המדבקות האדומות יגיעו ב-2020: ובינתיים מכירות החטיפים עולות

לפי סטורנקסט, מכירות החטיפים המתוקים עלו ב-6.6% ב-2017 ■ במקביל, חלה ירידה במכירות התה הקר וקולה רגילה ■ המחירים ב-2017 עלו ב-0.6% - את עיקר העליות מובילים השמנים ושימורי הטונה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: תומר אפלבאום

הקיפאון במכירות בסופרמרקטים נמשך - אך המחירים עולים. 2017 הסתיימה בעלייה של 1.5% במכר הכספי, לצד צמיחה ריאלית מתונה של 0.9% (צמיחה כספית בניכוי השינוי במדד המחירים). עם זאת, עדיין מדובר בצמיחה נמוכה מקצב גידול האוכלוסייה. כך עולה מסיכום השנה בסופרמרקטים, שפירסמה חברת סטורנקסט.

לפי נתוני החברה, המסתמכים על הקופות של 2,150 סופרמרקטים, מינימרקטים וחנויות נוחות - זאת השנה הרביעית בה השוק נמצא בקיפאון וצומח בקצב נמוך מקצב הגידול של האוכלוסייה. בסך הכל חל גידול מצטבר של 2.1% בלבד במכירות בסופרמרקטים מאז 2013. עד שנת 2011, שהיתה שנת המחאה החברתית, השוק אופיין בצמיחה במכירות מדי שנה בשנה.

עוד עולה כי ב-2017 נבלמו ירידות המחירים: מדד המחירים של סטורנקסט רשם עלייה של 0.6 נקודות לאחר שנתיים רצופות שבהן נרשמה ירידה במדד. קטגוריות שבלטו בעליות המחירים הן שמנים, עם עלייה של 8% במחיר הממוצע, ועלייה של 5.9% במחיר שימורי הטונה.

בין הקטגוריות שצמחו במיוחד במכירות ראוי לציין את הגבינות המיוחדות במדף, שמכירותיהן הכספיות צמחו ב-16.8% למרות ירידה של 1.3% במחיר הממוצע. הצמיחה במכירות הגבינות המיוחדות מיוחסת למגמת הפרימיומיזציה שמלווה את השנה האחרונה, במסגרתה הצרכנים עוברים לרכוש מוצרים יקרים יותר באותה קטגוריה על חשבון המוצרים הזולים יותר בקטגוריה.

בלי מדבקות – מכירות החטיפים עלו

בין הקטגוריות שצמחו במכירות ניתן למצוא גם קטגוריות לא בריאות, ובראשן החטיפים. משרד הבריאות עלה באמצע 2016 עם קמפיין היוצא נגד צריכת חטיפים, אך אחרי ששודר רק פעמיים החליט המשרד באופן מפתיע להוריד את הקמפיין מהאוויר. בדיעבד, פורסם ב-TheMarker כי משרד הלובינג פוליסי, המייצג את אסם, פעל בנושא מול משרד הבריאות.

לפי נתוני סטורנקסט, מכירות החטיפים המתוקים הציגו גידול של 6.6% במכירות הכמותיות (כמות החטיפים שנרכשו). גם קטגוריית החטיפים המלוחים הראתה גידול של 4.1% בסך המכירות. המחיר הממוצע של החטיפים המלוחים היה גבוה השנה ב-1.8% כך שמבחינה כמותית המכירות צמחו "רק" ב-2.3%. החטיפים ומוצרים לא בריאים נוספים לא יסומנו באדום עד תחילת 2020, וזאת עקב דחיית תקנות סימון מזון מזיק בשנתיים.

במקביל, דווקא בתחום המשקאות ניכר מעבר לקטגוריות בריאות יותר. כך, מכירות התה הקר העתיר בסוכר רושמות ירידה כמותית של 10% לצד עלייה של 5.6% במחיר הממוצע, מכירות משקה הקולה הרגיל הראו ירידה כמותית של 6.1% לצד עלייה של 1.9% במחיר הממוצע. במקביל, מכירות המים בבקבוק צמחו כמותית ב-2.4% (הצמיחה הכספית היתה גדולה יותר, עקב עלייה של 4.2% במחיר הממוצע).

קטגוריות בריאות נוספות שהראו עלייה ניכרת במכירות הן: חלב מועשר עם גידול כמותי של 15.9%, משקאות יוגורט פונקציונאליים (אקטימל, יופלה 360, אקטיביה וכדו') עם גידול של 10.1%, לקט לסלט – גידול של 19.6%, ביצי אומגה 3 – גידול של 10.7% וירקות אחרים שטופים עם גידול של 34.5% במכירות.

בכל הנוגע לעשרת הספקים הגדולים, קונצרן תנובה שומר על נתח שוק זהה ל-2016 של 13.7% ומראה גידול של 1.6% במכירות; קבוצת שטראוס הציגה גידולים במכירות ובנתח השוק (גידול של 3.2% במכירות); קבוצת אסם סיכמה את השנה עם ירידה של 0.6% במכירות וירידה בנתח השוק מ-8.6% ל-8.4%. עוד סיימו את השנה עם ירידה במכירות: נטו (1.7%-), דיפלומט (0.6%-) וטמפו (1.4%-).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker