קרב הגרסאות בין רונן צור ליחצ"ן במשרדו: "פאינה קירשנבאום לא היתה לקוחה שלי"

איש יחסי הציבור, שמשרדו קיבל תשלום משתי עמותות, העיד במשפטם של הנאשמים במתן שוחד לח"כית קירשנבאום: "כשאומרים לנו שענייני התשלום יכוסו, אנחנו לא באים וחוקרים" ■ הגרסה שהציג בפני ביהמ"ש היתה שונה מהותית מזו שהציג עובד הכפוף לו שלושה ימים קודם לכן

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונן צורצילום: תומר אפלבאום
נתי טוקר

בבית המשפט המחוזי בתל אביב נמשך גם היום (א') הדיון בכתב אישום נגד חמשת הנאשמים במתן שוחד במסגרת פרשת ישראל ביתנו. במהלך הדיון עלה לדוכן העדים איש יחסי הציבור, רונן צור, ושטח את גרסתו בפרשה. הגרסה שהציג בפני בית המשפט היתה שונה מהותית מזו שהציג שלושה ימים קודם לכן ניסן זאבי. זאבי עבד עבור צור ולדבריו קיבל את הוראותיו ישירות ממנו.

הנאשמים במתן שוחד לח"כית לשעבר פאינה קירשנבאום הם דניאל אלינסון, לשעבר מנכ"ל תנועת הנוער עזרא העולמית; מתן דהן, יו"ר הוועד המנהל של עמותת איילים, שעוסקת בפיתוח ההתיישבות בנגב ובגליל; סגנו של דהן, דני גליקסברג; הלוביסט, סטיבן לוי; ואירנה וולדברג, לשעבר מנכ"לית התאחדות היזמים.

לפי כתב האישום, ב-2013 החל היועץ האסטרטגי עובד יחזקאל להעניק ייעוץ לקירשנבאום ללא תשלום, אך לאחר תקופה מסוימת הודיע לה כי על-פי עצת עורך דינו - הוא אינו יכול להמשיך לייעץ לה ללא תשלום. חודשים ספורים לאחר מכן הודיעה קירשנבאום ליחזקאל כי נמצא מקור כספי למימון. קירשנבאום לא פירטה בפני יחזקאל מהו המקור, אך בפועל היו אלה עמותת איילים ועמותת רוח חדשה שהעבירו מדי חודש 20 אלף שקל למשרד יחסי הציבור של רונן צור, ומהסכום הזה הועברו מדי חודש 7,000 שקל לחברה של יחזקאל.

החוזה בין הצדדים נכנס לתוקף במאי 2014 ומדי שבועיים התקיימו פגישות שעסקו בחיזוק תדמיתה הציבורית של קירשנבאום. בפגישות השתתפו קירשנבאום עצמה, יועצי התקשורת שלה, יחזקאל ונציגי משרד יחסי הציבור של רונן צור. בחמישי האחרון העיד ניסן זאבי - העובד של רונן צור - כי קירשנבאום עצמו היתה הלקוחה שלו, וכי כלל לא ידע שעמותה כלשהי מממנת את יחסי הציבור שלה. לפי כתב האישום, בתמורה למימון קיבלו העמותות תקציבים מקירשנבאום.

פאינה קירשנבאום בבית המשפטצילום: עופר וקנין

מתוך העדות של זאבי בבית המשפט:

תובע: "האם ידעת מי מממנת את התיק?".

זאבי: "לא. זה לא ענייני. אני שכיר בחברה גדולה. המנכ"ל והבעלים אמרו לי 'זה הלקוח שלך'. אני לא שואל מי מממן את הדבר הזה".

תובע: "בשורה התחתונה, את האינטרסים של מי קידמת בתיק הזה?"

זאבי: "של פאינה קירשנבאום. המטרה היתה לייצר חשיפה תקשורתית לפאינה בנושאים האלה. מבחינתי ומבחינת העבודה שלי, המטרה היתה סיקור עבור פאינה".

בשלב זה הוצג בפני זאבי החוזה בין הצדדים, שבו נכתב כי עמותת איילים ועמותת רוח חדשה יממנו את שכרם של אנשי משרד יחסי הציבור של רונן צור במסגרת מיזם שנקרא "יחידת הצעירים".

תובע: "יש פה מיזם משותף לפיתוח יזמות. אתה הכרת את המיזם הזה?"

זאבי: "לא".

תובע: "האם מישהו ישב איתך והסביר לך מה זה המיזם? האם מישהו מאיילים או רוח חדשה ישב איתך על בניית תוכנית אסטרטגית?"

זאבי: "לא. אני גם לא יודע מה זה יחידת הצעירים עד היום".

מכתב האישום עולה כי את חלק מכספי השוחד שילמה עמותת איילים לאתר ynet. האתר קיבל תשלום של 76 אלף שקל עבור סיקור כנס "משנים כיוון", שנועד להיאבק בתופעת הצעירים שעוזבים את ישראל.

זאבי: "זה כנס שאורגן בשביל קירשנבאום. היא הלקוחה שלי. כל הזמן ניסינו לחשוב איך היא יכולה להשתלב בסדר היום הציבורי והתקשורתי סביב הנושאים שהיא מקדמת בכנסת".

בהמשך התברר לזאבי כי המימון לקידום הכנס ב-"ynet" הגיע מהעמותה.

זאבי: "לא ידעתי את זה מראש".

תובע: "מה חשבת על הנקודה הזו שאיילים מממנים את הסיקור ב-ynet?"

זאבי: "שזה מוזר ומטריד, כי גוף אחד משלם לטובת אינטרס של מישהו אחר, של נבחר ציבור, של פוליטיקאי. זה חריג מאוד. אני לא מכיר דבר כזה".

שיתוף פעולה דומה נעשה בהמשך גם עם אתר "וואלה!", ובמסגרתו קיבל האתר תשלום של 102 אלף שקל.

"המטרה היתה סיקור עבור פאינה"צילום: דודו בכר

מתוך העדות של צור בבית המשפט:

היום הציג רונן צור גרסה שונה. כשנשאל מי קיבל את השירות - קירשנבאום או העמותות - השיב כי מדובר היה במיזמים משותפים של שני הצדדים. 

צור: "מבחינתנו מי שקיבל את השירות הם העמותות, וכמובן שפאינה נהנתה כמי שמובילה את זה בצד הפרלמנטרי. שניהם יחד היו הלקוחות שלנו".

צור הודה בעדותו כי כל הפגישות המקדימות נעשו רק עם אנשיה של קירשנבאום. כשנשאל מדוע שמה של חברת הכנסת כלל לא מופיע בחוזה, אמר כי לא טרח לבדוק מה מקור התשלום.

צור: "כשאומרים לנו שענייני התשלום יכוסו, אנחנו לא באים וחוקרים. אומרים שזה סגור - אז סגור".

שופט: "למה פאינה לא מופיע כלקוח? פתאום מופיע בחוזה מישהו חדש - רוח חדשה. איך נחתם הסכם שבו פאינה לא מופיעה? ההסכם לא משקף את המו"מ שקדם לו".

צור: "היה סיפור של יוקר מחיה ושל ירידה מהארץ. מגדירים לנו עבודה ואומרים לנו שמי שיישא בתשלום אלה גוף חוץ-פרלמנטריים. אנחנו האמנו שזה מקובל על שותפיה של קירשנבאום למיזם. לא עניין אותנו מערכת היחסים ביניהם".

צור טען שאמנם המיזמים היו משותפים לקירשנבאום ולעמותות, אך קירשנבאום היא זו שהובילה אותם.

צור: "בנינו תוכנית עבודה שוטפת לפרויקטים שהוגדרו לנו. לנו היה ברור שפאינה מובילה את הפרויקט והיא הלידר בסיפור הזה".

במהלך הדיון צוטט תמליל של שיחת טלפון בין קירשנבאום לבין העוזר שלה - דאוד גודובסקי. השניים דנו בשאלה האם משרד יחסי הציבור של רונן צור אכן מצדיק תשלום של 20 אלף שקל בחודש.

צור: "לא דנתי עמם מעולם מה הם מרגישים לגבי התשלום".

תובע: "הסתרתם את הפגישות האלה מאנשי העמותות? מדוע הם לא השתתפו?"

צור: "לא הסתרנו. מבחינתנו פאינה היתה הנציגה מולנו".

בפני צור הוצגו כתבות מאתר "ynet" שפורסמו במסגרת פעילות התוכן השיווקי, שבהן ניתן דגש לקירשנבאום. באחת משיחות הטלפון בין יועצי קירשנבאום התברר כי זה שיתוף הפעולה מהסוג הזה עם "ynet" היה רעיון שלה.

צור: "היה ברור שכחברת כנסת היא תגזור קופון תדמית על החשיפה. אם לאף אחד מסביב זה לא מפריע לי - אז מה אכפת לי. המשימה היתה להבליט את סוגיית יוקר המחיה. אם נסתכל על הכותרות רואים שהמטרה הושגה - להציף את הנושא לסדר היום. זה שפאינה מעורבת - אין חולק".

תובע: "אבל העובד שלך אמר שהמטרה היתה לקדם את פאינה".

עובד יחזקאלצילום: תומר אפלבאום

צור: "לא יודע מה הוא העיד. מבחינתנו המטרה היתה להציף את הנושא לסדר היום. ברור לנו שפאינה תהיה זאת שתהנה מרוב החשיפה התקשורתית".

בעדות שמסר לבית המשפט עובד יחזקאל, הוא סיפר כי מרגע ששמע כי המימון לעבודת הייעוץ שלו מגיע מעמותת איילים - הוא החליט להחזיר את הכסף. בסוף 2014 הגיע למשרדו של צור והחזיר לו שני צ'קים על סך 7,000 שקל כל אחד.

תובע: "יחזקאל אמר שברגע שהבין שעמותת איילים משלמת - הוא לא היה מוכן לקבל את הכסף ולכן החזיר".

צור: "למיטב ידיעתי רן לבנה (שעבד עם יחזקאל, נ"ט) ידע על העניין והשתתף בפגישה, ואם הוא הרגיש לא בנוח - הדעת אומרת שיוחזר כל התשלום ולא רק שני צ'קים. אני לא יודע את הסיבה באמת למה. אני לא חוקר של עובד יחזקאל".

כתבי האישום הוגשו על-ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה באמצעות עורכי הדין ד"ר מאור אבן חן, ד"ר יונתן קרמר, עמרי קופלר וגיא גמליאל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker