קרב הישרדות: רשתות האופנה מאיימות לשבות או לעתור לבג"ץ

הגידול בקניות באינטרנט ובחו"ל פגע קשות במכירות של רשתות האופנה הגדולות, שטוענות כי הפטור ממע"מ בקניות מקוונות מפלה אותן לרעה ■ פנייה לשרי האוצר והכלכלה לא הניבה תוצאות בינתיים ■ בכיר ברשת אופנה: "אם לא יפעלו לשינוי המצב, נראה פה קניונים ריקים"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של אנשי תעשיית הטקסטיל והאופנה הישראלית בת"א
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בעלי רשתות האופנה ואיגוד לשכות המסחר מתכננים לעלות מדרגה במאבקם לביטול הפטור ממסים על הזמנות מאתרי אינטרנט בינלאומיים, בעקבות חוסר ההיענות שזכו לו מצד משרדי האוצר והכלכלה בעניין — כך אמרו ל–TheMarker בכירים ברשתות האופנה.

ביום חמישי האחרון הגיעו בכירי הרשתות לבית איגוד לשכות המסחר בתל אביב, לדיון חירום על המצב הקשה בענף — צניחה של כ–12% במכירות מדצמבר 2017 עד סוף פברואר 2018 (לפי נתוני ריס).

בחודשים אלה הגיעו ארבע חברות אופנה לבית המשפט עם בקשות לפירוק או הקפאת הליכים — הוניגמן, יפו תל אביב, סליו ומישמיש — וחברת נעלי מרקו נסגרה. חברות אחרות מתקשות בתשלום דמי השכירות והניהול הגבוהים בקניונים, שאינם מורידים את התעריפים למרות ההאטה והירידה בפדיונות. בעקבות כך, חלק מהן החליטו לצמצם את פרישתן ולסגור סניפים הפסדיים.

לפי בכירים ברשתות, בסוף השבוע נראה היה כי הבעלים עדיין מתלבטים בין השבתה של סניפיהם לכמה שעות לפחות, לבין פנייה לבג"ץ כדי שיכריע בסוגיית האי־שוויון הקיימת, לטענתם, בין התנאים שבהם צריכות הרשתות להתקיים (מסים, דמי שכירות, ארנונה ועוד) לבין אתרי האינטרנט הבינלאומיים שרכישה מהם פטורה ממס עד רף של 75 דולר. בימים הקרובים צפויים בעלי הרשתות והאיגוד לקבל החלטה.

כמה מבעלי הרשתות מעדיפים לנקוט צעד ראשוני של שביתה ענפית, ולקבוע אותה לחודש הבא כדי שיוכלו להיערך ולהפיץ את המסרים שלהם לתקשורת.לטענתם, פנייה לבג"ץ היא "נשק יום הדין", שיש להשתמש בו רק אם כל האפשרויות האחרות מוצו.

ואולם בעלי רשתות אופנה אחרות מרגישים כי כל פתרון שאינו מרחיק לכת כמו פנייה לבג"ץ — שביתה או קמפיין נגד מדיניות האוצר, למשל — יהיה קטן מדי ולא יביא לתוצאות הרצויות. בענף האופנה מחכים גם לראות לאן נושבת הרוח בכל הנוגע לבחירות כלליות — משום שהליכה לבחירות פירושה סיכוי קלוש בלבד לקבל את הסכמתו של שר האוצר, משה כחלון, לביטול הפטור ממכסים למזמינים באינטרנט מחו"ל (יבוא אישי). זאת, משום שהחלטה כזאת עלולה לפגוע בו בקרב ציבור הבוחרים שלו.

הגישה בקשה להקפאת הליכים. הוניגמןצילום: תומר אפלבאום

בפגישה בסוף פברואר בין בעלי הרשתות ואיגוד לשכות המסחר לבין בכירי משרדי האוצר והכלכלה, טענו בעלי הרשתות כי הפטור ממסים על קניות באינטרנט פוגע בהם אנושות ודרשו השוואת תנאים: פטור מתשלום מע"מ במכירות בישראל או לחלופין ביטול או צמצום הפטור לצרכנים שמזמינים באינטרנט מחו"ל.

לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, ב-2017 הוציאו הישראלים 2.5–3 מיליארד שקל בקניית מוצרי אופנה באינטרנט, בעיקר באתרים בינלאומיים. הירידה במחירי הטיסות בעקבות רפורמת השמים הפתוחים הביאה לכך שישראלים הוציאו 1.1 מיליארד שקל נוספים על קניות בחו"ל.

גם מכירות חזקות בפסח לא יוכלו לפצות

ענף האופנה סוגר שלושה חודשים של ירידה חדה במכירות, שמעמידה בסימן שאלה את המשך קיומן של לא מעט רשתות וחנויות. פברואר הסתיים עם ירידה של 8.2% במכירות חנויות האופנה וההנעלה בהשוואה לפברואר 2017, אחרי שבינואר ירדו המכירות ב–8% לעומת ינואר 2017. שיא השפל היה בדצמבר 2017, שזכה בענף לכינוי 'דצמבר השחור', עם ירידה של 18% במכירות לעומת התקופה המקבילה ב–2016. בסך הכל, מכירות חנויות האופנה וההנעלה בקניונים ירדו ב-12% מדצמבר עד פברואר — כך לפי נתוני חברת ריס המסתמכים על נתוני הקופות של כ–2,800 חנויות במרכזים המסחריים.

התחילה לסגור חנויות בקניונים והודיעה כי תסגור חנויות הפסדיות. קסטרוצילום: אייל טואג

ברשתות האופנה מעדיפים לשמור בימים אלה על שקט תקשורתי, מפחד שכל פרסום שלילי רק יחריף את המצב ויגרום לקונים להדיר רגליהם מהחנויות והמהמרכזים המסחריים והקניונים. ואולם המעטים שהסכימו לדבר בעילום שם סיפרו כי בסוף השבוע האחרון חלה עלייה קלה במכירות. עם זאת, הבהירו אותם מקורות, הדבר לא משנה את התמונה הגדולה שבה רשתות רבות עומדות בפני סגירה.

"העלייה הקלה במכירות היא בגלל שאנשים קיבלו משכורות אז הם קצת פותחים את הארנק — אבל זה לא משנה כלום כי זאת אשליה אופטית. גם אם בפסח המכירות יהיו טובות, זה לא יעזור לשנות את התמונה הגדולה", אומר בכיר באחת מרשתות האופנה. "אנחנו מדברים על מיליוני שקלים שנמחקים. חברות צריכות לשלם משכורות לעובדים, אם לא יעשו שום דבר כדי לשנות את המצב אנחנו נראה פה רשתות נופלות אחת אחרי השנייה, וקניונים ריקים למחצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker