האם לפיד היה צריך לדווח על ניגוד עניינים עם מילצ'ן? - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם לפיד היה צריך לדווח על ניגוד עניינים עם מילצ'ן?

שר האוצר לשעבר מעולם לא הסתיר את ההיסטוריה המשותפת שלו ושל מילצ'ן. היא גם שימשה אותו גם כדי להראות שוויתר על הזדמנות לעשות כסף גדול לטובת חיים עם ערכים ■ עם זאת, נותר סימן שאלה בנוגע לדרך שבה על הקשר עם מילצ'ן ופוטנציאל ניגוד העניינים האפשרי

12תגובות
יאיר לפיד, ארנון מילצ'ן ועינת שרוף במועדון הגנקי בתל אביב, 2004
מוטי קמחי

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, מעולם לא הסתיר את ההיסטוריה המשותפת שלו ושל ארנון מילצ'ן. האפיזודה שבה הוא קיבל הצעת עבודה מפתה ממילצ'ן, והתעופף לארה"ב כדי לנסות את מזלו בהפקת סרטי קולנוע בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות - הוזכרה בטורים השבועיים שכתב בידיעות אחרונות יותר מפעם אחת. היא גם שימשה את לפיד כדי להדגיש את העובדה שמעבר לרקע שלו כפרזנטור, כעיתונאי, כמתאגרף וכסופר – קורות החיים שלו כוללות גם אפיזודה עסקית. היא שימשה אותו גם כדי להראות שהיתה לו הזדמנות לעשות כסף גדול – והוא ויתר עליה לטובת חיים עם ערכים.

במבחן התוצאה – כפי שמדגיש זאת לפיד עצמו – אין סיבה לחשוב כי איש העסקים ארנון מילצ'ן נהנה במיוחד מכהונתו של לפיד באוצר. לפיד התנגד לחוק מילצ'ן שהיה עשוי להעניק לאחרון הקלות מס. עם זאת, נותר סימן שאלה בנוגע לדרך שבה הוא הצהיר עם כניסתו לתפקיד שר האוצר ב-2013 על הקשר עם מילצ'ן ופוטנציאל ניגוד העניינים שקיים בו מבחינתו.

בהסדר ניגוד העניינים של לפיד, שהתבסס על חוות דעת של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, לא מופיע שמו של מילצ'ן. כלומר, נקבע בפועל כי הוא אינו מנוע מלטפל בענייניו של מילצ'ן. זו הסיבה שלפיד התיר לעצמו להיפגש עם מילצ'ן ולעסוק בבקשתו להארכת החוק שיעניק לו הקלות מס.

האם לפיד דיווח מלכתחילה על היכרותו עם מילצ'ן? בראיון לחדשות 2 בשבוע שעבר נשאל לפיד כיצד עסק בענייני מילצ'ן, והשיב: "אני עבדתי לפני 22 שנים אצל מילצ'ן. עדיין הלכנו למשרד המשפטים, היה הסדר ניגוד עניינים, הכל היה מסודר. חלק מהעבודה של שר אוצר זה להגיד לא לאנשים. הם מנסים לייצר משוואה שבה המושחתים והישרים הם אותו דבר, הם לא".

בהמשך, בעקבות טענות שעלו נגדו בעניין, פירסם לפיד פוסט בפייסבוק שבו כתב: "הכרתי את ארנון מילצ'ן בשנות ה-90. ב-1995 הוא ביקש ממני להקים לו חברת טלוויזיה. נסעתי ללוס אנג'לס לכמה חודשים, הקמתי אותה וחזרתי. זו היתה הפעם היחידה שעבדתי אצלו. כמה חודשים, לפני יותר מעשרים שנה. נשארנו בידידות כל השנים. ארנון הוא אדם שקל להישאר איתו בידידות.

"ב-2013 כשנכנסתי לתפקידי באוצר, מילאתי הסכם ניגוד עניינים. הדרך שבה פועל הסכם כזה הוא שאתה מפרט בפני היועץ המשפטי את ההיסטוריה התעסוקתית שלך, והוא מחליט אם יש מישהו – אדם או חברה – שיש לך לגביו ניגוד עניינים. מובן מאליו שדיווחתי גם על היכרותי עם מילצ'ן (הוא מופיע בקורות-החיים שלי, ועל תולדות היכרותנו כתבתי לא פעם). היועץ המשפטי החליט שאין שום ניגוד עניינים ולפיכך אין צורך לכלול את מילצ'ן בהסכם. העובדה שעבדתי אצלו כמה חודשים בשנות התשעים פשוט לא יוצרת ניגוד עניינים שכזה".

הפוסט של יאיר לפיד - דלג

ידידות בלבד או חברות קרובה?

ומה קרה בפועל? תחום ניגוד העניינים של השרים וסגני השרים עובד דרך משרד המשפטים (היועץ המשפטי) ומשרד מבקר המדינה. המועמדים ממלאים את השאלון באמצעות מבקר המדינה, והוא זה שמפנה את השאלון למשרד המשפטים. המשרד מגבש חוות דעת בנוגע לסכנת ניגודי העניינים אליה הם חשופים ומגבש את ההסדר שמורה למועמדים כיצד לפעול.

לפיד היה צריך - או לא - לדווח על מילצ'ן בשלוש דרכים. האפשרות הראשונה היא בשאלון ניגוד העניינים עצמו שממלא כל אדם לפני מינוי ציבורי, שבו הוא נדרש להצהיר על כל הזיקות שיש לו או לקרוביו עם גורמים שונים שעלולים ליצור פוטנציאל ניגוד עניינים. אחד הסעיפים הוא סעיף הזיקה האישית של המועמד – כלומר לפרט על קרובי משפחה או חברים שעלולים ליצור פוטנציאל ניגוד עניינים. לפיד לא הצהיר על מילצ'ן כמי שיש לו עמו זיקה אישית כלשהו. מדוע? לפיד רואה כיום במילצ'ן ידיד בלבד ולא יותר מכך.

האם מערכת היחסים בין השניים היא ידידות בלבד או חברות קרובה? קשה לקבוע. מילצ'ן עצמו, אגב, נשאל בעבר בראיון ל"עובדה" אם הוא רואה בלפיד חבר, והשיב "מאוד". בתו של מילצ'ן, אלינור מילצ'ן, כלולה בין רשימת 100 המייסדים של רשימת יש עתיד שהוגשה לרשם המפלגות בעד שהקים לפיד את המפלגה ב-2012. ואולם מילצ'ן לא כלולה ברשימת האנשים שהעניקו ערבויות למפלגה – רשימה שחבריה אכן נכללו במסמך ניגוד העניינים של לפיד.

בהתאם לקריטריונים שקבע ב-2016 היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בנוגע לקשרי נתניהו ואלוביץ' (עוד לפני פרוץ תיק 4000 וחשיפת החשדות החמורים לעסקת שוחד בין השניים), הרי שקשר חברי בין השניים מוגדר גם כזה שכולל ארוחות זוגיות משותפות. יחסים מעין אלה היו מספיקים כדי לפסול את נתניהו מלעסוק בענייני אלוביץ'.

מטעם לפיד לא הסכימו אתמול למסור פרטים נוספים לגבי טיב הקשר בין השניים בשנים האחרונות והמפגשים ביניהם. לפיד לא כלל ביומן הפגישות שלו מתקופתו במשרד האוצר את הפגישה האמורה עם מילצ'ן – כלומר, הוא לכאורה ראה בה פגישה אישית ולא מקצועית.

אפשרות שנייה שהיתה ללפיד לדיווח על היחסים היא בסעיף המפרט את העיסוקים הקודמים של המועמד. ואולם  סעיף זה דורש להציג את התפקידים הקודמים רק בחמש השנים האחרונות. מאחר ולפיד הועסק אצל מילצ'ן לפני כ-22 שנה, הרי שבכל הנוגע לרקורד התעסוקתי שלו, לפיד היה מחויב להצהיר רק בנוגע לחמש השנים שקדמו לכניסתו לתפקיד.

אפשרות שלישית לדיווח היא בפעילות נוספת הנדרשת מכל מועמד: צירוף קורות החיים המלאים לשאלון ניגוד העניינים. לפיד טוען כי אכן צירף לשאלון ניגוד העניינים את קורות החיים המלאים שלו, ובהם כלולה באופן ברור גם תקופת ההעסקה שלו אצל מילצ'ן בארה"ב. פעולה זו היא שמבססת את טענתו של לפיד שלפיה פעל כשורה ואכן דיווח על היכרותו עם מילצ'ן.

במענה לבקשת תגובה ממערכת התוכנית של אראל סג"ל בגלי צה"ל, הודיע היום משרד האוצר כי מילצ'ן לא מוזכר בשאלון ניגוד העניינים - כאמור, משום שלפיד לא הועסק אצלו בחמש השנים האחרונות והוא אינו רואה זיקה אישית בין השניים. באוצר מסרו ל-TheMarker כי "במסמכים הקשורים לחוות הדעת המצויים ברשות משרד האוצר לא נמצא אזכור כלשהו למר מילצ'ן". ואולם לצד זאת, באוצר הבהירו כי בידם אין עותק של קורות החיים המלאים שצירף לפיד לשאלון, וכי מסמך קורות החיים נמצא רק במשרד השפטים ואצל מבקר המדינה.

בכל הנוגע למסמך השאלון המלא ולקורות החיים, במשרד המשפטים הפנו את TheMarker למבקר המדינה. ממשרד מבקר המדינה נמסר כי המסמך חסוי: "על השאלון חל סעיף 11(ב) לכללים לניגוד עניינים של שרים וסגני שרים שזה לשונו: 'מלבד אם נאמר במפורש אחרת בכללים אלה, ישמור מבקר המדינה על סודיות הצהרות השרים ולא יגלה כל פרט בלי לקבל את הסכמת השר הנוגע בדבר'".

מלשכת לפיד נמסר: "ההבדל בין לפיד לבין ראש הממשלה הוא פשוט - נתניהו קיבל מיליון שקל וקידם את חוק מילצ׳ן, לפיד לא קיבל אגורה שחוקה ממילצ׳ן או מטייקון אחר ועצר את חוק מילצ׳ן".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#