רשות ההגבלים אישרה: עסקת רמי לוי-קופיקס יוצאת לדרך

אושרה ללא תנאים העסקה שבמסגרתה תרכוש רמי לוי שיווק השקמה 20% מרשת קופיקס לפי שווי של 105 מיליון שקל ■ ללוי תהיה האופציה לרכוש מניות נוספות בקופיקס, עד לשליטה בה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סופר קופיקס
סופר קופיקסצילום: עופר וקנין

עסקת רמי לוי-קופיקס יוצאת לדרך: רשות ההגבלים העסקיים אישרה ללא תנאים את העסקה שבמסגרתה תרכוש רמי לוי שיווק השקמה 20% מרשת קופיקס, לפי שווי של 105 מיליון שקל. ללוי תהיה האופציה לרכוש מניות נוספות בקופיקס, עד לשליטה של 50.01% מהחברה, החל ממועד השלמת העסקה ועד 24 חודשים לאחר מכן.

רמי לוי יוכל לבחור אם לשלם 21 מיליון שקל על 20% מקופיקס, או להקצות לקופיקס מניות של רמי לוי שיווק השקמה בשווי זהה.

העסקה מסמנת גם את סופה הצפוי של סופר קופיקס: לפי העסקה, ללוי יש את האופציה לרכוש את 50% המניות של קרן ההשקעות גרין לנטרן בסופר קופיקס, מרגע השלמת העסקה ועד 18 חודשים לאחר מכן, כך שתחזיק בבעלות מלאה בסופר קופיקס המונה 30 סניפים - וזאת בתמורה ל-50 מיליון שקל בתוספת של 12% ריבית בשנה. 

סופר קופיקס, שסניפיה פרושים ברחבי הערים, היא הסיבה העיקרית לכך שלוי מבצע את העסקה. זאת, מכיוון שהרשת העירונית שהוא מנסה להקים, "רמי לוי בשכונה", מתפתחת בקצב איטי מאוד. ככל הנראה לוי ירכוש את סופר קופיקס, ימחק אותה ויסב את סניפיה לסניפי רמי לוי בשכונה. 

"קופיקס לא מעניינת את רמי לוי, מה שמעניין אותו זה לגדול בתוך הערים"

במשך תקופה ארוכה מאוד ניסה לוי לרכוש דווקא את מגה, בעיקר בזכות סניפי הרשת העירונית שלה מגה בעיר. התוכניות שלו נבלמו כשרשות ההגבלים הודיעה בחוות דעת מקדמית כי היא תתנגד לעסקה מסוג זה, בין היתר בשל חשש מהיווצרות של רשת חדשה בעלת כוח שוק גדול במיוחד מול הספקים.

רמי לויצילום: בלומברג

היא חששה לתת ללוי כוח גדול מדי גם משום שהוא נחשב כיום "מחולל תחרות", וברשות טענו כי אם ירכוש את מגה - אולי יפסיק להיות מחולל התחרות של הענף. בסופו של דבר, מגה נמכרה לבעלי יינות ביתן, בעסקה ממונפת ובעייתית, שלא הורידה את מחירי המזון הגבוהים בתוך הערים.

עם זאת, לוי לא ויתר פומבית על הרצון להקים רשת עירונית, שלדבריו תהיה זולה מסניפי שופרסל שלי ומגה בעיר בכ-20% בממוצע,. למרות הצהרותיו, הוא לא הצליח לפרוש בעצמו רשת כזאת עד היום. לשם כך הוא היה צריך את סניפי סופר קופיקס.

"קופיקס לא מעניינת את רמי לוי, מה שמעניין אותו זה הסופרים (סופר קופיקס)", אומר תמיר בן שחר, מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר. "לחלק בלתי-מבוטל מסניפי בית הקפה של קופיקס אין הצדקה כלכלית, כי אין סביבם מספיק טראפיק. מכיוון שרמי לוי מיצה את הפרישה שלו בחנויות גדולות הממוקמות בשולי הערים, השלב הבא והמתבקש בהתפתחות שלו הוא לפתח פורמט שכונתי הקרוב לבתי האנשים. עם זאת, בכל המקומות האלה יש כבר מתחרים, ואנחנו רואים שהרשת שהוא ניסה להקים - רמי לוי בשכונה - כמעט ולא קיימת, כך שאפילו אי-אפשר להגדירה כרשת. יש לו סניף אחד, וכדי להיות עם רשת עירונית משמעותית אתה צריך 100 סניפים".

לדבריו, לוי לא הצליח לפרוש לבד רשת בגלל הקושי למצוא מיקומים טובים לחנויות בתוך הערים. "העסקה טובה לכאורה לשני הצדדים - קופיקס, שלא הצליחה כפי שציפו וייחלו בעליה, קיבלה גלגל הצלה, ורמי לוי קיבל דריסת רגל בשכונות עם אפשרות לגדול ל-30 סניפים". בן שחר מציין כי הסניפים של סופר קופיקס קטנים מהגודל האידיאלי לסניפי רשת מזון בערים, אך במציאות הנוכחית ייתכן שזהו הרע במיעוטו מבחינת לוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker