ח"כ מיקי רוזנטל: לבטל הסעיף המאפשר תוכן שיווקי בתוכניות תחקיר ותעודה

הסעיף נקבע באישון לילה ובמחטף על ידי וועדה ייעודית בכנסת, בניגוד לעמדות המקצועיות שהושמעה בוועדה ומחוצה לה ■ קואליציית הארגונים המקדמים אורח חיים בריא: "הסעיף חוצה כל גבול של ציניות ושל אטימות לנוכח מצב בריאות האוכלוסייה"

נתי טוקר
ח"כ מיקי רוזנטל בוועדת הפנים בכנסת
ח"כ מיקי רוזנטלצילום: אורן נחשון
נתי טוקר

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) מתכוון לבקש דיון חוזר על ההחלטה של הוועדה המשותפת לחוק ערוץ 20 להתיר תוכן שיווקי בתוכניות תעודה ותחקיר. לדברי רוזנטל, הסיכום הראשוני בהצעת החוק היה כי יש לאסור תוכן שיווקי בתוכניות מעין אלה.

כפי שפורסם ב-TheMarker, הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה והכנסת בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד), החליטה ביום רביעי בלילה כי אין בעיה חוקית לאשר שידור תוכן שיווקי בתוכניות תעודה. הדיון בסוגיה הזאת התקיים במשך דקות ספורות בשעת לילה מאוחרת, וההחלטה התקבלה בניגוד גמור לכל עמדה מקצועית שהושמעה בוועדה ומחוצה לה.

אלא שמתברר כי ההחלטה של קיש, שזכתה לתמיכתו של יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), היתה מנוגדת לסיכום מוקדם עם רוזנטל. במהלך השנתיים האחרונות קידם רוזנטל הצעת חוק שנועדה לאסדר את תחום התוכן השיווקי בישראל, וזאת על בסיס המלצות של גורמי מקצוע.

הצעת החוק של רוזנטל התייחסה גם לסוגיית התוכן השיווקי בתוכניות דוקו, ולפיה יש למנוע את שילוב התוכן השיווקי בתוכניות מעין אלו. בניגוד לסיכום הזה, קיש העלה הצעה, לאחר בקשת הערוצים המסחריים, כי החוק לא יאסור זאת. בעקבות כך, רוזנטל מתכוון לדרוש דיון מחדש בסעיף זה, וזאת מיד כשיתאפשר – כלומר כאשר יוצג נוסח החוק בעוד כשבועיים.

קיש עצמו הבהיר אתמול כי שינוי החקיקה שהעביר לא נועד לשלב תוכן שיווקי בתוכניות תעודה, וכי המטרה היתה להעניק לגוף הרגולציה, הרשות השנייה, את הסמכות להחליט בעניין. לדבריו, לא יתאפשר תוכן שיווקי בישראל כל עוד המועצה לא תקבע כללים ברורים. עם זאת, בסעיפי החוק כן נותרו איסורים על תוכן שיווקי בתוכניות כמו אקטואליה וילדים.

במקביל, האחודה לאורח חיים בריא - קואליציית כלל הארגונים האזרחיים בארץ, המקדמת אורח חיים בריא, וחברים בה בין היתר איגוד רופאי בריאות הציבור, ארגון אמון הציבור, האגודה הישראלית לסכרת ועוד -  פנתה לקיש ולשאר חברי הכנסת בדרישה לבטל את ההחלטה לאפשר בחוק תוכן שיווקי. במכתב שהפנו לח"כים נכתב: "ציבור הצרכנים בישראל קוראת לכם לבטל את האישור, שניתן באישון לילה, וכמחטף בשבוע שעבר, למימון תכניות תחקירים על ידי חברות מזון תעשייתיות. החוק שאושר חוצה כל גבול של ציניות ושל אטימות, ודאי לנוכח המצב הבריאותי של אוכלוסיית המדינה".

עוד כתבו בארגונים כי "מדינת ישראל מתמודדת עם תחלואה קשה, שהולכת ומחריפה ומתרחבת, כתוצאה מהשמנת יתר וממגפת הסוכרת. במקום שאתם כמחוקקים תפעלו לאסור תוכן שיווקי של מזון מזיק במדיה (וגם של סיגריות ושאר טובין, הפוגעים בבריאות), בתוכניות בזמן צפיית ילדים, ובכלל התוכניות באשר הן, הרי שבפועל פעלתם כשליחים בשירות חברות תעשייתיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker