"לא חוששים ולא סוגרים": ביג מכריזה מלחמה על הכפייה הדתית באשדוד

מרבית העסקים הפועלים במתחם ביג פאשן אשדוד קיבלו לראשונה קנסות בסך 320 שקל, וגם בסטאר סנטר אשדוד חולקו לראשונה דו"חות ■ בהנהלת המרכז המסחרי מתכוונים לשלם את הקנסות שקיבלו היום עשרות עסקים במתחם

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקחית נותנת דו"ח לחנות שפתוחה בשבת במתחם ביג פאשן, היוםצילום: אילן אסייג
עדי דברת-מזריץ

עליית מדרגה במלחמה מול עסקים הפתוחים בשבת: עשרות בתי עסק במרכזים מסחריים הפתוחים בשבת באשדוד קיבלו היום (שבת) קנסות מעיריית אשדוד - בגין עבודה בשבת. בין היתר, כ-62 עסקים במרכז המסחרי ביג פאשן אשדוד קיבלו היום קנסות בגין פתיחתם בשבת, וזאת לראשונה מאז נפתח המתחם לפני כשלוש שנים.

לדברי המשנה למנכ"ל קבוצת ביג מרכזי קניות, חי גאליס, מרבית החנויות הפועלות במתחם בשבת (כ-60 חנויות מתוך 80) קיבלו קנסות, בסכום של כ-320 שקל לקנס. לדבריו, גם עסקים בפאוור סנטר "סטאר סנטר" באשדוד "קיבלו השבת דו"חות בראשונה, אחרי שהמרכז פתוח מזה 14 שנים". 

הקנסות נרשמו לאחר שבשבועות האחרונים חילקו פקחים מכתבי התראה לעסקים במרכזי הקניות בעיר. זאת כאשר במשך שנים קנסה העירייה בשבת רק עסקים הפועלים מחוץ למרכזי הקניות. על העסקים שקיבלו קנסות נמנות חנויות אופנה, הנעלה ועוד. בתי קפה ומסעדות לא קיבלו קנסות, מכיוון שחוק המרכולים מחריג אותם מתחולת איסור הפתיחה בשבת.

גאליס טוען כי אין בכוונת הנהלת ביג להיכנע בפני תכתיבי העירייה, וכי המרכז המסחרי לא ייסגר בשבתות. "אנחנו לא נסגור שום דבר. נמשיך לפעול ולשמור על הססטוס קוו שהיה נהוג בעיר אשדוד מזה עשרות שנים", אמר היום, והוסיף כי המכירות מכניסת השבת ועד צאת השבת מהוות כ-15% מהמכירות במרכז המסחרי באשדוד.

צילום: אילן אסייג

"מצד אחד היה ברור לנו שזה יגיע, אבל מהצד השני ראש העיר פיזר בימים האחרונים סיסמאות מרגיעות לכאורה, לפיהן אוטוטו יש פתרון וחוזרים לסטטוס קוו", הסביר גאליס. אתמול פירסם ראש העיר אשדוד, יחיאל לסרי, בדף הפייסבוק שלו הודעה, לפיה הוא עובד על פתרון לסוגיית השבת: "בתקופה הקרובה אציג בפניכם תמונה רחבה של הסוגיה הסבוכה הזו, עם הדרכים האפשריות לפתרון. זאת, עם אמונה עמוקה שאשדוד תהווה דוגמא ומופת ליכולת להתגבר על הפערים הגדולים באורח החיים בין הקבוצות השונות באוכלוסייה", כתב.

בביג מרכזי קניות טוענים כי בכוונתם להילחם בעירייה, ואף לשלם את הקנסות של בעלי העסקים: "ביג תשלם את הקנסות במידת הצורך ותנהל על חשבונה את ההתנהלות המשפטית מול העירייה. אין לנו אלה להשתומם בפעם המי יודע כמה על התנהלות העירייה. יוצאים בהצהרות ובאמירות פיוס ומעלים באותו זמן את רף הכפיה הדתית הבלתי נסבלת הזו. אחד בפה, אחד בפקח". לדבריו, גם בעלי העסקים לא צפויים לסגור את שעריהם בשבתות: "אף אחד לא חושש משום דבר. אנחנו מאחוריהם ולפניהם ונילחם כמה שצריך. זו מדינת חוק ועד שבית המשפט לא יגיד אחרת אף אחד לא סוגר כלום. לצערנו החרדים הם רק 20% מהתושבים באשדוד אבל מהווים חלק משמעותי מהקואליציה של לסרי, ראש העיר אשדוד, שנתון ללחץ עצום מצידם ונכנע לדרישתם לאור חוק המרכולים".

הקנס שקיבל אחד מבתי העסק במתחם ביג באשדוד

גאליס מאשים במתרחש את חוק המרכולים, ש"היה הטריגר שהצית את הבלאגן ודרס את הסטטוס קוו שנמשך עשרות שנים באשדוד". החוק, שעבר לפני כחודש וזכה לכינוי "חוק המרכולים" נקרא למעשה "חוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה)".  הוא צפוי להשפיע על כל העסקים שפתוחים בשבת בישראל, דוגמת מרכזים מסחריים וקניונים הפתוחים בשבת, חנויות אופנה, חנויות עשה זאת בעצמך, מרכולים ולמעשה כל מי שפועל כיום בשבת ולא הוחרג מהחוק.

החריגים לחוק הנם בתי קפה, מסעדות וכל מקום שמגישים בו משקאות ומאכלים רק לצריכה במקום, כולל בתי קולנוע, מועדונים ותיאטראות שמוגדרים בחוק כ"בית עינוגים" וחנויות נוחות.

לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, בישראל יש כ-423 מרכזים מסחריים, כולל קניונים, בשטח כולל של כ-2.9 מיליון מ"ר. מתוכם, 91 מרכזים מסחריים בשטח כולל של 1.1 מיליון מ"ר פתוחים בשבת. כלומר, 37% משטחי המסחר בישראל פתוחים בשבת.

המכירות בשבת מהוות כ-20%-30% מהמכירות של חנויות אופנה הפועלות במרכזים מסחריים הפתוחים בשבת. במקרה של בתי קולנוע ומסעדות מדובר במספרים גבוהים אף יותר (30%-40% מהמכירות הן בשבת במסעדות ו-50%-60% בבתי הקולנוע), אולם כאמור, אלה יורשו להמשיך לפעול בשבת.


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker