משרד המשפטים על חוק ערוץ 20: "מהלך חפוז ללא דיון ציבורי"

לאור הצהרת שר התקשורת כי החוק יאושר בתוך שבועיים בלבד - בכנסת מנסים לזרז את הליכי החוק ■ יו"ר מועצת הכבלים: "לחקיקה כזאת אין אח ורע בעולם" ■ yes: "מחר נהיה חייבים לשדר גם את ערוץ הסופרמרקטים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפן ערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק
נתי טוקר

ההליכים בכנסת לגיבוש חוק 20 גוררים ביקורת מצד משרדי הממשלה. "זו רפורמה תשתיתית בשוק התקשורת, שנעשית בהליך חפוז וללא אפשרות להערות הציבור. קיבלנו את נוסח החוק רק אתמול בלילה", כך אמרה היום בדיון בוועדת הכנסת נציגת משרד המשפטים, אלידור בליטנר. לעמדתה הצטרפו נציגי משרד האוצר.

הוועדה, בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד), נמצאת במרוץ נגד השעון להספיק להכין את הצעת החוק לקריאה ראשונה כבר ביום שני, וזאת לאור הצהרת שר התקשורת, איוב קרא, כי יגיש הצעת חוק להצלת ערוץ 20 בתוך שבועיים. מדובר בדיון השלישי שמתקיים בנושא בתוך שבוע בלבד, אך רק אתמול בלילה שוגר למשרדי הממשלה נוסח החוק העדכני - הכולל רפורמות משמעותיות ומרחיקות לכת בשוק השידורים. קיש הבהיר כי יגיש את הצעת החוק לקריאה ראשונה, ויבוצעו בה שינויים לאחר מכן.

היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה, עו"ד אתי בנלדר, אמרה: "אסור לוותר על דיון מהותי. אני חשה חוסר נוחות רב מההרחבה של החוק ולחץ הזמנים. בשלב זה למרות חוסר הנוחות לא הגענו לשלב שיש בו חוסר תקינות, ואני מקווה שלא נגיע לשם".

שר התקשורת, איוב קראצילום: עופר וקנין

בדיון פרצה סערה כאשר יו"ר מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', טענה כי המפיק אסף אמיר "התנהל בבריונות ואיים עלי מחוץ לחדר הוועדה". אמיר אמר בתגובה כי רק הבהיר לה שאם לא תדאג ליצירה הישראלית יש קולות בקרב ארגוני היוצרים להפגין "ולעשות פיקניק" מחוץ לביתה בשעות בוקר מוקדמות.

קיש איפשר לאמיר להתנצל, ולאחר מכן החליט להוציאו מהדיון. בתגובה אמרה יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי-שגב, כי כאשר קרא איים עליה בדיון הקודם "איש לא פצה פה", ועזבה את הדיון.

"ארומה של הצלת ערוץ מסוים"

ח"כ יואב קישצילום: אמיל סלמן

הנוסח הנוכחי של החוק הופך את האסדרה בשוק הטלוויזיה למסורבלת במיוחד. "אתם לא עושים פה דה-רגולציה אלא רה-רגולציה", אמרה בדיון ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר, ראש מכון רפורמות במדיה במכון הישראלי לדמוקרטיה.

לפי הנוסח המקורי, במקום אסדרה שבה יש שני סוגי ערוצים - ערוץ מסחרי ברישיון רגיל (למשל קשת) וערוץ ייעודי (למשל ערוץ המורשת-20), יהיו מעתה יהיו חמישה סוגי ערוצים: ערוץ זעיר ייעודי, זעיר, קטן, בינוני וגדול - בהתאם לנתח השוק שלהם. על כל אחד מהערוצים יוטלו חובות רגולטוריים שונים בהתאם לגודלו. חברי הכנסת אף העלו הצעה לסוג נוסף של רישיון, ערוץ מיקרו או קטנטן.

בליטנר ציינה כי נוסח הצעת החוק לא נכלל בדו"ח הוועדה לאסדרת שידורים, שהגישה את מסקנותיה לפני שנה וחצי, וכן לא נכלל בנוסח הצעת החוק הפרטית של ח"כ שרן השכל (הליכוד), שעל בסיסה מתקיימים כעת הדיונים.

קיש הגיב לדברי בליטנר וטען כי "אם היינו מקבלים את עמדת המשרדים, היינו מחכים - והערוצים הייעודיים לא היו שורדים. אנחנו קשורים לציבור. אתם צריכים לעשות בדק בית אצלכם".

בן חי-שגב הבהירה כי הנוסח הנוכחי של החוק לא יכול להיות ישים. "כל הקונסטרוקציה שאתם בונים פה היא בלתי אפשרית. זו תהיה אות מתה. לחקיקה כזאת אין אח ורע בעולם", אמרה.

כחלק מהצעת החוק, שוקלים חברי הכנסת להעניק לערוצים הייעודיים הנוכחיים -שלחלקם מסתיימת תקופת הרישיון עוד שנה - תקופת פעילות נוספת של עשר שנים באותם תנאים. ואולם במשרדי האוצר, התקשורת והמשפטים הבהירו כי הסעיף הזה בעייתי מפני שהוא מעניק זכות כלכלית לגורם פרטי ללא מכרז.

שוורץ-אלטושר ציינה כי הניסיון לייצר דירוג של מחויבויות רגולטוריות בהתאם לתתי סוגים של ערוצים לא רק שלא יצלח, אלא יגדיל את השליטה של המועצות בערוצים, יגדיל את הביורוקרטיה ויותיר את הכוח בידי חברי הכנסת. לדבריה, בניסיון להחליט על קטגוריה חדשה, זעיר-ייעודי, "יש ארומה מסוימת של הצלת ערוץ מסוים. בזעיר ייעודי אין שום דבר ממה שקשור ברגולציה - לא חובת הפקות מקור ולא חדשות - ובכל זאת מעבירים לרשות השנייה. אנחנו לא יודעים מה יהיה במצב הכלכלי של התקשורת, ואנחנו לא יודעים אם יש להם היתכנות במודל הקיים".

'יו"ר מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץצילום: מיכל פתאל

סמנכ"לית הרגולציה של yes, מיכל רפאלי-כדורי, התייחסה לסעיף החוק המחייב את הפלטפורמות, כולל HOT ועידן פלוס, לשדר כל ערוץ חדש ברישיון. "היכולת שלנו לשדר מוגבלת. מחר ערוץ איגוד הסופרמרטקים יקים ערוץ, ואנחנו נהיה חייבים לשדר אותו. אין לי מקום. כבר כיום אנחנו משדרים 12 ערוצים בחובה, שלחלקם שיעורי צפייה מזעריים. תעשו רף כניסה משמעותי, שלא כל אחד יוכל להיכנס".

עו"ד נגה רובינשטיין, המייצגת את הערוצים המסחריים הגדולים (קשת, רשת וערוץ 10), ביקרה גם היא את העובדה שלא נעשתה עבודת מטה מקדימה. "צריך לעשות פה עבודה כלכלית, תוך הבנה של השפעות החוק על שוק הפרסום והפקות המקור. כל זה לא נעשה", אמרה רובינשטיין.  

לדבריה, אם יהיו כמה ערוצים קטנים, שלהם פחות מ-9% נתח שוק - שלא יהיו מחויבים כלל בהפקות מקור - הרי שהסעיפים המחייבים את הרשות השנייה לדאוג ליצירה הישראלית ירוקנו מתוכן, ושוק היצירה ייחתך. היא גם התייחסה לעובדה שהרשות השנייה תאלץ מעתה לבצע מדידות חוזרות ונשנות של השוק ושל היקף הפעילות של כל השחקנים בו. "הרשות תצטרך 80 מיליון שקל כדי לעשות את המיקרו של הננו-רגולציה, ולהיעזר בשלושה וארבעה משרדי רואי חשבון כדי לבדוק את נתחי השוק", אמרה רובינשטיין. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker