החבילות המנופחות ייעלמו: בקרוב תשלמו רק על הערוצים שבחרתם

השינויים המתגבשים במסגרת חוק ההסדרים יאפשרו לכל צופה לגבש בעצמו את חבילת הערוצים שלו — במקום לשלם אלפי שקלים בשנה עבור חבילת בסיס מובנית ■ איך ישפיעו השינויים על הצרכנים, ואילו רפורמות יידחו למועד אחר?

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הסדרה "שבאבניקים". החברות יוכלו להוציא את סדרות המקור מהחבילה הבסיסית
הסדרה "שבאבניקים". החברות יוכלו להוציא את סדרות המקור מהחבילה הבסיסיתצילום: אוהד רומנו

כמה שבועות אחרי שוועדה מיוחדת בכנסת ביצעה שינויים בשוק הטלוויזיה כחלק מהמסע המהיר להצלת ערוץ 20, חוקי התקשורת עומדים להשתנות שוב. חוק ההסדרים שנידון בימים אלה בוועדת הכלכלה כולל שינויים רבים בשוק השידורים, חלקם משמעותיים. כיצד הם ישפיעו עלינו?

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

1. חבילות הבסיס נמחקות

מה נקבל? חבילות חדשות מ–HOT ומ–yes

יותר מ–1.5 מיליון משקי בית בישראל מכירים היטב את המושג חבילת בסיס. מאז הוקמה הטלוויזיה הרב־ערוצית בישראל מחויבות HOT ו–yes להעניק לצרכן חבילת בסיס במחיר של 220 שקל, הכוללת עשרות ערוצים. על חבילה זו הוסיפו החברות חבילות תוכן שונות בעשרות שקלים נוספים.

החברות היו מחויבות להציע את חבילת הבסיס כחלק מכללי מועצת הכבלים והלוויין. המועצה היא שהחליטה אילו ערוצים יהיה מותר להוסיף או לגרוע מחבילת הבסיס, ויש לה גם סמכויות הנוגעות למחירי חבילת הבסיס. בהמשך גובשו חבילות נוספות, כמו חבילת היסוד והחבילה הצרה — אך אלה משמשות שיעור זניח של משקי בית.

התגברות התחרות בתחום הטלוויזיה הרב־הערוצית גרמה לדרג המקצועי במשרדי הממשלה להפנים כי אין יותר סיבה להעניק לגוף הרגולטורי סמכויות לקבוע מהי חבילת הבסיס, מה יהיה מחירה ואילו ערוצים ניתן להוריד ממנה. בדיוק כפי שיש לסלקום ופרטנר גמישות מלאה להוריד ולהעלות ערוצים או להציע חבילות תוכן לצופים, גם HOT ו–yes יוכלו לעשות זאת.

אם החוק יעבור הצרכנים אמורים להרוויח. במקום לשלם אלפי שקלים בשנה על חבילות ערוצים שחלקנו כלל לא רואים, כל צופה יוכל לגבש בעצמו את חבילת התוכן. החברות יחויבו להציע בחינם את ערוצי עידן פלוס (קשת, רשת, עשר, חינוכית, כאן 11 וערוץ הכנסת) — והצרכנים יוכלו לבחור את חבילת התוכן או הערוץ הספציפי שבהם הם מעוניינים. כלומר, נוכל לקבל יותר אפשרויות צפייה בפחות כסף.

לצד התקווה יש גם חשש. HOT ו–yes מחויבות להשקיע 8% מההכנסות בתוכן מקורי, כמו "פאודה" או "שבאבניקים". התוכן הזה מסייע לחברות לבדל את עצמן ולהדגיש את האטרקטיביות שלהן. במצב החדש יוכלו החברות להוציא את הסדרות האלה מהחבילה הבסיסית, ולהציען רק למשלמים מחיר גבוה יותר. חשש מעין זה הביעו במועצת הכבלים והלוויין.

במשרדי הממשלה דוחים את החשש הזה, וסבורים כי לאור העובדה שסדרת המקור הן התוכן הייחודי המשמעותי ביותר של החברות, אין כל היגיון כי הוא יוצע בתשלום נפרד גבוה כל כך. הדוגמה לכל היא שירותי OTT (טלוויזיה על גבי האינטרנט) של שתי החברות, סטינג של yes ו–NEXT של HOT, שכוללות כבר כיום את התוכן המקורי.

2. אין אכיפה על החדשות

מה נקבל? מהדורות חדשות ארוכות יותר

זה קצת לא ייאמן, אבל עד היום מי שקובע מה יהיה אורכן של מהדורות החדשות בישראל אינם גופי השידור או עורכי החדשות עצמם, אלא הרגולטור. מועצת הרשות השנייה היא זו שקובעת מתי יסתיימו כל ערב החדשות. בכל פעם שאחד הערוצים מעוניין להאריך את מהדורת החדשות, למשל בגלל אירועים דרמטיים, הוא חייב לשלוח הודעת סמס למנכ"ל הרשות השנייה כדי לקבל אישור.

רק באחרונה סירב ערוץ עשר לציית להוראות אלה, והאריך את מהדרות החדשות באחד הערבים הדרמטיים בשבועיים האחרונים. ברשות השנייה זעמו והתחילו בהליך הפרה לערוץ, שבמסגרתו הוא עשוי לספוג קנס.

כחלק מהמגמה להפחתת הרגולציה, החוק הנוכחי מוציא את הרגולטור מעיסוק בתוכני החדשות בערוצי הטלוויזיה. המשמעות היא שמעתה ואילך לא יהיה עורך ראשי מטעם הממשלה, אלא הערוצים עצמם יוכלו להאריך את החדשות כראות עיניהם.

במקרה של קשת ורשת לא נרגיש השפעה מיידית. שני הערוצים פועלים בהסדר מורכב, שבו הם משדרים את "חדשות 2" לפי לוח זמנים שנקבע מראש — לפחות עד 2020. ערוץ עשר, לעומת זאת, יכול להיות יותר גמיש. הערוץ יוכל להאריך את מהדורות החדשות שלו בהתאם לשיקולי עריכה או שיקולי רייטינג.

מגישת "חדשות עשר", תמר איש שלוםצילום: ענבל מרמרי

3. אין מגבלת פרסומות

מה נקבל? יותר פרסומות בערוצים המסחריים

ההתערבות של גופי הרגולציה בשידורים לא נוגעת רק לתוכן, אלא גם לפרסומות. הרגולטור הוא זה שקובע כמה דקות בדיוק יהיה מותר לכל ערוץ לשדר בכל שעה. הסעיפים האלה נחקקו לפני כמעט 30 שנה — כאשר עמד על הפרק הרעיון להקים ערוץ בודד ומונופוליסטי — ונועד להגביל את כוחן של הזכייניות שהפעילו אותו בזמנו.

אלא שכיום, כאשר יש שלושה ערוצים מסחריים, במשרדי הממשלה סבורים כי אין כל טעם עוד למעורבות של הרגולטור בקביעת זמני הפרסום המדויקים. לעמדתם, התחרות תעשה את זה. אם קשת תשדר יותר מדי פרסומות, הצופים יעברו לרשת או לערוץ עשר.

השינוי הזה עשוי להביא לכאורה להגדלת מינון הפרסומות בטלוויזיה. אם כיום מוגבלות החברות לעשר דקות פרסום בשעה, היקף זה עשוי לגדול. ואולם לא בטוח שזה יקרה — כבר אין מספיק ביקושים לפרסום בטלוויזיה שמספיקים כדי למלא את כל זמני הפרסום בערוצים המסחריים, ולא סביר כי הביקושים יעלו עד כדי כך. לא רק זאת, אלא שבחלק מהערוצים, בעיקר קשת ועשר, אינם מעוניינים למכור את כל זמן השידור האפשרי המיועד לפרסומות, כדי לא להוביל להיצף ולירידת מחירים.

שינוי נוסף שנעשה ברשות השנייה הוא ביטול מרכז השידורים שלה. עד עכשיו כל השידורים של הערוצים המסחריים עברו דרך הרשות השנייה, שהיתה הגורם המתפעל להפצת השידורים בעלות של מיליוני שקלים בשנה. במשרדי הממשלה סבורים כי אין טעם להטיל על הרגולטור את המשימה להיות מפיץ שידורים — וכל ערוץ יוכל לבחר בעצמו כיצד להפיץ השידורים.

4. הרפורמות שבחוץ

מה לא נקבל? תוכן מקורי בסלקום ופרטנר

חוק ההסדרים הנוכחי עדיין חסר. היוזמה להטיל פיקוח — ולו מינימלי בלבד — על שירותי הטלוויזיה של פרטנר וסלקום נדחתה שוב. היוזמה הזאת נועדה בעיקר כדי לאלץ את שתי החברות האלה להזרים לשוק התוכן המקורי סכום בשיעור דומה לזה שמשקיעות HOT ו–yes.

פרטנר הצהירה כי היא משקיעה סכום משמעותי בתוכן מקורי, אבל הוא מיועד בעיקר לילדים וערוץ סטנד־אפ. סלקום הוציאה באחרונה קול קורא לתוכן מקורי, אך לא הצהירה מה יהיה היקף ההשקעה הכספית בתכנים אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker