המחסור בביצים צפוי להתגבר - לאחר שמשרד החקלאות הקשיח את תנאי היבוא

בשנים קודמות חלה עלייה בתחלואת ישראלים בסלמונלה עקב יבוא מטורקיה ואוקראינה ■ השנה אושר יבוא מספרד, אך המשווקים טוענים: "אנחנו מפסידים כסף על כל ביצה שאנחנו מייבאים. מטורקיה ביצים היו מגיעות בתוך שבוע ומספרד הן מגיעות תוך 3 שבועות"

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרטוני ביציםצילום: אייל טואג
עדי דברת-מזריץ

בשבועות האחרונים מורגש ברשתות המזון והמכולות מחסור חלקי בביצים. מבדיקת TheMarker עולה כי המחסור צפוי להימשך בשבועות הקרובים וככל הנראה אף להתגבר לקראת חג הפסח, אז קיים ביקוש מוגבר לביצים.

ברשתות המזון סיפרו כי נכון לעכשיו מדובר במחסור חלקי, כלומר בעוד שבחלק מהחנויות קיים מחסור בחלקן יש ביצים ונעשים ניסיונות כדי לווסת את הביצים מחנות לחנות בכדי שלא יהיו מחסורים מורגשים ללקוחות, אולם הדבר לא תמיד מצליח.

מאחורי המחסור המתמשך שצפוי להחמיר עומדות מספר סיבות ובראשן ההחלטה של משרד החקלאות לצמצם את מספר המדינות מהן ניתן לייבא ביצים, מטעמי בריאות.

ההחלטה של משרד החקלאות לאסור את היבוא ממדינות שונות הגיעה אחרי שבשנים קודמות אושר ייבוא ביצים ממדינות בהן בניגוד לישראל לא קיימת חובת חיסון נגד סלמנולה, כמו טורקיה ואוקראינה, והדבר גרם לתחלואת סלמונלה בישראל. בינואר אשתקד הודיעה משרד הבריאות כי ביצים שיובאו מאוקראינה באישור משרד החקלאות ושווקו בישראל נגועות בסלמונלה. ההודעה הגיעה אחרי שהביצים שווקו בישראל במשך ארבעה חודשים ורק לאחר שנרשמה עלייה חדה במספר הילדים המאושפזים עקב הרעלות מזון קשות ביצע משרד הבריאות בדיקה בביצים.

גורם במשרד החקלאות הסביר כי "בכל שנה יש שני 'פיקים' במכירות של ביצים – בפסח ובראש השנה. מראש יוצרים מחסור מתוכנן מינואר עד חודש לפני פסח בכדי לעמוד בביקושי פסח. אולם בדרך-כלל מה שקורה זה שמשווקי הביצים מייבאים בתקופות האלה ביצים מחו"ל וכך לא מורגש מחסור. השנה הוחלט לסגור בפני ייבוא מספר יעדים, בהם טורקיה ואוקראינה, בגלל מחלות שונות או תנאי תברואה ירודים ואי חובת חיסון נגד סלמונלה ולמעשה ניתן לייבא ביצים כמעט רק מספרד. אולם בספרד מחיר הביצים גבוה יחסית וזה הפך להיות לא כדאי מבחינת המשווקים לייבא משם אז הם לא מייבאים בכמויות גדולות מספיק ונוצר מחסור שיימשך בחודשים הקרובים".

לדברי משווק ביצים גדול, "לאחרונה היה כמה אירועים של סלמונלה ומחלות שונות ובנוסף בחורף התרנגולות מטילות פחות ביצים. בגלל הגברת הפיקוח של משרד החקלאות ביטלו לנו הרבה מדינות שמהן היינו מייבאים ביצים, בראשן טורקיה. קיים מחסור בביצים באירופה בגלל שימוש אסור בחומרי הדברה כך שבעצם היום אפשר לייבא ביצים רק מ-15 ספקים בספרד ומספק אחד בפורטוגל והמחירים שלהם גבוהים – למעשה, בניגוד לייבוא מטורקיה שהיינו מרויחים ממנו כסף, על כל ביצה שאנחנו מייבאים מספרד אנחנו מפסידים כסף כי שם מחיר הביצים הוא לא מפוקח והביצים יקרות ופה המחיר מפוקח. אם לוקחים את מחיר הקנייה ומוסיפים לזה את עלות השינוע יוצא שאנחנו מפסידים כסף".

לטענתו, הוא מייבא ביצים מספרד למרות ההפסד הכספי אך זה לא מספיק. "מה-23 לדצמבר עד תחילת ינואר לא יצאו אוניות מספרד בגלל חג המולד , אני מקווה שהמשלוח הבא שלי יגיע עוד שבועיים וזה ישחרר אצלי קצת לחץ. צריך להבין שפעם היתה לנו את טורקיה, שהיתרון בה הוא גם המחיר הנמוך יותר, גם זה שבניגוד לספרד שם הביצים חומות ולא מקובלות בקרב המגזר החרדי בטורקיה הביצים לבנות ובעיקר - מטורקיה היו יוצאות אוניות עם ביצים חמש פעמים בשבוע. תוך 6 ימים היינו מקבלים את הביצים. מספרד ברגע שנתת הזמנה ועד שתקבל את הקונטיינר יעברו 3 שבועות במקרה הטוב".

ממשרד החקלאות נמסר: "כבכל שנה, הרבעון הראשון של השנה (חודשי החורף) מאופיין במחסור קל בביצים, שמטופל על ידי יבוא. משרד החקלאות העניק רישיונות יבוא לכ- 30 מיליון ביצים לחודש ינואר, וימשיך לחלק בהתאם לצורכי לביקוש. כיום המחסור הוא קל ונקודתי, כיוון שבשל חופשת החג באירופה לא יצאו אוניות סחורות בין ה- 24 בדצמבר ל- 2 בינואר. עם חידוש המשלוחים, הכמויות אמורות לחזור לשגרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker