תלויים בדרעי: האם המרכזים המסחריים הגדולים ייסגרו בשבת?

37% מהשטחים המסחריים פועלים בשבת ■ החוק החדש קובע כי למעט בתי קפה, מסעדות ובתי עינוגים כל העסקים לא יורשו לפעול בשבת ■ "מדובר במכת מוות למרכזים מסחריים שלא יוכלו לעבוד בשבת"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בילו סנטר בצומת בילו
בילו סנטר בצומת בילוצילום: אלירן אביטל

החוק שעבר הלילה (ג') בקריאה שלישית אולי זכה לכינוי "חוק המרכולים", אולם קריאה מדוקדקת שלו מגלה כי הוא רחוק מלהיות רק זה. מדובר בחוק שישפיע על כל העסקים שפתוחים בשבת בישראל למעט חריגים, כמו בתי קפה, מסעדות וכל מקום שמגישים בו משקאות ומאכלים רק לצריכה במקום, כולל בתי קולנוע, מועדונים ותיאטראות שמוגדרים בחוק כ"בית עינוגים" וחנויות נוחות.

מי יושפע מהחוק? מרכזים מסחריים וקניונים הפתוחים בשבת, חנויות אופנה, חנויות עשה זאת בעצמך, מרכולים ולמעשה כל מי שפועל כיום בשבת ולא הוחרג מהחוק.

שמו האמיתי של "חוק המרכולים" הוא ה"חוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה)". עסקים, לא מרכולים. השם חוק המרכולים דבק בו, שכן המאבק שהוליד אותו התחיל נגד המרכולים בתל אביב, אבל הוא רחב בהרבה.

בוועדת הפנים של הכנסת הסבירו ל-TheMarker, כי "ביישוב שבו אין חוק עזר בכלל, אין שום בעיה ועסקים יוכלו להמשיך לפעול בשבת. אך במקומות שבהם יש חוק עזר שאוסר על פתיחת עסקים בשבת, אך עד היום לא אכפו אותו, יוכל בית עסק שלא פועל בשבת לפנות לבג"ץ - ולדרוש את אכיפת החוק. בג"ץ יוכל להחליט להורות לעירייה לאכוף את החוק, או לחילופין לתקן את חוק העזר כך שיתיר פתיחה בשבת, ושר הפנים יוכל לאשר או לשלול את התיקון".

קניון אושילנד בכפר סבא. פתיחת הקניון בשבת הובילה למריבה צילום: אייל טואג

לפי מרכז המידע והמחקר של הכנסת, ב-92% מהעיריות שנבדקו קיים חוק עזר עירוני המתייחס לעסקים בשבת. בין הערים שיש בהן חוק: הרצליה, חיפה, אשדוד, באר שבע ורמת השרון. כלומר, ב-92% מהעיריות, החנויות והמרכזים המסחריים פועלים בשבת בניגוד לחוק העזר, בעוד העיריות מעלימות עין או מטילות עליהם קנסות לא מרתיעים. כעת, יוכלו עסקים שלא פועלים בשבת ביישובים אלה לעתור לבג"ץ. במועצות האזוריות המצב הפוך - ובכ-80% מהן לא קיים חוק עזר שאוסר פתיחת עסקים בשבת – כלומר, העסקים יוכלו להמשיך לפעול בשבת גם אחרי אישור החוק הנוכחי.

לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, בישראל יש כ-423 מרכזים מסחריים, כולל קניונים, בשטח כולל של כ-2.9 מיליון מ"ר. מתוכם, 91 מרכזים מסחריים בשטח כולל של 1.1 מיליון מ"ר פתוחים בשבת. כלומר, 37% משטחי המסחר בישראל פתוחים בשבת.

כשמחלקים את המרכזים המסחריים לסוגים עולה כי 22% מהפאוור סנטרים (מרכזים מסחריים פתוחים) פועלים בשבת, 13% מהקניונים, 59% ממרכזי הבילוי והפנאי ורק 4% מהמרכזים המסחריים פועלים בשבת. עוד עולה מהנתונים כי נתח המכירות בשבת (מכניסת השבת ועד צאת השבת) במרכזים מסחריים הפועלים בשבתות הוא משמעותי. המכירות בשבת מהוות כ-20%-30% מהמכירות של חנויות אופנה הפועלות במרכזים מסחריים הפועלים בשבת. במקרה של בתי קולנוע ומסעדות, מדובר במספרים אף גבוהים יותר (30%-40% מהמכירות הן בשבת במסעדות ו 50%-60% בבתי הקולנוע), אולם אלה יורשו להמשיך לפעול בשבת.

החריגה מבחינת תכולת החוק היא תל אביב, שכבר העבירה תיקון לחוק העזר, המתיר פתיחה בתי עסק במתכונת מצומצמת בשבת, ושלכן החוק לא יחול עליה רטרואקטיבית. עם זאת, יישובים כמו גבעתיים, ראשון לציון, אילת ומודיעין  - שהעבירו בשבועיים האחרונים תיקונים לחוקי העזר כדי לאפשר פעילות של עסקים בשבת בתחומיהם, נמצאים בבעיה, שכן כל חוק עזר עירוני שרשות מקומית מחוקקת צריך לעבור למשרד הפנים, שמוסמך, בתוך 60 יום לאשר או לפסול אותו. הצפי הוא ששר הפנים אריה דרעי לא יאשר את תיקון חוקי העזר המדוברים, וראשי הרשויות המקומיות יעתרו בנושא לבג"ץ, שם יטענו כי תל אביב צריכה לשמש תקדים.

בכל הנוגע ליישובים ערביים, החוק יחול גם עליהם, אולם כל רשות מקומית יכולה להחליט מהו יום המנוחה שלה. אם יום המנוחה הוא יום שישי החנויות יוכלו לפעול. אך בכל מקרה, חייב להיות מונהג בכל רשות יום מנוחה. 

כשפנינו למנהלי מרכזים מסחריים וחנויות הפועלות בשבת בכדי לשוחח איתן על החוק כמעט כולם התחמקו בתוקף. הם טענו שהם חוששים שאם ידברו, הדבר ימשוך אש לכיוונם, ויגרום לסגירתם. מנחם מעודי, מנכ"ל בילו סנטר מקבוצת עופר הפתוח בשבת, שהסכים להתראיין בשמו, סיפר כי "מדובר במכת מוות למרכזים מסחריים שלא יוכלו לעבוד בשבת. אני מניח שבמקרה של המרכז המסחרי שלנו יהיה בסדר, כי בקרית עקרון חוק העזר קובע שעסקים מחוץ לישוב, כמונו, יוכלו להמשיך לפעול בשבת. מרכזים מסחריים ביישובים אחרים, הפועלים בניגוד לחוק העזר, יהיו עכשיו בבעיה קשה. ולא רק מרכזים מסחריים אלא כל החנויות הפועלות בשבת, גם לא בתוך מרכזים מסחריים. המכירות בשבת מהוות כ-30% מהמכירות החודשיות שלנו. זה המון, ואני מעריך שאלה המספרים ברוב המרכזים המסחריים שפועלים בשבת. זה אומר שבלי המכירות בשבת לא תהיה להם זכות קיום. זו גם תהיה בעיה חמורה לכל אותם אלפי עובדים בשבת, מהחברה הערבית".

קניון שבעת הכוכבים
קניון שבעת הכוכביםצילום: עזרא לוי

לדברי מנכ"ל של מרכז מסחרי אחר, הפועל בשבת בניגוד לחוק העזר העירוני ביישוב, "הם הולכים להרוג את הענף. זה יהיה אסון אם יסגרו את המרכזים המסחריים בשבת. לא מספיק שהאינטרנט אוכל לנו את העבודה? לקניון שלי אין זכות קיום בלי שבת כי המכירות בשבת מהוות 30% מהמחזור. אם זה יקרה תקום צעקה ענקית במדינה. לא ברור לי איך עד עכשיו לא קמה צעקה, ולא מפגינים מול הבית של דרעי. לחנויות האופנה זאת מכה אנושה. גם ככה הם קיבלו מכה מהתחזקות הרכישות באונליין ובחו"ל, ועכשיו תיפול עליהם מכה נוספת. בנוסף, זה יגרע פרנסה מאלפי עובדים שמחפשים לעבוד בשבת - כמו סטודנטים, ויפגע בקהל שעובד במשך השבוע ורוצה לקנות בשבת. זה ידפוק את העמך".

לדברי זיו שחורי, מנכ"ל ישפרו, המפעילים שבעה מרכזים מסחריים: "אנחנו צריכים ללמוד את החוק הזה ולראות איך אנחנו חיים איתו ומה יהיו ההשלכות, אף אחד עוד לא יודע איך זה הולך לעבוד בפועל. במקרה של המתחמים שלנו זה כמעט ולא ישפיע אבל זה בהחלט ישפיע על הענף ויש הרבה מרכזים מסחריים שחיים מהשבת כך שמדובר בבעיה גדולה".

מנגד, בקואליציה לשבת שיוויון, הפועלת לסגירת עסקים בשבת, טוענים כי לצערם החוק לא ישפיע על המצב הקיים: "אני מבואס מהחוק חסר הערך הזה", אמר יו"ר קואליציית שבת שוויון, רועי לחמנוביץ. "החוק הזה בעצם משאיר את כל נושא ניהול השבת במרחב הציבורי בידי הרשויות המקומיות. לא הצלחתי להבין תועלת אחת של החוק הזה. במקום היה צריך לתקן את הפרצה בסעיף 9 לחוק עבודה ומנוחה שמאשרת עבודה שאינה ע"י יהודי ולהגדיל משמעותית את מספר הפקחים על החוק. מהניסיון שלנו בשלוש השנים האחרונות קשה להניע עסקים לפעולה נגד פעילות בשבת כיוון שכם אם אנחנו מגישים את העתירה בשמם בעלי העסקים לרוב לא מגיעים לביהמ"ש מרוב פחד מהעירייה או מחשש להפסיד יום עבודה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker