקווה שמקבל המסר יצלצל בחזרה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה בצהריים להצבעה בקריאה ראשונה את הצעת החוק שתאסור על שיגור פרסומות באמצעות מערכות חיוג אוטמטיות לצלצול וניתוק השיחה.

ההצעה מבקשת למנוע מחברות רבות לעקוף את האיסור לשגר פרסומות בפקס, הודעה אלקטרונית או מסרון באמצעות שימוש במערכות אוטומטיות שמתוכננות להפסיק את החיוג בטרם מקבל המסר מספיק לענות לשיחה וגורמות לו לחזור למתקשר ולהיחשף לפרסומת.

הצעת החוק הוגשה על ידי הח"כים אורי מקלב, משה גפני (יהדות התורה) ויוליה שמאלוב-ברקוביץ' (קדימה). מקלב אמר כי ההצעה במהותה נועדה להגן על הצרכן ולסגור פרצה בחוק המאפשרת לשגר פרסומות באמצעות צלצול ללקוח וניתוק השיחה, המוכרת כ"צינתוק". לדבריו, "רוב האנשים נוהגים לחזור לשיחות שלא נענו ואז הם מגלים שמדובר בחברה מסחרית ומוצאים את עצמם משלמים כסף עבור הפרסומת".

עו"ד פאדיה זידאן ממשרד התקשורת אמרה כי המשרד לא סבור שיש פרצה בחוק, אך הוא לא מתנגד להצעה על מנת להבהיר כי שיטה זו מנוגדת לחוק. עו"ד זידאן ציינה כי "מתנהלת בעניין זה תובענה ייצוגית ובהחלטת ביניים בנושא אמר ביהמ"ש כי לדעתו מדובר בפרקטיקה שמנוגדת לחוק".

נציגי משרד התקשורת, זידאן ועוזר המנכ"ל נתי ביאלסטוק, הוסיפו כי החוק נועד למנוע מגופים מסחריים להטריד את הלקוחות הפרטיים גם באמצעות דחיפת פרסומת וגם באמצעות משיכתם לקבל פרסומת. לדברי ביאלסטוק, החוק כיום מאפשר למי שקיבל הודעת ספאם לקבל פיצוי של עד 1,000 שקל ללא הוכחת נזק.

במהלך הדיון התעוררה השאלה כיצד נוהגים עם חברות המתקשרות ממספרים חסומים. היו"ר ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) הציע להכפיל את הקנס, כדי ליצור הרתעה ולעודד את הנפגעים לאתר את המטרידים.

כמו כן אישרה הוועדה תוספת לסעיף הפיצויים לדוגמה, לפיה אם דבר הפרסומת נשלח ללא ציון דרך יצירת הקשר עם המפרסם, הקנס שיוטל על מפר החוק יוכפל ויעמוד על עד 2,000 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker