הבלגן במשרד התקשורת: בוטל מינויו של סמנכ"ל הכלכלה - חודשים לאחר שהחל בתפקידו

נציבות שירות המדינה החליטה לבטל את המכרז שבו זכה עופר רז־דרור בתפקיד סמנכ"ל הכלכלה במשרד, לאור פגמים שנפלו בו ■ היועצת של המנכ"ל המושעה פילבר, שנחקרה בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים, תשוב לעבודה במשרד

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר רז־דרור
עופר רז־דרורצילום: אמיל סלמן

נציבות שירות המדינה החליטה לבטל את המכרז שבו זכה ד"ר עופר רז־דרור בתפקיד סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת, וזאת לאור פגמים שנפלו במכרז. המרכז בוטל אף שרז־דרור מכהן כבר ארבעה חודשים בתפקידו.

רז־דרור מונה במסגרת מכרז במשרד התקשורת, וזאת לאחר פרישתו של סמנכ"ל הכלכלה הרן לבאות באפריל 2017. אגף הכלכלה במשרד התקשורת הוא אחד החשובים ביותר ורלוונטי לכל תחומי הפיקוח על שוק התקשורת.

רז־דרור שימש בעבר כלכלן בכיר וסגן בפועל במועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה. הוא נבחר במקום הראשון במכרז פנים ממשלתי וגבר על דפנה עין־דור, ששימשה מנהלת אגף כלכלה במשרד התחבורה. עם זאת, עין־דור נאבקה בהחלטה. בבירור של הנציבות התגלה כי טענותיה אכן היו נכונות — הציונים שלה היו אמורים להיות גבוהים יותר, וזאת לאור פרמטרים שונים שוועדת הבוחנים התעלמה מהם, וכן משיקולים הקשורים להעדפה מתקנת לנשים. בנציבות קיבלו את טענותיה של עין־דור וביטלו את זכייתו של רז־דרור, אף שהוא כבר החל בכהונתו בתפקיד.

המכרז הפנים ממשלתי נוהל על ידי ממלא מקום מנכ"ל משרד התקשורת, מימון שמילה. ההתנהלות במכרז גרמה למתח רב במשרד התקשורת בין שמילה לבין שר התקשורת איוב קרא, שכלל לא היה מודע לטענות נגד בחירתו של רז־דרור. לאחר שנודע לו הוא הגיב בזעם על ההתנהלות הבעייתית בהליך המכרזי סביב מינויו של רז־דרור.

איוב קראצילום: אמיל סלמן

מלשכתו של קרא נמסר: "השר אינו מתעסק במינויים בכירים, אלא נציבות המדינה. השר כלל לא היה מודע לפסילת מכרז זה".

ממשרד התקשורת נמסר: "הנושא נמצא בטיפול נציבות שירות המדינה". רז־דרור סירב להגיב לכתבה.

38 אלף שקל בחודש - למנכ"ל מושעה

בתוך כך, בכוונת שר התקשורת קרא למנות בקרוב מנכ"ל חדש במקומו של ממלא המקום שמילה. עם זאת, קרא מנוע בינתיים מלמנות מנכ"ל לתפקיד, לאחר שבשבוע שעבר האריכה נציבות שירות המדינה את השעייתו של המנכ"ל שלמה פילבר, שהוא עד מדינה בתיק 4000 כיום.

הארכת ההשעיה לתקופה של יותר מחצי שנה נחשבת חריגה במיוחד, אך בשלב זה לא ניתן לפתוח בהליך משמעתי נגד פילבר, לאור העובדה שטרם הסתיים ההליך הפלילי נגדו. פילבר ממשיך לקבל שכר מנכ"ל ממשלתי בסך 38 אלף שקל בחודש. על פי ההסכם שחתמה המדינה מול פילבר, הוחלט כי יעזוב את השירות הציבורי לצמיתות.

שלמה פילברצילום: אמיל סלמן

בנציבות שירות המדינה הסבירו: "פילבר מושעה מעבודתו כמנכ"ל לאור החשדות הפליליים כנגדו, בהתאם להוראות חוק המשמעת, ועל פי סמכותו של נציב שירות המדינה. בשירות המדינה אין אפשרות לפטר עובד על רקע עבירה פלילית או עבירת משמעת, אלא באמצעות הליך בפני בית הדין למשמעת, הליך שלא ניתן לפתוח בו לפני סיום ההליך הפלילי".

עוד הסבירו בנציבות כי "השעייתו של פילבר אכן הוארכה לאחרונה בשלושה חודשים נוספים, וכי הוא אינו יכול לשוב לעבודתו. אין קשר בין הדברים לבין חתימתו על הסכם עד מדינה, שהרי הוא היה מושעה עוד לפני ההסכם".

סיבוב הפרסה של קאהן־גונן

בסוף השבוע האחרון החליטה הנהלת המשרד כי עדי קאהן־גונן, היועצת הבכירה של מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר, תשוב לעבודתה במשרד. קאהן־גונן, שבחודשים האחרונים עבדה כפרויקטרית ברשות לקידום מעמד האישה, תמונה בסוף מארס למנהלת תחום באגף הרישוי במשרד התקשורת בתחום פניות הציבור.

קאהן־גונן נחקרה במסגרת פרשת בזק באזהרה בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים, וכן עבירות על חוקי ניירות ערך. בין היתר, נטען כי קאהן־גונן שיתפה פעולה עם פילבר והעבירה לבזק מסמכים חסויים מתיבת הדואר הפרטית שלה. עם זאת, ההערכות הן כי התיק נגד קאהן־גונן, שפעלה בתחום כמשרת אמון של פילבר, ייסגר והיא לא תואשם בדבר.

בניגוד לפילבר שנמצא בנבצרות, קאהן־גונן עברה בינואר לבקשתה לתפקיד פרויקטורית ברשות לקידום מעמד האישה. על אף התנגדות המנכ"ל בפועל של משרד התקשורת מימון שמילה, האישור שלה לעבוד ברשות הוארך בשלושה חודשים נוספים.

ואולם כעת דורשים במשרד התקשורת כי קאהן־גונן, שכיהנה עד פרישתה כיועצת בכירה באגף כלכלה, תוחזר למשרד, אך לא תעסוק בתחומים הקשורים לסוגיות שנחקרות כעת.

עם זאת, הודעת משרד התקשורת בנוגע לתפקידה הבא של קאהן־גונן נבחנת כעת על ידי המשרד לשיוויון חברתי, שתחתיו פועלת הרשות לקידום מעמד האישה, שכן הנציבות אישרה לקאהן־גונן את המעבר לרשות עד מאי. בנוסף, נבחנת השאלה האם יש צורך לבצע שימוע לקאהן־גונן לפני העברתה לתפקיד אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker