"ישראל היום" נגס בפרסום הממשלתי - גוגל ופייסבוק פחות

ב-2016 זכה "ישראל היום" לפרסום ממשלתי בסך 9.5 מיליון שקל - קרוב ל"ידיעות אחרונות" עם 9.7 מיליון שקל ■ ב-2017 עקף הדיגיטל את העיתונות המודפסת בנתח הפרסום הממשלתי

נתי טוקר
אדם מחלק עיתון ישראל היום באשקלון
הפצת "ישראל היום"צילום: Amir Cohen / Reuters
נתי טוקר

בשיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס, שעומדות במרכז תיק 2000, התייחס מוזס לסוגיית הפרסום הממשלתי המועבר ל"ישראל היום". "זה המדינה מעבירה להם. זה לא תקין", התלונן מוזס, ונתניהו הבטיח לטפל בעניין.

נתוני לשכת הפרסום הממשלתי (לפ"מ) — שהתקבלו בבקשת חופש מידע של אתר ice — מגלים שמוזס צדק, ו"ישראל היום" נגס משמעותית בפרסום הממשלתי. לפי הנתונים, ב–2016 (לאחר השיחות ביניהם) זכה "ישראל היום" לפרסום ממשלתי בסך 9.5 מיליון שקל — קרוב מאוד ל"ידיעות" עם 9.7 מיליון שקל. במחצית הראשונה של 2017 התמונה לא שונה משמעותית.

עוד עולה מהנתונים כי היחס הפנימי בין אמצעי המדיה השונים — טלוויזיה, עיתונות או דיגיטל — דומה מאוד לנעשה בשוק הפרסום כולו. הטלוויזיה מקבלת נתח גדול של כ–35%, וב–2017 הדיגיטל כבר עבר את העיתונות המודפסת והגיע לכ–25% מהעוגה — קצת יותר מנתח העיתונות.

בשנה האחרונה הואשמה לפ"מ בהעברת תקציבים גדולים לגוגל ולפייסבוק, שאינן פעילות בישראל ולא משלמות מסים. נתוני לפ"מ — המתייחסים לפעילות בישראל בלבד — מגלים כי לפחות כאן נתח הפרסום של שתי החברות נמוך יחסית, והן מחזיקות יחד כ–35% מעוגת הפרסום בדיגיטל. בסך הכל השקיעה לפ"מ 11 מיליון שקל בשנה וחצי בגוגל ו–10.3 מיליון שקל בפייסבוק.

מהנתונים עולה כי נתח הפרסום של ארטימדיה, החברה המשווקת פרסומות וידיאו ברוב האתרים בישראל, נמצא במגמת עלייה משמעותית והגיע ל–1.3 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2017.

לפ"מ גם מעבירה תקציבי פרסום — נמוכים אך עדיין משמעותיים — לגופים שבהם לכאורה אין כל היתר לפרסם. כך למשל, בערוצי הספורט פירסמה החברה בחצי מיליון שקל במחצית הראשונה של 2017, בעוד לפי החוק נאסר לפרסם בערוצי הספורט (למעט חסויות למשחקים). לפ"מ גם פירסמה במיליון שקל בענני תקשורת, המפעילה ערוצי כבלים ולוויין, שבהם החוק אוסר לשלב פרסומות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker