אקוניס כיכב בתשדירי רדיו במיליון שקל - משרד המשפטים בוחן מחדש את האישור

מאז 2015 פורסמו תשדירי רדיו בכיכובם של שרים בסכום של 2.7 מיליון שקל ■ ח"כ שפיר: "מיליוני שקלים מכספי הציבור הולכים לקמפיינים פוליטיים" ■ יועץ התקשורת של אקוניס: "כישורי הקריינות של השר אקוניס לא נופלים מכישוריו המצוינים כשר"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר אקוניס
שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניסצילום: מוטי מילרוד

משרד המשפטים בוחן מחדש את ההחלטה לאשר לשרים לככב בתשדירי רדיו - כך הודיע היום נציג המשרד אורן פונו בדיון בוועדת השקיפות בכנסת, בראשות ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני). עם זאת, המשרד לא התחייב להצגת לוח זמנים לפרסום העמדה המחודשת.

הדיון בוועדה עסק בקידום האישי של שרים באמצעות תשדירי רדיו. במהלכו נחשפו נתוני לשכת הפרסום הממשלתית על היקף הפרסום הנרחב של שרים בתשדירי רדיו. לפי הנתונים, מאז 2015 מוביל את הטבלה שר המדע אופיר אקוניס עם תשדירים ביותר ממיליון שקל. אקוניס השתתף בתשדירי רדיו רבים של משרד המדע, בהם הזמין את הציבור ליטול חלק באירועים כמו ליל המדענים או יום המדע.

אחרי אקוניס מדורגת שרת התרבות מירי רגב, עם תשדירים בעלות ציבורית של כמעט 800 אלף שקל. גם רגב הזמינה את הציבור לאירועים כמו שבוע הספורט, חודש הקריאה ואירועי לא לדאוגוסט. שרים נוספים שהשתתפו בתשדירי רדיו הם שר החינוך נפתלי בנט, השר לפיתוח הנגב והגליל אריה דרעי, השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל, השר לביטחון פנים גלעד ארדן והשר לענייני ירושלים זאב אלקין. בסך הכל, מאז 2015 פורסמו תשדירי רדיו בכיכובם של שרים בסכום של 2.7 מיליון שקל.

הסכומים שהשקיעו השרים בתשדירי רדיו מאז 2015

בעבר נאסר על שרים לקדם את עצמם בתשדירים או פרסומים ממשלתיים, למעט מקרים חריגים. כל מקרה שכזה היה נבחן על ידי משרד המשפטים, ואם נמצא כי ישנה חשיבות להופעת השר בתשדיר  - היה ניתן לכך היתר מיוחד. באופן זה הותרו עד 2017 תשדירים של רגב, אקוניס וגמליאל.

ב-2017 החליט היועמ"ש אביחי מנדבליט לאמץ חוות דעת שונה, שלפיה יש לקבוע הוראות חדשות המעניקות הקלות משמעותיות לשרים שיבקשו להופיע בפרסומות של משרדיהם. כך, כל שר יוכל להזמין את הציבור בתשדיר רדיו להשתתף באירועים או יוזמות שמקיים המשרד - וזאת ללא כל בקשה מראש לאישור חריג.

ההוראות החדשות, שנכנסו לתוקף במארס 2017, הביאו לגל אדיר של תשדירי רדיו בקריינותם של שרים. בכל אותם תשדירים טוענים השרים כי המטרה היא לקדם את האירוע, אך בפועל הם משיגים פרסום אישי וקידום פוליטי באמצעות כספי ציבור.

באחרונה הוגשה עתירה לבג"צ בדרישה להורות ליועמ"ש לבחון שוב את העניין. עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם, יחד עם האזרח עודד קרמר, דרשו מהיועמ"ש הסבר מדוע אינו מבטל את ההנחיה הקיימת, ומדוע הוא לא אוסר באופן מוחלט את השתתפותם של השרים בתשדירי רדיו.

השרה מירי רגב
שרת התרבות, מירי רגבצילום: אמיל סלמן

ח"כ שפיר אמרה היום בפתח הדיון כי "אנחנו עדים למיליוני שקלים מכספי הציבור שהולכים לקמפיינים פוליטיים בשירות שרי הממשלה. לא אלה המטרות שהציבור חושב שכספו הולך אליהן, לא אלה השימושים שכספי הציבור יועדו להם. לא ייתכן שכל שר ישקיע את כספי משרדו בפרסומות המקדמות אותו בקולו, דמותו ושמו באופן בוטה כפי שמתרחש היום. השרים מתעלמים לחלוטין מעמדת גורמי המקצוע כגון לפ"מ וממשיכים להשתמש באופן עקום בכספי המסים של אזרחי ישראל".

קרמר, שהגיש את העתירה לבג"ץ, אמר: "יש שרים שהיו להם 17 שעות של פרסומת בשנה האחרונה, בקולם. זה דבר בלתי פרופורציונלי. יש פה שרים שידיהם שולטות בהרבה מאוד מכספי הציבור והם משתמשים בזה לטובתם האישית".

נציגת לשכת הפרסום הממשלתית, נורית פיינמן, הודתה כי "הבנו שיש אינפלציה של פרסומים בעקבות שינוי הוראות היועמ"ש. אנחנו מבינים שמשרד המשפטים הכניס את הנושא לדיונים מחודשים בשל כך".

יועץ התקשורת של השר אקוניס, אוהד יחזקאלי, מסר בתגובה: "כל התשדירים הזמינו את הציבור הישראלי בהמוניו לאירועים בחינם, בכל הארץ, שמנגישים את המדע והטכנולוגיה לכל אזרחי ישראל. עובדתית, השימוש בקריינות של שר המדע חסכה למדינה עשרות אלפי שקלים. התשדירים היו משודרים בכל מקרה, וקריינים מקצועיים דורשים סכומים גבוהים מאוד להקלטה של חצי דקה. מה שבטוח: כישורי הקריינות של השר אקוניס לא נופלים מכישוריו המצוינים כשר המדע והטכנולוגיה, שהביא את פעילות המשרד לשיאים חדשים של כל הזמנים. פורים שמח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום