מבוכה לממשלה: כל רפורמות התקשורת בחוק ההסדרים נדחו בוועדת הכלכלה

הסעיף החשוב עבור הצרכנים שנדחה היה ביטול חבילות הבסיס של HOT ו-yes - שבמשרדי האוצר והתקשורת סברו כי יביא להרחבת ההיצע לצרכנים ולהוזלת התשלום. אלא שבוועדה הובעה התנגדות נחרצת למהלך

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן כבל
ח"כ איתן כבלצילום: יצחק הררי / דוברות

כישלון מביך לממשלה: כל הרפורמות המרכזיות בתחום השידורים ששולבו בחוק ההסדרים נדחו וירדו מסדר היום. ועדת הכלכלה, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) דחתה בימים האחרונים כמעט את כל השינויים בחוקי התקשורת שאושרו בחוק ההסדרים, ושהיו אמורים להביא להפחתת הרגולציה בשידורים ולהורדת מחירים.

הסעיף המשמעותי ביותר הנוגע לצרכנים היה ביטול חבילות הבסיס של HOT ו-yes. במשרדי האוצר והתקשורת סברו כי ביטול החובה למכור חבילה מנופחת, לאור התגברות התחרות, יביא להרחבת ההיצע לצרכנים ולהוזלת התשלום. אלא שבוועדה נשמעה התנגדות נחרצת למהלך - והסעיף נותר על כנו.

ההתנגדות הגיעה גם מיו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי-שגב, שסברה כי המהלך צריך לבוא עם כלים נוספים לרגולציה לדאגה לאינטרס הציבורי - למשל בתחום הספורט והפקות המקור. בסופו של דבר החליט כבל כי יציע לפצל את הדיון - בין השאר עד שתובא לדיון הצעה נוספת להטיל רגולציה גם על מיזמי הטלוויזיה של פרטנר וסלקום. "הכוונה שלי היא לגרום לכך שיהיה איזון. אני תובע לעשות מהפכה ולהביא את זה אלינו בחודש הראשון אחרי הפגרה", הודיע כבל.

זה לא הסעיף היחיד שבוטל. הוועדה גם דחתה את ההצעה לבטל סעיף המקנה לרשות השנייה סמכות לקבוע מתי ישודרו מהדורות החדשות בטלוויזיה ומה יהיה אורכן. כיום הרשות קובעת מה יהיה אורך המהדורות, ומטילה סנקציות כאשר הערוצים חורגים. במשרדי הממשלה סברו כי לאור התחרות בשוק יש להותיר את שיקול הדעת בעניין לערוצים עצמם.

ערוץ עשר, שדורש עצמאות בנוגע להחלטה לגבי אורך המהדורות, היה היחיד שתמך במהלך. קשת ורשת, וגם חברת החדשות, תמכו בהמשך המצב הקיים - שבו הסמכות נתונה בידי הרגולטור. לאחר התנגדות נחרצת של יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', הסעיף נדחה. קשת ורשת וחברת החדשות התנגדו, משום שהן מעוניינות למנוע מערוץ עשר לייצר יתרון תחרותי באמצעות שידור החדשות, בעוד הן מנועות מלהאריך את החדשות בגלל התלות ההדדית והשידור המשותף של החדשות במקביל בקשת ורשת.

סעיפים נוספים שהיו אמורים להפחית את המעורבות של גופי הרגולציה בשידורים - למשל קביעה לגבי תמהיל התוכן סוגה עילית או התערבות בשידורי פרסומות - ירדו מסדר היום, לאור התנגדות של גופי הרגולציה ולעתים של הערוצים עצמם.

סוגיה נוספת שגם היא ירדה מסדר היום נגעה בהצעה של משרדי הממשלה לבטל את מרכז השידורים של הרשות השנייה - שירות היסטורי של גוף הרגולציה שמאפשר לערוצים להפיץ את השידורים לפלטפורמות השונות - כמו HOT או פרטנר. לפי הערכות משרד התקשורת, העלות של המערך היא כמיליון שקל לכל ערוץ, בעוד ניתן לבצע את השירותים במחירים נמוכים הרבה יותר. מרכז השידורים מעסיק 13 עובדים ברשות השנייה.

בוועדה נכח נציג פיקוד העורף, שאמר כי אין כל בעיה לבצע שידורי חירום באמצעות מערך הפצה עצמאי של הערוצים - ובעלות נמוכה יותר. אלא שהערוצים עצמם, ככל הנראה במסגרת הסכם תמוה עם הרשות השנייה, לא דרשו לבטל את המערך. בסופו של דבר הנושא נדחה.

ועדת הכלכלה תמשיך מחר (ג') לדון בסעיפים שונים הנוגעים לשוק התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker