נתי טוקר

"התלבטתי אם לספר את זה: הייתי בעבר במגעים עם אתר 'וואלה' לגבי תפקיד בתחומים הקשורים לראש הממשלה. נאמר לי באופן מפורש בראיון שלא מסקרים את אשת ראש הממשלה, ואף יותר מכך — מסקרים אותה באופן חיובי".

את הדברים הללו אמרה בשבוע שעבר העיתונאית נטע־לי שם טוב, מגישה בחברת החדשות, בתוכנית בהגשתה ברדיו ירושלים. "נשאלתי בראיון: 'איך תגיבי אם ינחיתו עליך אייטם שלפיו היום היתה רעיית ראש הממשלה באירוע, ואת חייבת לעשות מזה אייטם מפרגן'. כך נשאלתי".

העדות הזו מצטרפת לעדויות שנשמעו מפי עיתונאים ועובדים באתר וואלה בשנים האחרונות, שקיבלו הוראות מהנהלת האתר לשנות את אופן הסיקור החדשותי של הידיעות המתפרסמות בו, ולהתאימו לצורכיו הפוליטיים של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

כעת מגיעה התנהלות האתר בנושא זה לחקירת הרשויות. לפי דיווח מיום שישי של פרשן תאגיד השידור הציבורי כאן, מוטי גילת, כחלק מהשלמות החקירה בפרשת בזק, צפויים עובדים בכירים בוואלה בהווה ובעבר למסור עדות על מערכת היחסים בין נתניהו לשאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק המחזיקה באתר וואלה.

אילן ישועה, מנכ"ל וואלהצילום: אייל טואג

פעילות לטובת אלוביץ' - ולא לטובת הציבור

החקירה שניהלה רשות ניירות ערך בפרשת העלתה כי נושאי משרה בכירים בחברה, דירקטורים ומנהלים, פעלו למען האינטרס של בעל השליטה אלוביץ', ולא לטובת החברה עצמה. בנובמבר 2017 העבירה רשות ני"ע המלצות להגשת כתב אישום כנגד מספר לא ידוע של בכירים בקבוצה, ובהם אלוביץ', מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, מנכ"ל yes רון אילון — וכן נגד מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר.

מי שמינה את פילבר לתפקיד הוא ראש הממשלה נתניהו, שכיהן אז כשר התקשורת. פילבר חשוד כי פעל באופן שיטתי לקידום האינטרסים של בזק תוך הסתרה של הדבר מהגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרד התקשורת, ולמעשה עבד לכאורה אצל אלוביץ' ובזק — במקום לדאוג לאינטרס הציבורי. באחרונה חזר התיק לרשות ניירות ערך, לצורך השלמת החקירה.

לפי החשד, בין נתניהו לבין אלוביץ' התקיימו יחסים של קח ותן — סיקור עיתונאי חיובי תמורת הטבות והקלות רגולטוריות. באותה תקופה העניק אתר וואלה, שבבעלות בזק, סיקור חיובי מאוד לנתניהו ולרעייתו שרה. כפי שנחשף בכמה מקרים ב–TheMarker ולאחר מכן בתחקיר "הארץ" — הנהלת וואלה הורידה מהאוויר פרסומים שלא החמיאו לבני הזוג נתניהו, ובתוך כך פורסמו בו ידיעות חיוביות רבות שעסקו בהם.

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

בחודש שעבר נחשף כי באותה תקופה נתניהו קיים שבעה מפגשים עם שאול אלוביץ', בעלי השליטה בבזק, בין 2013 ל–2015. בעקבות בקשה לפי חוק חופש המידע שהגיש עו"ד שחר בן מאיר, נחשף כי כל הפגישות בין השניים התקיימו במעון ראש הממשלה. חלק מהפגישות התנהלו במתכונת של ארוחות ערב זוגיות ושלוש מהן — בלוח זמנים צפוף במיוחד — נערכו בעת שנתניהו כיהן גם כשר התקשורת והיה אחראי על ענייני בזק. נתניהו לא דיווח על קשריו עם אלוביץ' כשנטל לידיו את סמכויות שר התקשורת.

הגורם הדומיננטי שעמד בראש וואלה באותה תקופה היה המנכ"ל, אילן ישועה. לדברי מקורות באתר, ישועה עצמו נהג לומר להם כי הוא נאלץ לבצע הוראות שהוא "מקבל מלמעלה". לפי אחת העדויות בתחקיר "הארץ", ישועה אמר לעובדים: "נתניהו הורס את המדינה. אני לוקח כדורים נגד הקאה כשאני מבקש את זה מכם, אבל אין ברירה אלא לשנות — להוריד את הסיפור מהכותרת, להוסיף אייטם. זה מוכתב לי מלמעלה. אין לי ברירה. יש עכשיו מהלכים גדולים שקורים. אסור לנו להפריע". ישועה הכחיש אז את הפרסום, וטען כי לא היתה התערבות פסולה באתר.

לעתים, ישועה והעורכים הבכירים באתר אף אמרו במפורש לעיתונאים ולעובדים כי ההגנה על ראש הממשלה היא בהוראתו של הבוס, אלוביץ'.

באוקטובר 2016 מונה אבירם אלעד לעורך האתר. בשבועות הראשונים למינויו סבל גם אלעד מ"הנחתות" מהנהלת האתר והתערבויות בתכנים. ואולם כמה שבועות לאחר מכן, ככל הנראה עם תחילת החקירות בתיק 2000 — התיק שבו נחקר הקשר שבין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס — פחתה משמעותית ההתערבות של הנהלת האתר בתכנים מסוג זה.

מאתר וואלה לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker