פטור בשווי מיליונים לערוץ 9 - הצעת חוק תקינה או אפלייה לטובת לב לבייב?

הכנסת צפויה לאשר היום פטור לערוץ 9 מתשלום של יותר מ-4 מיליון שקל בשנה לחברות הכבלים והלוויין ■ הצעת החוק נחקקה תוך 4 חודשים בהליך מזורז בוועדה שכל חבריה הם יוצאי ברה"מ לשעבר, למעט אחד ■ ח"כים שאינם חברים בוועדה סבורים כי מדובר באפליה לטובת הבעלים של הערוץ, לב לבייב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> לב לבייב, הבעלים של ערוץ הטלוויזיה ברוסית, ערוץ 9, ישראל פלוס, יכול לנשום לרווחה: לאחר כמה שנים של מאבק צפויה היום מליאת הכנסת לאשר בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שתפטור אותו מתשלום דמי מעבר של יותר מ-4 מיליון שקל לחברות HOT ו-yes. הצעת החוק עברה הליך חקיקה מהיר: ועדה שהוקמה כדי לדון בעניין, שכמעט כל חבריה יוצאי ברה"מ, התכנסה לראשונה במארס - לפני ארבעה חודשים בלבד. משרד התקשורת קבע ב-2007, לאחר שערך שימוע בעניין, כי על ערוץ 9 לשלם 2.1 מיליון שקל בשנה ל-yes ו-2.4 מיליון שקל בשנה ל-HOT עבור העברתו על גבי התשתית שלהן. אלא שימים ספורים לפני כן הגיעו ערוץ 9 ו-HOT להסכם ביניהן, ולפי הערכות בענף ערוץ 9 משלם ל-HOT דמי מעבר של כ-400-500 אלף שקל בשנה.

yes לא חתמה על הסכם דומה עם הערוץ. שכן בחברה האמינו כי בסופו של דבר הוראות המשרד יכריעו את עקשנות הערוץ. ככל הנראה, yes היתה מוכנה להתפשר על סכום נמוך בהרבה מזה שקבע משרד התקשורת - כ-700 אלף שקל - אך ההצעה לא התקבלה ועל אף קביעת משרד התקשורת, הערוץ לא שילם ל-yes כלל.

בשל סירובו של ערוץ 9 לשלם את הסכום ל-yes העלתה קבוצת ח"כים יוזמת חקיקה פרטית שתפטור אותו כליל מהתשלומים מ-yes ול-HOT. בהתאם לנוסח שיתקבל בפועל, הצעת החוק עשויה לפטור גם את ערוץ המוסיקה 24 מתשלום דמי מעבר ל-HOT ול-yes וכן את הערוץ הייעודי הערבי, שהמכרז על הקמתו יתקיים בסוף השנה.

ערוץ 24 חתם בעבר על הסכמים עם שתי החברות בנוגע לדמי מעבר, הסכמים שהוא ככל הנראה מתחרט עליהם בימים אלה, וככל הנראה גם ההסכם של הערוץ עם HOT הוא ארוך טווח, מה שמשאיר את yes כנפגעת העיקרית מחקיקה זו. כנראה שהיום, לאחר ההצבעה בכנסת, yes לא תקבל דבר. נראה שעם חקיקתו של החוק, לבייב יכול לסמן "וי" ממקום מגוריו בלונדון.

מערוץ 9 נמסר בתגובה כי "סוגיית דמי המעבר הציגה מצב אבסורדי שבמסגרתו הופלו לרעה ערוץ 9, ערוץ 24 והערוץ הייעודי בשפה הערבית, אל מול ערוצים אחרים. בסיכומו של דבר חברי כנסת מכל סיעות הבית התגייסו כדי לתקן את העוול שנוצר ואכן, בקריאה ראשונה עברה הצעת החוק ברוב של 20 קולות, בהם 11 חברי כנסת שאינם דוברי רוסית: אורי אורבך וזבולון אורלב מהבית היהודי, חיים כץ, זאב ביילסקי, מגלי ווהבה ונחמן שי מקדימה, נסים זאב מש"ס ועוד רבים".

אקוניס והלובי הרוסי

יוזמי ומקדמי הצעת החוק הנוכחית הם קבוצת ח"כים יוצאי ברה"מ לשעבר מישראל ביתנו, הליכוד וקדימה, שהתלכדו כדי לסייע לערוץ הרוסי. היוזם העיקרי הוא יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, ואליו הצטרפו יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, ח"כ מרינה סולודקין, אלכס מילר, פאינה קירשנבאום וליה שמטוב. כמו כן הצטרפו הח"כים משה מטלון וחמד עאמר. שישה מבין שמונה מגישי החוק הם חברי ישראל ביתנו, המבקשת לחוקק את החוק עבור בוחריה.

הצעת החוק עברה מסלול חקיקה מהיר בוועדה משותפת לוועדות הכלכלה והקליטה שהוקמה לצורך כך. למעט יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), יתר חברי הוועדה המשותפת הם יוצאי ברה"מ לשעבר, ובהם כמה מיוזמי החוק: אילטוב, אלקין, סולודקין, שמטוב, אמנון כהן (ש"ס), רוברט טיבייב (קדימה) ואברהם מיכאלי (ש"ס).

ח"כ אחמד טיבי (תע"ל), שלא זכה להימנות עם חברי הוועדה, זעם בישיבתה הראשונה של הוועדה במארס על הרכבה. "הרכב ועדה המורכב על שיוך אתני בלבד? מה רע בשלמה מולה (שהוא יוצא אתיופיה - צ"ז)? למה הוא לא פה? למה לא נמצא פה ח"כ נסים זאב? למה לא נמצאים פה חברי כנסת ערבים? נבחרו בתור חברי הוועדה רק יוצאי ברה"מ לשעבר. זה אולי חוקי אבל מסריח, מסריח מאוד. מה אתם מתכננים? זו מאפיה, זה קרטל". גם היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה, אתי בנדלר, מחתה בעניין שינוי הוועדות הדנות ואמרה כי "לא רק שזה נושא של ועדת הכלכלה, אלא שהנושא לגופו נמצא כרגע על שולחנה של הוועדה".

במהלך דיונים אלה לא נדרשה ועדת הכלכלה אפילו פעם אחת לעובדה כי ערוץ 9 אינו עומד במחויבויות התוכן שלו מאז הוקם, בשונה מהדיונים על הארכת הזיכיון על ערוץ 10 למשל. הלהיטות של חברי הוועדה לסייע לערוץ הרוסי הצליחה לגבור גם על התנגדותם של שר התקשורת משה כחלון (שהביע התנגדותו במליאה, אך לא השתתף בהצבעה) ושל הצוות המקצועי במשרדו.

ככל הנראה, מפלגת ישראל ביתנו פעלה לקידום החוק, בעיקר על רקע העובדה שהוא מקל על ערוץ ייעודי שמשרת את בוחריה הפוטנציאליים: העולים ברה"מ לשעבר. גם הליכוד וקדימה לא נותרו אדישים וקידמו את החוק משום שכל אחת מהמפלגות הללו פוזלת למצבור המנדטים הטמון בציבור הרוסי בישראל.

שינוי חקיקה נוסף באדיבות הלובי הרוסי החזק צפוי להכניס את ערוץ 9 לחבילת ערוצי החינם (DTT), דבר שעד כה זכו לו רק ערוצים 1, 2, 10, 33 ו-99. גם החבירה של היו"ר הנוכחי של ועדת הכלכלה, אופיר אקוניס, ללובי הרוסי בוועדת הכלכלה עלולה להעיד על כך שהמשך דרכו של הערוץ בדיוני הוועדה יהיה פרוש לפניו.

בתחילת יולי, בדיון שבו אישרה ועדת הכלכלה את הצעת החוק והעברתו לקריאה שנייה ושלישית, הוחלט גם על הקמת תת-ועדה לתקשורת, שאקוניס יעמוד בראשה. לדעת רבים מהנוכחים בדיון מדובר בדיל בין אקוניס לח"כים יוצאי ברה"מ לשעבר - הוא יצביע בעד הצעת החוק המטיבה עם ערוץ 9, והם יצביעו בעד הקמת הוועדה ומינויו בראשה. מהלך זה יאפשר לאקוניס המשך שליטה מקרוב על המתרחש בשוק התקשורת.

האתגר הבא העומד בפני אקוניס היא להוסיף את ערוץ 9 לחבילת ה-DTT. ערוץ 9 מפעיל בכנסת את משרד הלובינג פוליסי, שנציגיו פועלים לשכנע את הח"כים לתמוך בעמדות הערוץ. מי שיתנגדו לצירוף הערוץ ל-DTT הם בין היתר HOT, ששוכרת את משרד הלובינג גורן-עמיר, ו-yes העובדת עם משרד הלובינג כהן רימון כהן. גם רשת וקשת, העובדות עם פוליסי ועם אורלי בן שמאי, וערוץ 10 העובד עם משרד הלובינג גלעד, יתנגדו מחשש שהערוץ הרוסי יקח אליו חלק מהפרסומות.

ערוץ 9 מסקר את עצמו

פערים משמעותיים שמקלים על דרכו של הערוץ מתגלים בהשוואה בין תנאי הרישיון שהוענק לערוץ 9 ב-2002 לעומת התנאים שמהם הוא נהנה כיום. כבר ב-2003, כשנה לאחר קבלת רישיון השידורים, עתר ערוץ 9 לבג"ץ בדרישה כי הערוצים הנוספים ברוסית לא יורשו לשדר פרסומות בעברית. עד אז לערוצים אלה, כמו RTVI, הותר שיעור של עד 25% פרסומות ישראליות מכלל הפרסומות המשודרות בערוץ.

לאחר שלוש שנות התדיינות קיבל בג"ץ את עמדת ערוץ 9 בנוגע להענקת עדיפות לו על פני ערוצים ברוסית שאינם ישראלים, והפך אותו לערוץ היחיד בישראל שמשדר בשפה הרוסית ויכול לשדר פרסומות מקומיות, זאת אף שבמכרז או ברישיון לא הובטחו לו בלעדיות.

ב-2008 אירע שינוי חשוב נוסף שהקל על ערוץ 9, כאשר מועצת הכבלים והלוויין נתנה היתר לערוץ להפיק בעצמו את שידורי החדשות שלו. עד אז, שידורי החדשות היו מופקים על ידי חברת החדשות של ערוץ 2, ולפיכך דומים בתוכנם לחדשות ערוץ 2. החלטתה של מועצת הכבלים והלוויין הביאה להגדלת כוחם של בעלי המניות והמנהלים בשטח על התוכן החדשותי, ללא הבלמים והסייגים שקבועים בחוק וחלים על חברות החדשות של ערוצים 2 ו-10.

את ישיבתה של ועדת הכלכלה שדנה בהצעת החוק צילמו צוותים של ערוץ הכנסת ושל ערוץ 9. "אני בטוח שהעורכים של ערוץ 9 בחדשות ישדרו כמו שצריך את הדיון הזה ויביאו לידי ביטוי נאמן לכל הצופים שלהם את עמדת הח"כים", העיר בציניות באותה ישיבה מנכ"ל yes, רון אילון.

בעבר נשאל מנכ"ל הערוץ, ליאוניד בלחמן, מדוע הוא מכסה את מאבקו לביטול דמי המעבר בשידוריו, ואם אין בכך טעם לפגם. בלחמן השיב אז כי "המשמעות של דמי המעבר היא בעלת עניין לציבור. הצופים צריכים להבין את המשמעות, והיא פשוטה מאוד - אם נצטרך לשלם דמי מעבר, זה אומר שניאלץ להחשיך את מסך".

ממועצת הכבלים והלוויין נמסר בעניין מערכת החדשות של ערוץ 9 כי "על פי הרישיון של הערוץ הרוסי רשאית המועצה לאשר לבעל הרישיון להפיק את תוכניות החדשות בעצמו בתנאים שקבעה המועצה, הכוללים בין היתר התחייבות למלא אחר ההוראות בדבר הפרדה בין המערכת העיתונאית לפעילות העסקית, שמירה על כללי אתיקה הנדרשים ממי שמפיק מהדורות חדשות בעצמו, כולל שידורי חדשות מהימנים ומדויקים. כמו כן, המועצה חייבה את בעל הרישיון למנות ממונה חיצוני לאתיקה וכן דירקטור חיצוני שישתתף בישיבות הדירקטוריון הקשורות להפקת החדשות".

ערוץ ישיר לבוחרים

חברי הכנסת שקידמו את הצעת החוק טוענים שעשו כן כדי לסייע ליוצאי ברה"מ לשעבר בישראל, אבל באותה נשימה הם מודים שהח"כים יוצאי ברה"מ לשעבר מופיעים לא מעט בשידורי הערוץ. כלומר, מצד אחד הם עוזרים לערוץ כדי לסייע לציבור הרוסי, אבל מצד שני הם מככבים גם בשידוריו הפונים אל קהל הבוחרים שלהם. אחדים מהח"כים, כך אומרים בכנסת, הם "בני בית" בערוץ 9.

הופעותיהם של הח"כים בערוץ הזה לא רק מחזקות את מעמדם בקרב הציבור הרוסי, אלא גם בתוך מפלגתם. בישראל ביתנו אין פריימריס אלא "ועדה מסדרת", שמן הסתם מושפעת מהפופולריות של הח"כים. לכן עבור ח"כים רוסים זמן מסך בערוץ 9 הוא ממש כמו אוויר לנשימה - רבים מיוצאי ברה"מ לשעבר צורכים את תוכן האקטואליה שלהם מחדשות ערוץ 9 בלבד מאחר שזה המשדר החדשותי היחיד בשפה הרוסית.

בלחמן דוחה טענות שעלו בזמנו כי יועצת ראש הממשלה לתקשורת הרוסית, דינה ליבסטר, שפוטרה מאוחר יותר, איימה על ח"כים רוסים כי הסיקור שלהם ייפגע אם לא יצביעו בעד האינטרסים של הערוץ בחקיקות: "היועצת לא אמרה לאף אחד מה לעשות. היא הסתובבה עם המכתב שהוצאנו לוועדת השרים לחקיקה והראתה אותו לאנשים".

לדברי אילטוב, "הערוץ הרוסי מזמין לתוכניותיו את כל חברי הכנסת דוברי הרוסית וגם ח"כים דוברי עברית. סביר שח"כים דוברי השפה יוזמנו יותר לערוץ כי מדובר בערוץ בשפה הרוסית והופעתם חוסכת תרגום דבריהם לרוסית". אלקין מסביר כי "מזמינים אותי להופיע כי אני יו"ר הקואליציה ודובר רוסית. אני אהוד בציבור הרוסי ואמרו לי שאני מעלה את הרייטינג. בכנסת 13 ח"כים דוברי רוסית וטבעי שיופיעו בערוץ".

אלקין דוחה הטענות לכאורה ל"שוחד מסך". "הטענה מגוחכת. כמו שהח"כים שהצביעו בעד מתן הטבות מפליגות בחוק לביטול המכרז לערוץ 10 לא עשו כן בגלל הופעותיהם בערוץ - כך ברור שח"כים יוצאי ברה"מ לשעבר לא תומכים בהצעת החוק לערוץ 9 בשל הופעותיהם בערוץ. הח"כים הרוסים תומכים בהצעת החוק מאחר שהם דואגים לעולים מברה"מ לשעבר, ולא בשל רצונם לדאוג לערוץ 9. הערוץ הרוסי הוא היחיד הדואג לציבור הרוסי, ועל כן טבעי שהערוץ הזה יפעל בתנאים טובים".

סוגרים חשבון עסקי על ידי חקיקה

אלקין הגיש הסתייגות להצעת החוק שלפיה הפטור מדמי מעבר יחול רק על ערוץ ייעודי שטרם הגיע להסכם עם חברת כבלים או לוויין. במלים פשוטות, הצעתו של אלקין קובעת שהחוק יחול רק על החוב של ערוץ 9 ל-yes, שכן HOT הגיעה להסכם עם ערוץ 9. ההסתייגות של אלקין משקפת לא רק אפליה ברורה של ערוץ 9 על חשבון yes, אלא מוכיחה שמדובר בחוק שנועד למטרה אחת: לכפות פטור מחובת תשלום השנויה במחלוקת בין שני גופים עסקיים: yes וערוץ 9.

"משרד האוצר לחץ עלי להגיש את ההסתייגות הזו, מחשש שאם יינתן פטור לכל הערוצים הייעודיים, כפי שהוצע בנוסח המקורי, אזי HOT ו-yes יפסידו יותר כסף, ואז הן ידרשו ממשרד האוצר לא להעלות את התמלוגים שהן משלמות למדינה", אמר אלקין. ואכן, בהצעת חוק ההסדרים במשק שאושרה שלשום בממשלה ותוגש בקרוב לכנסת מציע האוצר להעלות את דמי התמלוגים מ-HOT ומ-yes מ-1%-1.5% ל-2% ב-2011 ול-2.5% ב-2012-2013.

כך או כך, הח"כים לא ממש הפנימו את ההתנגדות לחוק שהובעה על ידי משרד התקשורת, היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה ונציגי משרדי הממשלה וחברות התקשורת. נציגת משרד המשפטים, דנה נויפלד, ציינה בדיון של ועדת הכלכלה כי "יש לנו סכסוך כלכלי בין שני גופים והכנסת מבקשת להתערב בסכסוך".

נויפלד זכתה לחקירה צולבת מאילטוב וטיבייב: "מדוע ערוץ 2 לא משלם דמי מעבר?", שאלו אותה. נויפלד השיבה כי "החובות הרגולטוריים המוטלים על ערוץ 9 לא מתקרבים בכלל, אפילו לא בעשירית, לאלה שמוטלים על ערוצים 2 ו-10. אבל צריך להבין שהטבה ישירה שנגזרת מהצעת החוק היא לכיסו של בעל הרישיון הייעודי ולא בהכרח לצופים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker