רמי לוי: "קופיקס לא היתה צריכה להעלות את המחיר ל-6 שקלים"

בראיון ל-TheMarker מספר לוי כי ייכנס כשותף בקופיקס כדי למחוק את סופר קופיקס ולהפוך אותה לרשת שכונתית ■ הוא מתכוון למכור בבתי הקפה כרטיסי סים ומוצרי מותג פרטי של רמי לוי - ומבטיח להיות זול ב-20% מהמתחרים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רמי לוי
רמי לוי צילום: עופר וקנין

יותר משנה לאחר שהפסיד את מגה בעיר, רמי לוי פתח את השנה עם בשורות גדולות, כשהודיע כי נכנס כשותף לקופיקס עם אופציה לרכוש את השליטה בחברה. רמי לוי שיווק השקמה דיווחה כי חתמה על הסכם לרכישת 20% מקופיקס לפי שווי של 105 מיליון שקל. בנוסף, ללוי תהיה האופציה לרכוש מניות נוספות בקופיקס, עד להשגת שליטה של 50.01% מהחברה, החל ממועד השלמת העסקה ועד ל-24 חודשים לאחר מכן.

העסקה תבוצע לפי תשלום במזומן של 21 מיליון שקל על 20% מקופיקס, ולחילופין הקצאת מניות רמי לוי שיווק השקמה בשווי זהה. השלב הראשון בעסקה - רכישת 20% מהחברה על ידי רמי לוי, לא מחייב אישור של רשות ההגבלים. האישור יידרש רק במידה שלוי ירכוש יותר מ-25% מקופיקס. בשלב זה לא ברור אם אישור כזה אכן יתקבל במידת הצורך. בפעם הקודמת הערימה רשות ההגבלים קשיים על לוי, כאשר התנגדה לכך שירכוש את מגה הקורסת - מה שהביא בסופו של דבר למכירתה ליינות ביתן.

העסקה בעיקר עשויה לסמן גם את סופה הצפוי של סופר קופיקס, ש-50% ממנה מוחזקים על ידי קופיקס ו-50% על ידי קרן ההשקעות גרין לנטרן. רמי לוי דיווחה כי ניתנה לה האופציה לרכוש את המניות של גרין לנטרן בסופר קופיקס מרגע השלמת העסקה ועד ל-18 חודשים לאחר מכן, כך שקופיקס תחזיק בבעלות מלאה ברשת סופר קופיקס - המונה 30 סניפים - וזאת בתמורה ל-50 מיליון שקל בתוספת של 12% ריבית בשנה.

בראיון ל-TheMarker הסביר רמי לוי מדוע הוא רוכש את החברה ההפסדית, בתקופה הלא קלה שהיא עוברת.

מה יש לך לחפש בקופיקס? זאת חברה בצניחה

"זה לא סוד שכבר מזה תקופה שאני מחפש להיכנס לתוך הערים, ולסופר קופיקס יש 30 חנויות. (לוי הקים את 'רמי לוי בשכונה' אך הקמתו מתקדמת בצורה איטית מאוד, והוא מונה בינתיים רק סניף אחד בירושלים. עד"מ). המטרה שלי היא לשרת את הלקוחות השבויים, שבלית ברירה קונים בסופרמרקטים בערים ביוקר, למשל אנשים מבוגרים או כאלה שאין להם רכב. לכן קניתי אופציה בקופיקס, ואם אחרי בחינה זה יתאים לי אני אגדיל את האחיזה ל-50.01% ונרכוש את מלוא הבעלות בסופר קופיקס. לפתוח 30 חנויות עצמאית היה לוקח לנו יותר זמן. בנוסף, בתוך כך נמשיך גם להרחיב את 'רמי לוי בשכונה' באופן עצמאי ובלי קשר".

סופר קופיקס
סופר קופיקסצילום: עופר וקנין

אז כל המטרה היתה לקבל אחיזה בסופר קופיקס?

"בגדול כן. מה שעניין אותי זה בעיקר להיכנס לערים באמצעות סופר קופיקס. עם זאת, גם בתי הקפה הם בונוס, כי אלה בכל אופן 130 נקודות מכירה ויש בכך ערך מוסף - החל ממכירת כרטיסי סים ומוצרים של רמי לוי תקשורת, ועד הכנסת חלק ממוצרי המותג הפרטי שלנו שנמכרים בסופרמרקטים. 130 נקודות מכירה זה לא הולך ברגל. הרעיון של קופיקס היה רעיון טוב והציבור קיבל אותו באהבה, ועכשיו נלמד למה זה לא הסתדר ומה אפשר לשפר שם".

מתי תרחיב את האחיזה ל-50.01% בקופיקס ותרכוש את סופר קופיקס?

"יש לי זמן, אני יכול לעשות את זה מחר עד עוד 24 חודשים. נעשה את זה אחרי תקופה שנהיה שותפים אבל לא בטוח שנמתין הרבה זמן".

האם תהפוך את סניפי סופר קופיקס לסניפי רמי לוי בשכונה ומתי?

"ברגע שנהיה עם השליטה בקופיקס, המטרה היא שהסניפים יוסבו לרמי לוי בשכונה ובמידה שחלק מהסניפים לא יתאימו הם יוסבו אולי לסניפים של בתי הקפה".

מה תהיה רמת המחירים ברמי לי בשכונה?

"נהיה יותר זולים מהמתחרים, לפחות ב-20-15% משופרסל שלי ומגה בעיר".

כיצד זה יתאפשר?

"אני יודע לעשות את זה. לפי התוכניות והמספרים שלנו זה בהחלט אפשרי. גם באמצעות שיפור תנאי הסחר והגדלת המכירות למ"ר".

האם רשות ההגבלים תאשר להערכתך את העסקה? בפעם הקודמת הם עלו לך בעסקת מגה

"כל העסקה הזאת תלויה ברשות ההגבלים. בפעם הקודמת הם פגעו בציבור בכך שהם התנגדו לכך שארכוש את מגה, הפעם אני מאמין שהם יאשרו את העסקה".

מה חשבת על ההחלטה האחרונה של קופיקס לסגת מהבטחת המחיר האחיד ולמכור מוצרים במחיר של עד 12 שקל למוצר?

"אני חושב שהם עולים על המסלול הנכון. הם הורידו את מחיר הקפה בחזרה לחמישה שקלים והוסיפו עוד מוצרים ברמה יותר גבוהה בתמחור גבוה יותר. מההתחלה הם לא היו צריכים להעלות את מחיר הקפה ל-6 שקלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker