ראשי ועדים לשעבר ברשות השידור מאשימים: "הסכם הרפורמה מושחת"

ראשי הוועדים: ההסכם מוטה לטובת מחלקת הבדק אותה מנהל יו"ר הוועד

אופיר בר-זהר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ארבעה ראשי ועדים לשעבר ממגזר טכנאי הטלוויזיה ברשות השידור טוענים כי הסכם הרפורמה מושחת ושהוא מסייע לעובדי מחלקת הבדק (פיתוח ואחזקה) אותה מנהל יו"ר ועד העובדים, וכי ההסכם מלא ב"עוולות, עיוותים, אפליות, מינהל לא תקין ועבירות לכאורה על החוק".

החותמים דורשים שלא להחיל את הסכם הרפורמה ומאיימים בצעדים משפטיים או ארגוניים. יו"ר הוועד בתגובה טוען כי עובדי מחלקתו ייפגעו בדיוק באותו אופן שיספגו העובדים האחרים, וטוען כי מדובר בנקמה של קבוצה קטנה שנובעת מכך שסירב להבטיח לה חסינות מפיטורים ברפורמה.

המסמך נתלה בשעות אלה על לוחות מודעות באזורי העבודה של טכנאי הטלוויזיה. ארבעת החתומים על המסמך, ראשי הוועדים בעבר יוסי אשכנזי, אבי טובול, אילן מנס ומשה אסולין, כותבים כי "מן ההסכם עולה בבירור כי משכותרתו של עובד במגזר אליו אנו משתייכים, תשולם בחלקה הגדול על בסיס אישי (ולא לפי מדרוג, דרגה ו-ותק - א"ב), תוך העדפה ברורה של קבוצת עובדים מסוימת על חשבון עובדים אחרים, כל זאת משיקולים זרים". בהמשך מפרטים החותמים, שלדבריהם מייצגים קבוצת עובדים, כי חישוב השכר שיקבל כל עובד מתבסס על תחשיב של השעות הנוספות והכוננויות שנעשו ב3 השנים האחרונות, וכי תחשיב זה יניב לעובדי מחלקת הבדק בהנהלת יו"ר הוועד יעקב לוי תנאים טובים משמעותית מהעובדים האחרים.

לפי המסמך, "מחלקת הבדק בניהולו של יו"ר הוועד זכתה לאורך השנים בחבילה גדולה של שעות נוספות וכוננויות יותר מהמחלקות האחרות. כתוצאה מכך נקבעו לעובדי המחלקה מקדמי הכפלה אישיים גבוהים שיניבו לעובדים משכורות הרבה יותר גבוהות מעמיתיהם במחלקות האחרות... יו"ר הוועד ועובדיו יקבלו בעקבות הרפורמה עשרות אלפי שקלים בשנה יותר מעובדים במחלקות אחרות".

החותמים מוסיפים כי הפערים נוגעים גם לכמות המפוטרים: "אגף הבדק הוא היחיד שלא נפגע כלל ואף מתחזק על ידי סיפוח 5 תקנים". במסמך נטען כי מחלקות אחרות כמו קול ותאורה יקוצצו ב-50%".

בסיומו של המסמך נכתב כי "ההסכם עובר על החוק, גוזר גזירה לא שווה על העובדים, מנציח עוולות עבר ומיטיב עם חלק מהעובדים בצורה המעוררת חשד של מתן טובות הנאה על מנת לזכות בחתימת הוועד".

יו"ר הוועד, יעקב לוי, מכחיש לחלוטין את הטענות. לדבריו, "האנשים האלה לא מכירים את ההסכם ומוציאים דברים מהקשרם. אם היו מכירים את ההסכם היו רואים שדווקא מחלקות קול ותאורה הן אלה שעושות הכי הרבה כוננויות ונהנות הכי הרבה מההסכם". בנוגע לטענה כי מחלקת הבדק לא תיפגע מפיטורים עונה לוי כי "לא נכון, כולם נפגעים. 42% בממוצע יילכו הביתה מכל מחלקה, גם ממחלקת בדק. בכל מקרה לאחר הרפורמה המחלקות ישתנו, אנשים יעברו ממקום למקום, ואין בסיס לטענה".

לוי הוסיף כי "אלה אנשים כפויי טובה. אני יו"ר הוועד 25 שנה, מ1986, הם היו יו"רים במשך חצי שנה פה ושם. הבאתי להם משכורות מעולות. יש קבוצה קטנה שהם מייצגים שפשוט רצתה שאוציא אותה מרשימת הפיטורים ולא הסכמתי וזאת הנקמה שלהם. הם רצו לדעת בביטחון שהם לא יהיו מפוטרים ולא הסכמתי לתת להם הביטחון הזה. אף אחד לא חסין מפיטורים, כולל אנשי המחלקה שלי, כולל אני עצמי. מי שקבע את המספרים זה לא אנחנו אלא חברה מקצועית שהחליטה שכך יהיה המבנה. לא נכנסנו לזה בכלל. אין קשר בין המבנה למספר המפוטרים כי אנשים יעברו ממחלקה למחלקה לפי הצורך וזו חלק ממהות הרפורמה".

מרשות השידור נמסר: "קודם לחתימה על ההסכם הקיבוצי, בדקו ההסתדרות וועד הטכנאים בטלוויזיה בדיקה מקיפה של כל הפרמטרים הנוגעים לציבור העובדים אותם הם מייצגים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker