מעולם לא היה מצבנו טוב יותר

הדרך להתמודד עם שינויים היא להסתכל הרחק קדימה

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בתחילת 2011 התברר סופית כי אין אנו עם ככל העמים. בעוד גוש היורו מאיים להתפרק בכל פעם שעוד מדינה כורעת תחת נטל החובות, בארה ב צעירים רבים לא מצליחים להשתלב במעגל העבודה וביפן כבר שנים מתקשים לצמוח - אצלנו הכלכלה בפריחה. אפילו האופטימיים לא חזו שב-2010 תצמח הכלכלה הישראלית ב-4.5%.

אם נתעלם לרגע מכל הבעיות - נשכח את המבחנים המציבים את תלמידי ישראל הרחק מאחור, נסיט את העיניים מכך שיש במדינה שני מגזרים שנגזר עליהם עוני בשל תת תעסוקה, נחמוק מסוגיית נטל המס על המעמד הבינוני ונוותר על הדיון בחליבת תקציב המדינה על ידי קבוצות מיעוט - נוכל להכריז כי מעולם לא היה מצבנו טוב יותר. כשמוסיפים לכך את העובדה ששדה הגז לווייתן עתיד להכניס מיליארדים לקופת המדינה, לא נותר אלא לשדרג את הכיסאות ולהשתרע לאחור בנחת.

זו תהיה טעות חמורה. לא ניתן להתעלם מבעיות היסוד של ישראל, גם אם ננסה. המציאות ברורה. מדינת ישראל הגיעה למצב שבו כלכלתה המתפתחת מחפה על שסעים הולכים ומעמיקים, על אוכלוסיות שנשארות מאחור ועל אזורים ומערכות שלמות שמוזנחות. פתרונות אין. אולי מכיוון שלאנשים שמובילים את המדינה אין תמריץ לתכנן אותם. למה בעצם? כי כל מה שצריך ראש ממשלה זה להעביר שנתיים עד ארבע במלחמות פוליטיות טפלות, להתמקד במי אמר למי ולעבור עוד תקופת בחירות.

מתוך גיליון ינואר של מגזין TheMarker

אבל העולם משתנה במהירות. עד כמה שזה נשמע פרדוקסלי, הדרך היחידה להתמודד עם השינויים וליצור איתנות כלכלית אמיתית היא להסתכל הרחק קדימה, להחליט לאן הולכים ולצאת אל היעד. רק כך אפשר לצקת יסודות חזקים. רק כך השינוי יחייב התאמות אבל לא יערער את הכל.

נכון, הדבר הכי צפוי הוא הלא צפוי. איש לא יכול לחזות בוודאות מפולת בשווקים. יש סימני אזהרה, יש מי שמתריע, אבל הירידות החדות נוטות להגיע בהפתעה. אף אחד לא העריך שפייסבוק תהפוך להצלחה גדולה כל כך, אפילו לא היזמים שהקימו אותה. גם מי שהאמין שהאינטרנט עומד לשנות את העולם היה צריך להתמודד עם המשבר של 2000 וההתמוטטות של חברות הדוט.קום. אבל ההתפתחויות האלה, כמו רבות אחרות, היו חלק ממגמות שניתן היה להבחין בהן וכך להיערך אליהן.

במגזין ינואר ריכזנו תחזיות לקראת השנה החדשה, שהחלה השבוע, אבל בחרנו להסתכל רחוק יותר. אשר שכטר מביא את התחזית של חברת הייעוץ מקינזי לעשור הקרוב. תמצאו במגזין גם סיפור של סופר המדע הבדיוני דגלאס רשקוף, שנכתב כחלק מפרויקט של חברת אינטל במטרה לחזות את הצפוי בעולם בעוד כמה עשורים. כבכל שנה ריכזה דפנה מאור את התחזית לכלכלות במדינות השונות, ובנוסף אנחנו מפרסמים את הטרנדים הצרכניים על פי הדו"ח של חברת חיזוי הטרנדים טרנדווצ'ינג.

נכון, השינוי בתאריך בלוח השנה הלועזי הוא שינוי צפוי, ושינויים אמיתיים אינם צפויים. אבל זו הזדמנות להביט קדימה ולחשוב לאן הולכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker