הקלטה של ח"כ גפני חושפת: כך תוגבר האכיפה נגד עסקים בשבת

בהקלטות שפורסמו בחדשות 2 מספר יו"ר ועדת הכספים כיצד מתכוונות הסיעות החרדיות להפר את הסטטוס קוו - לטובתן

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפני
משה גפניצילום: אמיל סלמן

"אנחנו לא רק שומרים על הסטטוס קוו, אנחנו גם מתקדמים בנושא של שמירת שבת". כך נשמע ח"כ משה גפני (יהדות התורה), בהקלטות שפורסמו ב"כיכר השבת" ושודרו אתמול (ב') על ידי "חדשות 2". מההקלטות עולה כי חברי הכנסת מהסיעות החרדיות מתכוונים לקדם מסלול אכיפה מוגבר לפיקוח על שמירת השבת במרחב הציבורי.

ההקלטות הגיעו מתוך כנס סגור של איחוד הצלה, שבמהלכו אמר גפני כי הוא הגיע לסיכומים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלפיהם יתרחש שינוי בסטטוס קוו - לטובת החרדים.

כך, סיפר גפני, שמכהן כיו"ר ועדת הכספים, כיצד ביטל את הקיצוץ הרוחבי בתקציב המדינה לחרדים - על אף שכל משרדי הממשלה נדרשו לקצץ מתקציבם. "התקשר אליי ראש הממשלה בשתיים, ביום חמישי בלילה. הוא אמר לי, הרב גפני, אני מבקש לעזור לנו להעביר את התקציב ותסכים. אמרתי לו, ראש הממשלה, מה אתה רוצה שאני אסכים? שמקצצים בבתי הספר שלנו, בסמינרים.. אז הוא אומר, אז מה אתה מציע? אז אמרתי - אני מציע שתחזירו את הקיצוץ חזרה עד השקל האחרון אחרת זה לא יעבור - וכך היה, והתקציב עבר פה אחד".

וכיצד מתכוונים חברי הכנסת החרדים לפקח על שמירת השבת במרחב הציבורי, ולאכוף חוקים דוגמת חוק המרכולים, שעבר בשבוע שעבר? גם לזה יש לגפני פתרון - מפקחים גויים, שעד היום טיפלו בנושא של מסתננים, יוסבו לפיקוח על שמירת השבת. "הסיכום היה, היות שבמשרד הפנים יש מאות, אולי אפילו יותר מזה, פקחים שמטפלים במסתננים, והם פקחים גויים....הנושא של האכיפה בתוך חודשיים נכנס למסלול, שהמסלול הזה הוא מסלול חיובי וחיוני", אמר גפני בהקלטה.

בנוסף, תיאר גפני כיצד גוברת האחיזה החרדית במוסדות השונים - גם ביישובים חילונים. "אין היום מושב שאין שמה בית כנסת, יש מקומות שיש שם מקוואות שלא דרכה מעולם רגל של אדם חרדי. אנחנו נמצאים במקומות שיש לנו בתי ספר שלנו, במקומות שבהם לא ידענו שאנחנו יכולים להיכנס לשם. זה בקדימה וזה בנהריה. עם 400 ו-450 תלמידים ותלמידות שאין להם שום דבר ולא היה להם בעבר קשר עם הציבור החרדי".

וכנראה שגם גפני מבין את משמעות הסיכומים, משום שהוא נשמע מבקש "לא להוציא את זה החוצה... שפתאום יתלבשו על זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker