החבילה החדשה של yes: מציאה או תרגיל יח"צ

חבילת אולטימייט שעליה הכריזה yes היום היא עדות לרמת התחרות הגבוהה בתחום. החברה סובלת מנטישת לקוחות מהירה - ויצאה במהלך של מגננה. מנגד, ייתכן שאם לוקחים בחשבון דמי ממיר והכנסות פרימיום נוספות - ההנחה נמוכה ממה שמוצג

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פאודה עונה 2
פאודה צילום: אוהד רומנו, באדיבות yes

הבוקר (ג') הכריזה yes על שינוי בחבילות התמחור והציגה את אולטימייט: חבילה במחיר של 199 שקל, כולל VOD  - נמוך בהרבה מההכנסה החודשית הממוצעת של yes מלקוחות - שמסתכמת בכ-265 שקל (או 226 שקל ללא מע"מ). המהלך של yes גרר עניין גדול, בעיקר בקרב לקוחות החברה, שהסתערו על מוקדי החברה עד כדי כך שלא ניתן לתפוס את המוקדים. חבילת האולטימייט נהפכה במהרה גם לשיחת היום בשוק התקשורת.

יש שתי תזות סותרות על החבילה החדשה שמציעה yes. על-פי התזה הראשונה, מדובר בהצעת ערך אמיתית - yes חותכת במחיר כי אין לה ברירה. החברה סובלת מנטישה מהירה ויצאה במהלך מגננתי, לזמן מוגבל של כשנה וחצי  לעצור את הנטישה ולהקשות על החדירה של המתחרות לשוק. החברה נדחקה למהלך לאור הצלחת פרטנר TV, סלקום TV וגם - אסור לשכוח - נטפליקס, שאת מספריה אנחנו לא יודעים, אבל כנראה מחוללת מהפכה שקטה בהרגלי הצפייה בישראל.

לפי התזה הסותרת, שחברות הסלולר מנסות לפמפם, מדובר בבלוף. מחירי yes במחלקת השימור היו כבר דומים ואפילו נמוכים יותר, ואם מחשבים את העלות הנוספת של הממירים - החיסכון לא גדול במיוחד. ובכל מקרה, תנאי החוזה מאפשרים לחברה להעלות מחירים בעוד שנה וחצי. לפי התזה הזאת, מדובר בתרגיל יח"צ מוצלח של yes ותו לא.

האמת, מטבע הדברים, היא אי שם באמצע. מצד אחד, yes נדחפה בכוח לאוטימייט. סוף עידן ערפול התעריפים ואפליית המחירים בחברה הוא סממן לרמת התחרות בענף. תהליך דומה עבר ענף הסלולר מאז 2012, עם פישוט חבילות התמחור. זו בשורה צרכנית גדולה. אם הכל היה כשורה, yes היתה ממשיכה עם אפליית תעריפים מתחת לקו. מנגד, ברור ש-yes לא טיפשים. ייתכן שאם מחשבים דמי ממיר (יש כ-3 במשק בית ממוצע), הכנסות מספורט ועוד הכנסות פרימיום - ההנחה פחותה ממה ש-yes ניסתה להציג.

כך מסכם יפה לירן לובלין מ-IBI: "על פניו, למהלך הורדת המחירים של yes יש פוטנציאל פגיעה של 50 שקלים בהכנסה הממוצעת למשתמש, שמסתכמת נכון להיום ב-226 שקל (ללא מע"מ), למחיר של 199 כולל מע"מ (165 ללא מע"מ, או במונחי פגיעה ב-EBITDA - יותר מ-300 מיליון שקל. בפועל, להערכתנו הפגיעה לא תהיה בעוצמה מלאה ולא בטווח הזמן הקצר וישנם כמה גורמים שעשויים למתן את המכה: תשלום נוסף עבור ממירים, תשלומים נוספים על VOD שלא במסגרת המבצע ותשלומים על ערוצי פרימיום. כל אלו תומכים בהכנסה ממוצעת למשתמש גבוהה מ-165 שקל, ועל כן אנו מניחים פגיעה של כ-20 שקל בהכנסה למשתמש, או 200-150 מיליון שקל ב-EBITDA".

זו עדיין פגיעה לא קטנה ב-yes וצריך לזכור שבמסגרת המהלך הוצאות התוכן שלה ב-2018 דווקא עתידות לגדול. שאלה אחת נשארת פתוחה: האם חבילת האולטימייט מוכיחה אכזבה של yes (שלא לומר כישלון) מהיכולת של סטינג TV, שהושק רק לפני חודשיים וחצי, לבלום נטישה?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker