בזק שכרה פרופ' מהעברית לבדוק את מדיניות הדיווידנדים

צבי וינר, דקאן בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית משמש במקביל גם לוביסט של בנק הפועלים, וכעת נשכר על ידי ענקית התקשורת - למרות הנחיות הממונה על השכר באוצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בזק שכרה באחרונה את פרופ' צבי וינר כדי שיבחן את מדיניות הדיווידנד בחברה, לאור דו"ח המעקב של חברת מידרוג מתחילת החודש, שלפיו עלול דירוג האשראי של בזק להיפגע אם לא תהיה הפחתה בשיעור הדיווידנד.

מדיניות הדיווידנדים של בזק היא חלוקת 100% מהרווח הנקי מדי חציון. מדרוג הזכירה בדו"ח הקצר בעיקר את התחרות הגוברת בשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית ואת השפעתה על yes שבבעלות הקבוצה.

וינר מונה לפני כשנה לדקאן בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית. בעקבות בקשתו לשמש לוביסט של בנק הפועלים בדיוני "ועדת פישמן" בכנסת, נחשף ב–TheMarker כי וינר ממשיך להחזיק בחברה פרטית בשם אופטימייז ניהול סיכונים, הרשומה על שם אשתו בכתובת מגוריו, וכן משמש יו"ר ובעלים של חברת אסכולה לייעוץ כלכלי.

וינר עוסק בפעילויות אלה למרות המכתב ששלח לאוניברסיטאות ב–2011 הממונה על השכר באוצר דאז, קובי אמסלם, שבו נקבע כי דקאן באקדמיה לא רשאי לקחת על עצמו עבודה נוספת, מלבד זו שאליה נבחר. גם המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) אוסרת על כך.

למרות הנחיות אלה, קיבל וינר מהאוניברסיטה העברית אישור לעבודה נוספת. האוניברסיטה טענה כי ההוראה מ–2011 התבטלה בעקבות ההוראות החדשות שנשלחו ב–2015 מאגף הממונה על השכר. עוד נטען כי משום שבהוראות החדשות לא צוין האיסור על עבודה נוספת — הדבר מותר.

ואולם פרשנות זו אינה מקובלת על הממונה על השכר או על המל"ג, שמסרה עם חשיפת הנושא כי היא פנתה לאוניברסיטה העברית בדרישה "לתיקון חריגת ההעסקה". גם באגף הממונה על השכר מסרו כי יפנו לאוניברסיטה בעניין.בתוך כך ממשיך וינר בפעילותו האקדמית והחוץ־אקדמית במקביל, ככל הידוע מבלי לחתום על טופס ניגוד עניינים או להצהיר במה הוא עוסק מחוץ לכותלי האקדמיה.

זאת אינה הפעם הראשונה שבזק שוכרת את שירותיו של וינר. ב–2011 התמודדה החברה בבית המשפט עם התנגדויות לאופן חלוקת הדיווידנדים שהנהיגה, ושכרה לשם כך שורת יועצים, ובהם וינר.

בנובמבר 2017, עם הפרסום על פעילויותיו והחזקתו בחברות פרטיות, מסר וינר בתגובה: "אני ממשיך להחזיק בבעלות על מניות בחברה שלי. קיבלתי אישור עבודה נוספת בהתאם לנוהל. אני משמש כיועץ לבנק הפועלים. אין ניגוד עניינים בין פעילות החברה שלי לעובדה שאני דקאן של בית הספר למינהל עסקים. חתמתי על כל הטפסים שהתבקשתי על ידי האוניברסיטה".

מהאוניברסיטה העברית נמסר: "ההנחיות של הממונה מ–2015 אינן מציינות את האיסור לעבודה נוספת של דקאנים, ככל שאין בדבר ניגוד עניינים לתפקידם באוניברסיטה. האוניברסיטה פעלה לפי הנחיה זו כשהתירה לפרופ' וינר לעבוד בעבודה נוספת. בעקבות פניה יזומה של האוניברסיטה, מסר באחרונה הממונה על השכר הבהרה להנחיות, שלפיה דקאנים אינם רשאים לעבוד בעבודה נוספת. נחיל מדיניות זו על מי שיתמנו לתפקידם לאחר פרסומה. האוניברסיטה נמצאת בדיאלוג עם הממונה על השכר לגבי מספר רב של נושאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker