דעה

תאגיד כאן מציג: שידור חוזר של רשות השידור

ועד העובדים של התאגיד התחיל לנקוט בעיצומים בשל פיטורי חמישה עובדים ומתן הערכות לעובדים - מה שמעלה חשש לחזרה לימי הוועדים הכוחניים שדירדרו את רשות השידור ■ הוועד, שפעל כדי למנוע את סגירת התאגיד, עלול להפוך לאיום על פעילותו

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הפגנה נגד הכוונה לסגור את התאגיד, ב-2017
הפגנה נגד הכוונה לסגור את התאגיד, ב-2017צילום: אילן אסייג

אתמול בשעת הצהריים הופסקה לפתע העבודה בדסק החדשות של תאגיד השידור כאן במודיעין — דסק המאחד את פעילות החדשות של הטלוויזיה, הרדיו והדיגיטל. אחד מנציגי הוועד נטל מגאפון, ואמר: "ההנהלה מבצעת צעדים חד־צדדים בלי לעדכן את הוועד, בלי הגינות ובלי שקיפות. מיצינו את הדיבורים עם ההנהלה".

אסיפת העובדים הזאת היא צעד ראשון של עיצומים של עיתונאי התאגיד, וזאת לאחר שהכריזו על סכסוך עבודה לפני כשלושה שבועות. העובדים טוענים כי ההנהלה מתכוונת לפטר עובדים ומבצעת שינויים משמעותיים ללא תיאום עמם. גם עובדי המינהלה וההנדסה הכריזו השבוע סכסוך עבודה. בסך הכל מועסקים בתאגיד כיום כ–840 עובדים.

אתמול גם הגישו ועד עיתונאי התאגיד וארגון עיתונאים לבית הדין האזורי לעבודה בקשה לצו מניעה. בבקשה, שהוגשה באמצעות היועצים המשפטיים של הארגון, עוה"ד אמיר בשה וד"ר מורן סבוראי, דרשו העובדים למנוע פיטורים, שינוי בהיקפי משרה והפחתות שכר — ולנהל משא ומתן בעניין. בבקשה נכתב כי "בכוונת מכוון, התנהלות התאגיד נעשית בצורה חד־צדדית, מעל ראשה של נציגות העובדים, בניגוד לכל דין, ובניגוד לחובות המוטלות על מעסיק, על אחת כמה וכמה מעסיק ציבורי".

עובדי התאגיד לא מתנגדים רק לסבבי פיטורים. השבוע הם גם שיגרו מכתב לכל העובדים, המתנגד ל"הליך הערכת עובדים". ההנהלה סברה, לדבריה, כי מדובר "בדיאלוג פתוח בין מנהלים לעובדים", אבל עובדי התאגיד סברו כי "במסגרת יחסי העבודה העכורים שיש כיום בתאגיד, מדובר במהלך פוגעני שמעלה את מפלס החרדה ושופט את העובדים באופן מוקדם ושטחי מדי". הוועד קרא לעובדים לא לשתף פעולה עם ההנהלה בסוגיה זאת.

מנגד, בהנהלת התאגיד מציגים את הדברים אחרת. בהנהלה הבהירו בימים האחרונים כי אין כל כוונה לבצע סבב פיטורים נרחב, וכי מדובר בפיטורים של פחות מחמישה עובדים. בהנהלה הבהירו כי אכן, לאור העובדה כי התאגיד עדיין נמצא בשלבי הרצה, יש שינויים תכופים שמשפיעים גם על כוח האדם — אבל לא מדובר בשינויים מבניים. בנוגע למשובים טוענים בהנהלה כי מדובר בצעד שאמור היה לצאת לדרך כבר לפני כמה חודשים, והופץ כעת רק לאחר הסכמה של ועד העובדים, ולאחר שינויים שהוכנסו בו לפי בקשתם.

גמישות ניהולית

תאגיד השידור כאן הוקם על בסיס הליך חקיקה ב–2014 ועל בסיס דו"ח ועדת לנדס, בראשות רם לנדס — הדו"ח שהמליץ על סגירת רשות השידור והקמת תאגיד שידור חדש. מחברי הדו"ח ההוא התנסחו בזהירות מירבית. לאורך הדו"ח הם רמזו שוב ושוב שאחת הבעיות המרכזיות שהביאו לסיאוב ברשות השידור היה התרבות הארגונית הקלוקלת וכוחם העצום של ועדי העובדים ברשות, שהביאו לכבילת ידי המנהלים, אך הם אמרו זאת בשפה עדינה.

כשהוצגו בדו"ח הכשלים ברפורמה הקודמת ברשות השידור (הרפורמה מ–2012 שלא יושמה), נכתב כי היא בעייתית מפני שיש צורך "בגמישות ניהולית ותרבות ארגונית". הוועדה שללה את הרפורמה הקודמת, מכיוון שהיא כללה את "הנצחת המצב של היעדר גמישות ניהולית מספקת", והזהירה כי "המשך הפעלת הארגון בתרבות הארגונית הנוכחית תביא להנצחת הבעיות".

אולפן החדשות של כאן במודיעיןצילום: מוטי מילרוד

זו אכן היתה המציאות. לא רק הפוליטיקאים אשמים במצב שאליו הידרדרה רשות השידור. הסיבות לשיתוק בעשייה היצירתית, לתקלות, לריקבון ולשחיתות נבעו גם מכוחם האדיר של ועדי העובדים. הם קבעו מי יקודם ומי יחוסל. הם החליטו איזו תוכנית תשודר ואיזו תעוף. הם כפו על הרשות להידרדר לרמת הוצאה גבוהה באופן בלתי־סביר על שכר, שעות נוספות וסתם צ'ופרים.

זוכרים את הסיפורים על שמונה אנשי צוות שמגיעים בטנדר מיוחד, ליום שלם, עבור צילום של חמש דקות? זוכרים את הטכנאים שאסרו על הכתבים להקליט מרואיין בסמארטפון ולהעביר במייל כמו שעושים בכל שאר תחנות הרדיו? זוכרים את הניסיונות הכושלים במשך שנים לבצע רפורמה ברשות? אלה היה הוועדים, לא הפוליטיקאים.

התאגיד החדש אמור היה לקום עם תרבות ארגונית חדשה. זו הסיבה שוועדת לנדס התעקשה שתהיה גמישות ניהולית. הוועדה גם המליצה לקבוע נורמות של הצטיינות בתאגיד ומדדים שנתיים. היא המליצה למנהלי גוף השידור לבצע הערכה חצי־שנתית לכל העובדים. ההערכה היתה אמורה לשמש "לצורך קידום עובדים באופן דיפרנציאלי על פי ביצועים וכישרון — ולא דרך קידום אוטומטי, על פי ותק בלבד". לא רק זאת, הוועדה המליצה כי "עובד שבמשך שתי הערכות רצופות יקבל הערכה הממקמת אותו במקום נמוך במיוחד, ייערך עמו בירור. שלוש הערכות רצופות כאלה יהוו עילה לפיטורין".

הגמישות הניהולית בתאגיד נחוצה במיוחד דווקא בשנות ההקמה הראשונות. התרבות הארגונית בתאגיד נקבעת בימים אלה. חוליים שישתרשו ביסודות בית התאגיד במודיעין היום — יעברו גם לבניין הקבע בירושלים, ויישארו שם לנצח.

הוועד צריך לראות את התמונה הכוללת

בשבועות האחרונים עולה חשש כי ועד העובדים בתאגיד רוצה לעשות לתאגיד רשות־שידוריזציה, להחדיר גם בתאגיד את התרבות הארגונית הבעייתית שהיתה ברשות. בעבר, ועד העובדים בתאגיד, יחד עם ארגון העיתונאים של ההסתדרות, נטלו חלק פעיל וחשוב מאוד במאבק ההישרדות של התאגיד מול ניסיונות הסגירה על ידי הדרג הפוליטי. אבל כעת הוועד בעצמו נהפך לאיום המרכזי על עתידו של התאגיד.

יש לא מעט סיבות למתוח ביקורת על הנהלת התאגיד: התוכן לא תמיד מצדיק את ההשקעה הגבוהה, חלק מהמינויים מעלים תמיהה וההתנהלות נראית לפעמים לא עקבית ולא מקצועית. אבל אם למשוואה הזו ייכנס גם ועד עובדים שאינו רואה את התמונה הכוללת — המצב עלול להחמיר.

בשלב המוקדם הזה של הקמת גוף תקשורת גדול כל כך, עם שלל המורכבויות הפוליטיות והארגוניות, מנהלים בתאגיד זקוקים ליכולת להשתנות תוך כדי תנועה וללמוד מטעויות. ועד עובדים אגרסיבי שיכבול את ידיהם עלול להפוך את כאן לשידור חוזר של רשות השידור. היחיד שייהנה מכך יהיה מי שרצה עד עתה לסגור את התאגיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker