משתלט על הטלוויזיה: קרא עומד למנות את כל הבכירים שיפקחו על השידורים

שר התקשורת החל בהליכים להקמת ועדת איתור למנכ"ל הרשות השנייה, ועתיד למנות יו"ר למועצת הכבלים והלוויין עד אוגוסט ■ המינויים צפויים להעניק לקרא השפעה על ענף השידורים למשך כמה שנים, גם אם יעזוב את משרד התקשורת

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התקשורת, איוב קרא
נתי טוקר

השר איוב קרא אינו יודע עד מתי יחזיק בתפקידו כשר התקשורת, שאליו מונה לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, אולץ לוותר על התפקיד — ובכל זאת, בימים אלה נוקט קרא מהלכים שיאפשרו לו למנות כמעט את כל הראשים של גופי הפיקוח על גופי השידור. המינויים יותירו בידי קרא השפעה על התקשורת למשך שנים רבות — גם אם יעזוב את תפקידו.

בימים האחרונים התחיל קרא להוציא לדרך את הקמת ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל הרשות השנייה, גוף הפיקוח שאחראי על הערוצים המסחריים — קשת, רשת וערוץ 10 — וכן על הרדיו האזורי והחינוכית. במסגרת הליכי החקיקה בכנסת אמורה הרשות השנייה לקבל לאחריותה ארבעה ערוצים ייעודיים נוספים — ובהם ערוץ 20.

בסוף דצמבר 2014 פרש שי באב"ד מתפקיד מנכ"ל הרשות השנייה ועבר לזירה הפוליטית. כיום הוא משמש מנכ"ל משרד האוצר. לאחר פרישתו של באב"ד, מונה סמנכ"ל הכספים ברשות, ניר שוויקי, לממלא מקום המנכ"ל. שוויקי מכהן בתפקיד הזמני — בניגוד לנהלים — כבר יותר משלוש שנים. בעבר מתח מבקר המדינה ביקורת חריפה על אי־מינוי מנכ"ל קבוע ברשות השנייה.

בימים האחרונים פנה קרא לנציבות שירות המדינה בפנייה לאיתור מועמדים שישמשו חברים בוועדת האיתור למינוי המנכ"ל. לפי החוק הנוכחי, ועדת איתור רגילה ממליצה לשר על מועמדים — והשר מביא לאישור הממשלה המלצה למינוי מנכ"ל.

ההרכב החסר של הרשות השנייה אינו מסתיים בדרג המנכ"ל. במועצה אין כיום גם סמנכ"ל תוכן, וגם היועצת המשפטית עזבה בשבועות האחרונים את תפקידה בהליך תמוה ולאחר חצי שנה בלבד.

קרא כבר הוביל מינוי אחד משמעותי ברשות השנייה: הוא מינה ליו"ר הרשות את יוליה שמאלוב־ברקוביץ', לשעבר חברת כנסת מטעם קדימה ומי שהתמודדה גם ברשימת הליכוד. שמאלוב־ברקוביץ' כיהנה בתפקידי ניהול בתחום התקשורת, אבל המינוי שלה על ידי קרא נתפש כפוליטי.

עימות חריף בין השר ליו"ר מועצת הכבלים

מועצת הרשות השנייה, שאמורה למנות 15 חברים, אינה פעילה כיום על פי החוק. שמונה חברי מועצה פרשו ממנה מאז מונתה המועצה ב-2014, וכיום נותרו בה שמונה חברים בלבד (לאחר שנוספה שמאלוב־ברקוביץ'). לפי החוק, למועצה בהרכב כזה אין תוקף חוקי.

המועצה כולה אמורה לסיים את הקדנציה שלה באוקטובר 2018. בינתיים קרא מנסה להוביל למינוי שתי חברות מועצה נוספות, שיאפשרו למועצה לתפקד.

גם מינוי חברי המועצה נעשה בהליך שמעניק שליטה פוליטית. השר אמור להתייעץ עם גופים וארגונים שונים לגבי זהות חברי המועצה, אך בוחר אותם בעצמו ללא ועדת איתור — ומגיש את המלצתו לאישור הממשלה.

במועצת הכבלים והלוויין המצב לא טוב יותר. יו"ר המועצה הנוכחית, ד"ר יפעת בן חי־שגב, אמורה לסיים את תפקידה באוגוסט 2018. מינוי המחליף שלה ייעשה גם הוא באמצעות ועדת איתור שממנה השר, ולאחר מכן השר יביא את המועמד הנבחר לאישור הממשלה. שאר חברי המועצה הם נציגי ציבור או פקידי ממשלה שממונים ישירות על ידי הדרג הפוליטי.

קרא ובן חי־שגב נקלעו לעימות חריף כאשר בן חי־שגב הובילה את מועצת הכבלים לפקח על ערוץ 20 בהתאם לכללים ואף איימה לחלט לו ערבויות. התנהלות זו הביאה לכך שקרא, באחד הדיונים בכנסת, תקף את בן חי־שגב בחריפות ואמר לנציג ערוץ 20: "היא לא תהיה — ואתה תהיה".

תפקיד מפתח נוסף בשוק התקשורת שנמצא בידי קרא ועדיין לא אויש הוא מנכ"ל משרד התקשורת. כיום מכהן בתפקיד מימון שמילה כממלא מקום. המנכ"ל שלמה פילבר נמצא בנבצרות לאור החשדות הפליליים נגדו בפרשת בזק. שמילה אינו מעוניין לקבל את תפקיד המנכ"ל באופן קבוע.

בלשכתו של קרא אישרו כי אכן הוציאו לדרך את ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל הרשות השנייה: "השר הנחה לטפל בעניין של ועדת איתור למינוי מנכ"ל קבוע לרשות השנייה, והחל תהליך להקמת ועדה. צריך למנות הרכב של חמישה חברים בראשות מנכ"ל המשרד. פנינו לגופים שאמורים למנות חברים מטעמם, והם עדיין לא סיימו לאתר את מועמדיהם להרכב. אנו צפויים לסיים בהקדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker