עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בעלי יינות ביתן מוכרים נכסים כדי לעמוד בהתחייבויות שנטלה על עצמה בעקבות רכישת מגה. נחום ונורית ביתן, מכרו לאחרונה שלושה מגרשים המיועדים לבנייה למגורים באשקלון, חולון וטבריה בתמורה לכ-30 מיליון שקל. נוסף על כך, החברה מנהלת מגעים למכירת מגרש נוסף באשקלון.

החברה אף הוציאה מסמך בדבר הצעה למכירה של שמונה נכסים המושכרים ליינות ביתן, אך בסביבת רשת המזון טוענים שבחברה החליטו לסגת מהתוכנית בשלב זה והנדל"ן של הסניפים אינו מיועד למכירה. לפי המסמך, שהגיע לידי ה-TheMarker, ההכנסה השנתית משכירות מאותם שמונה סניפים הינה 9.8 מיליון שקל בשנה.

הסיבה למימוש הנכסים היא העובדה שלפני שנה וחצי רכשה יינות ביתן את מגה הקורסת בעסקה ממונפת.

ביתן שילם על הרשת הקורסת 455 מיליון שקל וגבר על מוטי בן משה, רמי לוי, טיב טעם ואחרים שרצו לקנות את החברה. ביתן חשב שיצליח להפוך את מגה בחזרה לרשת מצליחה, כפי שהיתה לפני שאלון רבוע כחול רוקנה אותה מכספה והפכה אותה לרשת מדשדשת במכירות במקרה הטוב. ואולם הוא עדיין מתקשה לעכל את הרכישה שהפכה אותו לבעלים של רשת הקמעונות השנייה בגודלה בישראל, עם מחזור משותף של 5.8 מיליארד שקל למגה, מגה בעיר ויינות ביתן ביחד.

ביתן היה צריך למזג לתוכו חברה שגודלה כמעט זהה לזאת שהוא ניהל בשלוש השנים שקדמו לרכישה (מאז רכש את כמעט חינם), כששלוש משקולות כבדות משקל כרוכות סביב רגליו - השכירויות הגבוהות בסניפי מגה; הסכם עבודה קיבוצי שעליו חתם מול ועד עובדי מגה, שמעניק לעובדים תנאים טובים בהרבה מאלה שיינות ביתן ורשתות הדיסקאונט האחרות רגילות לתת לעובדיהן והמינוף הגדול של העסקה.

עוד לפני חתימת העסקה, פורסם שיינות ביתן פנתה לספקים כדי לבדוק עמם אפשרות לדחיית תנאי האשראי בחודש, כדי לממן חלק מרכישת מגה באשראי ספקים ולעמוד בתשלומים תוך צמצום לקיחת הלוואות. יינות ביתן אמנם היתה אז רשת המזון הרביעית בגודלה בישראל והחזיקה ב–71 סניפים, אך חלק גדול מהצמיחה שלה הושג באמצעות רכישות של סופרמרקטים אחרים (ב-2006 רכש ארבעה סופרמרקטים של היפר רמה בתמורה ל-250 מיליון שקל; ב-2007 רכש את שלושת סניפי יד יצחק תמורת 121 מיליון שקל; ב-2008 רכש את סניף משב מרקט באילת תמורת 8 מיליון שקל;  ב-2012 רכש את כמעט חינם שמנתה 36 סניפים לפי שווי של 350 מיליון שקל).

החששות אומתו במצגת שהציגו נאמני מגה באסיפת נושים לאישור מכירת מגה לביתן, שלפיה ביתן יממן את העסקה באמצעות מכירת נדל"ן בסך 110–120 מיליון שקל. במצגת נכתב כי מדובר במכירה בתהליך, לא הובהר מתי ואם בכלל יימכרו אותם נכסים, ומה הסיכוי שהתמורה שתתקבל בעבורם לא תהיה נמוכה יותר.

בנוסף, נכתב כי העסקה תבוצע בעזרת מימון מהבנקים בסך 50 מיליון שקל והזרמת כספים ממקורות נוספים ("נדל"ן ואחרים"), אם יהיה צורך, בסך 50 מיליון שקל. ההנחה בענף היתה שיכולת המימון החלקית של ביתן תקשה עליו לפתוח במהלך של הורדת מחירים וכך אכן היה – מאז רכישתה המחירים במגה בעיר נותרו גבוהים ואף בוטל המותג הפרטי בו החזיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker