הקניונים מוותרים: הטבות במיליוני שקלים לקבוצת קסטרו-הודיס כדי שלא יעזבו

לדברי מקורב, עזריאלי תיתן לקסטרו הודיס הטבות בשכר דירה והשקעות בחנויות העולות על 10 מיליון שקל ■ קניון רמת אביב הסכים להורדה בשכר הדירה ■ קבוצת עזריאלי: הנתונים אינם נכונים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות קסטרו בקניון עזריאלי
חנות קסטרו בקניון עזריאליצילום: אייל טואג
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

קבוצת עזריאלי תיתן הטבות בסכום של 15-10 מיליון שקל לקבוצת קסטרו-הודיס כדי שלא תצא מהקניונים שלה. כך לדברי מקורבים למגעים בין הצדדים. בקבוצת עזריאלי טוענים בתגובה שהנתונים אינם נכונים.

קבוצת קסטרו -הודיס, אחת מקבוצות האופנה הגדולות והמובילות בענף, איימה בחודשים האחרונים לצאת מחנויות בקניונים של עזריאלי שבהם דמי השכירות גבוהים ביחס לפדיונות. בכירי הקבוצה אף התראיינו בתקשורת לפני כחצי שנה ודיברו נחרצות נגד קבוצת עזריאלי ומדיניותה לגבות דמי שכירות שאינם פרופורציונליים להצלחת הקניונים. הבכירים איימו לעזוב חנויות מפסידות - ואף לצאת כליל מקניוני הקבוצה.

כעת, מתברר כי בקבוצת עזריאלי יזמו הסדר עם קסטרו-הודיס במטרה שאלה יישארו בקניונים. בין היתר, קסטרו-הודיס סיכמו על קבלת כספים, אם זה בדמות הנחות בשכר דירה או בכסף לשיפוץ חנויות, בקניוני עזריאלי בחיפה, באר שבע ומודיעין. כך לדברי מקורבים. עם זאת, מדובר בחוזים קצרים יחסית של שנתיים עד שלוש שנים, שכן לדברי מקורבים, קסטרו לא הסכימה להתחייב לחוזים ארוכי טווח. ככל הידוע בין הצדדים עברו טיוטות חוזה - והוא לקראת חתימה.

עוד נודע כי קבוצת קניוני עופר ( מליסרון ) הסכימה עם קסטרו-הודיס על הורדת שכר הדירה בקניון רמת אביב. אתמול (ג') השיקה קסטרו בקניון רמת אביב חנות ראשונה שלה בפורמט העיצובי החדש של הרשת - שיושק בהדרגה בסניפי הרשת.

קבוצת קסטרו-הודיס, בראשות גבי רוטר ויוסי גביזון, אחראית לכ-9% ממכירות שוק האופנה בישראל וכוללת בין היתר את הרשתות קסטרו, הודיס, אורבניקה, טופ טן וקרולינה למקה.

לאחרונה סגרה קסטרו חנות בנמל תל אביב וחנות בקניון מרגליות של עזריאלי בהוד השרון ואחרי החג ייסגרו חנויות קסטרו לגברים וילדים במתחם שרונה בת"א. בקיץ תיסגר גם חנות הנשים במתחם.

"אני לא מבין את ההחלטה של קבוצת קסטרו-הודיס. מדובר באקמול למחלה אבל זו רק תרופה זמנית. הרי מחר קסטרו-הודיס יקבלו כסף מקבוצת עזריאלי וזה יהיה להם נחמד - אבל אם החנויות מפסידות כסף אי אפשר יהיה לחמוק מההשלכות של זה לאורך זמן. אני מבין למה עזריאלי עושים את זה – הם לא צריכים עכשיו את הבלאגן הזה שקבוצה גדולה וחשובה תצא מהקניונים שלה", אומר גורם בכיר בענף הקניונים על העסקה המתרקמת בין הצדדים.

קסטרו היא לא היחידה שסוגרת חנויות בגלל ירידת הפדיונות בענף – גם קבוצת גוטקס (זארה) צמצמה את מספר החנויות של פול אנד בר ופוראבר 21 סגרה חנויות. רנואר סגרו את החנות שלהם בקניון רמת אביב.

בחודשים האחרונים שש רשתות אופנה מארבע חברות שונות הגיעו לפתחו של בית המשפט עם בקשות להקפאת הליכים או פירוק - קבוצת הוניגמן (הוניגמן, הוניגמן קידס, TNT) מצויה בהקפאת הליכים עקב חובות בסך כ-240 מיליון שקל; הרשת המוזלת יפו תל אביב מצויה בהקפאת הליכים עקב חובות של עשרות מיליוני שקלים; סליו נקלעה להקפאת הליכים ונמכרה בתחילת השנה לרשת זיפ; ורשת בגדי הילדים מיש מיש נכנסה לפירוק הליכים וצפויה להימכר בקרוב. רשת ותיקה, נעלי מרקו, סגרה בתחילת החודש את כל חנויותיה. רשת אחרת, דיסקרט, ביטלה בתחילת החודש את הוראות הקבע של שכר הדירה לקניונים עקב בעיות תזרימיות.

מאחורי המצב עומדת ירידה של כ-12% במכירותיהן של חנויות האופנה וההנעלה בין דצמבר 2017 לפברואר 2018 לעומת התקופה המקבילה אשתקד (לפי נתוני חברת ריס, המסתמכים על פדיונות של כ-2,600 חנויות במרכזים המסחריים). בחברת ריס אומנם הוציאו נתונים לפיהם במחצית הראשונה של חודש מרץ חלה עליה בפדיונות אומנם ברשתות האופנה מייחסים את זה לעיתוי המוקדם של חג הפסח השנה. "לפני החג קונים קצת יותר אבל אחרי החג המכירות ירדו שוב", אומר בנושא בכיר באחת מרשתות האופנה הגדולות.

הירידה בפדיונות נובעת ממעבר הקונים לאתרי אינטרנט בינלאומיים ולחנויות פיזיות בחו"ל בחסות מדיניות השמיים הפתוחים. לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, ב-2017 הוציאו הישראלים 2.5–3 מיליארד שקל על קניית מוצרי אופנה באינטרנט, בעיקר באתרים בינלאומיים, והירידה במחירי הטיסות הביאה לכך ש-1.1 מיליארד שקל נוספים הוצאו על קניות בחו"ל - מה שהותיר 15 מיליארד שקל בלבד לשוק האופנה הישראלי.

בנוסף, רשתות האופנה נאלצות להתמודד עם תשלומי שכירות גבוהים. זאת, בין היתר, לאור העובדה ששתי קבוצות קניונים - מליסרון (קניוני עופר) ועזריאלי - שולטות בכשליש מהפדיונות בענף הקניונים. אלה העלו ב-2017 את דמי השכירות חרף ההאטה בפדיונות השוכרים. הדו"חות של מליסרון ועזריאלי מעלים כי למרות מצבן הקשה של רשתות האופנה וההאטה בגידול בפדיונות של השוכרים בקניונים - הכנסותיהם של הקניונים עצמם מדמי שכירות ומדמי ניהול ממשיכות לעלות.

מקסטרו נמסר בתגובה: "אנו לא מדווחים על יחסינו עם הקניונים". יוסי גביזון, מבעלי קבוצת קסטרו-הודיס, הוסיף: "המספרים בכתבה מנופחים וחסרי פרופורציה. מדובר ביותר שמועה מאשר עובדות".

ממליסרון נמסר בתגובה: "החברה אינה מתייחסת להסכמים על לקוחותיה".

מקבוצת עזריאלי נמסר בתגובה: "לא היה ולא נברא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker