מונופול כוחני ומסוכן או אביר הצרכנים? 9 עובדות שחשוב לדעת על העוצמה של שופרסל

ספקים ורשתות שיווק מתחרות טוענים כי הכוח של שופרסל כיום גדול מדי, ופוגע בתחרות. בשופרסל אומרים מנגד כי ההתרחבות שלהם מיטיבה עם הצרכנים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שופרסל דיל
צילום: אמיל סלמן
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

ספקים ורשתות שיווק מתחרות טוענים כי הכוח של שופרסל כיום גדול מדי, ופוגע בתחרות - שכן שופרסל מכתיבה את התנאים בשוק כאשר יתר השחקנים משלמים את המחיר. בהתאם, לטענתם נרדמה רשות ההגבלים בשמירה. בשופרסל טוענים כי ההתרחבות שלהם מיטיבה עם הצרכנים, כי היא הכניסה תחרות חדשה ובריאה לקטגוריות שבהן היא פועלת עם המותג הפרטי, וכי בעתיד אף תכניס תחרות לשוק הפארם הריכוזי. 

הנה 9 עובדות על העוצמה הגוברת של שופרסל בעולם השיווק הישראלי: 

1. שופרסל היא רשת המזון הגדולה בארץ עם מחזור של כמעט 12 מיליארד שקל ב-12 החודשים האחרונים - כשהמתחרים הבאים אחריה (יינות ביתן ורמי לוי) עושים פחות מחצי ממנה במחזור. עם זאת, היא לא מוגדרת כמונופול.

2. שופרסל היא כבר ספק המזון והמשקאות החמישי בגודלו בישראל, עם מחזור של כ-2.5 מיליארד שקל למותג הפרטי (וממוקמת קצת אחרי החברה המרכזית למשקאות וקצת לפני יוניליוור), אבל מתברר שהיא פטורה מההגבלות שחלות על ספקים גדולים בחוק המזון (בנוגע לשטחי מדף מקסימליים ברשתות וכו').

3. באחרונה התחילה לשמש , ולשם כך לא היתה צריכה לקבל את אישור רשות ההגבלים. זאת בניגוד לספקים גדולים, שצריכים לקבל את אישור הרשות כדי להפיץ מוצרים של חברה נוספת.

4. , ובין הדברים הראשונים שעשתה היה ניצול היתרון לגודל ושליחת מכתב לספקי הקוסמטיקה - שכלל דרישות להטבות והנחות עבור ניו־פארם, שלדברי ספקים לא נדרשו מהם עד כה.

5. באחרונה (שופרסל 53%, גוליבר 47%), שתנהל הזמנת טיסות וחבילות נופש בישראל ובחו"ל דרך האינטרנט.

6. בעוד מספר חודשים היא תנסה להקדים תרופה להגעת אמזון ומשווקות גדולות אחרות לישראל, ותשיק אתר אינטרנט להזמנות מוצרים מארה"ב - בגביית דמי משלוח נמוכים במיוחד.

7  שופרסל רוצה להיות גם חברת ביטוח, ומנסה להשיג את האישורים הנדרשים לשם כך, כאשר בכוונתה לפעול בשותפות עם חברת AIG ולהעניק הלוואות וביטוחים לכלל הציבור.

8. בשנים שאחרי המחאה החברתית נשחקה הרווחיות של שופרסל, וב-2014 היא אף רשמה הפסד תפעולי של כ-140 מיליון שקל. אולם הקריסה של מגה, לצד החלטת רשות ההגבלים והנאמנים למכור את מגה לגורם מוחלש (יינות ביתן), בצירוף מהלכים שביצעה שופרסל, הביאו אותה למצב המיטבי שבו היא נמצאת כיום, ומנייתה שוברת שיאים חדשים.

9.  בעבר ישב מנכ"ל שופרסל (לא הנוכחי) בכלא בגין התנהלותו הכוחנית. אפי רוזנהויז הורשע בעשיית הסדר כובל, לאחר שהורה להסיר ממדפי הרשת מותגים של ספקים שמותגים אחרים שלהם נמכרו במחירי מבצע במגה - בניגוד לתנאי המיזוג של שופרסל עם קלאב מרקט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ