הסיבה האמיתית לדחיית מכרז למדידת הצפייה באינטרנט: התנגדות ערוץ עשר

כחלק מתנאי המכרז למפעיל חדש למדידת הצפייה היו אמורים בערוצים המסחריים להתחייב כי יממנו את פעילותו למשך שבע שנים ■ בעקבות כך, הערוץ יזם דיון מחודש והכריז כי לא יסכים להתחייב למימון למשך תקופת זמן כה ארוכה

נתי טוקר
צילום: תומר אפלבאום
נתי טוקר

התקווה שתבוצע בישראל מדידה של הצפייה באינטרנט הולכת ונמוגה: ועדת המדרוג החליטה בשבוע שעבר לדחות בשלושה חודשים את היציאה למכרז למפעיל חדש למדידת הצפייה בווידיאו בישראל. ל-TheMarker נודע כי מי שהוביל את ההתנגדות ליציאה למכרז, בתחילה בניגוד לעמדת שאר הערוצים, היה ערוץ עשר - שחשש להתחייבות למפעיל חדש למשך שבע שנים.

ועדת המדרוג היא הגוף המאוחד של גופי השידור והרגולציה שמפעיל את מדידת הרייטינג בישראל. החברה שמבצעת בפועל את המדידה, מאז הקמת הוועדה, היא קנטאר מדיה. המדידה מתבצעת באמצעות מכשירי פיפל מטר שמודדים את הצפייה בכ-700 משקי בית.

בנובמבר 2017 קיבלו חברי ועדת המדרוג החלטה היסטורית לצאת למכרז למפעיל חדש למערך המדידה של נתוני הצפייה בישראל. המשמעות היא שמפעיל חדש ייכנס לתחום מדידת הרייטינג בישראל, באופן שעלול ליצור גם שינויים במנגנון המדידה – וכמובן גם בתוצאות. שינוי משמעותי חדש שייכנס כעת לתוקף הוא הוספת מדידה גם של נתוני הצפייה באינטרנט.

אלא, שכחלק מתנאי המכרז היו אמורים בערוצים המסחריים להתחייב כי יממנו את פעילות המפעיל החדש למשך שבע שנים. בעקבות כך, ערוץ עשר יזם דיון מחודש בוועדת המדרוג, והכריז כי לא יסכים להתחייב למימון פעילות מפעיל המדידה למשך תקופת זמן כה ארוכה. עמדה זו של ערוץ עשר, בניגוד לעמדת השחקנים המתחרים - רשת וקשת, עשויה להעיד על משך האופק העסקי שרואים בערוץ במתכונת הפעילות הזו יחסית לערוצים המתחרים.

בסופו של דבר, בדיון המחודש עלתה גם העובדה שבימים אלה מתנהלים בכנסת דיונים שעשויים להשפיע על מצבם של הערוצים, ובעקבות כך הוחלט לדחות את היציאה במכרז בשלושה חודשים - לאור "אי הוודאות לגבי מצבם הרגולטורי של ערוצי השידור". הוחלט כי הוועדה תשוב ותדון בנושא לאחר שתתבהר תמונת השוק והרגולציה החדשים. עם זאת, ההערכות הן כי ערוץ עשר, החושש לעתידו, יביע התנגדות להתחייבות ארוכת טווח.

מערוץ עשר נמסר בתגובה: "הערוץ יהיה שחקן דומיננטי עוד שנים רבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ