רמי לוי רוכש חלק מקופיקס - ואלה התוכניות שלו

לוי חתם על הסכם לרכישת 20% מקופיקס עם אופציה להחזיק ב-50.01% מהשליטה. כבעלי קופיקס יוכל לרכוש את הבעלות המלאה על סופר קופיקס. בכוונת לוי למחוק את סופר קופיקס ולהסב אותה ל"רמי לוי בשכונה"

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי לוי ואבי כץצילום: אמיל סלמן ואייל טואג
עדי דברת-מזריץ

יותר משנה אחרי שהפסיד את מגה בעיר, רמי לוי ינסה לפרוס רשת עירונית באמצעות קופיקס. רמי לוי שיווק השקמה דיווחה כי חתמה על הסכם לרכישת 20% מקופיקס לפי שווי של 105 מיליון שקל. בנוסף, ללוי תהיה האופציה לרכוש מניות נוספות בקופיקס, עד לשליטה של  50.01% מהחברה, החל ממועד השלמת העסקה ועד 24 חודשים לאחר מכן.

רמי לוי יוכל לבחור האם לשלם 21 מיליון שקל על 20% מקופיקס, ולחילופין להקצות לקופיקס מניות של רמי לוי שיווק השקמה בשווי זהה. השלמת העסקה כפופה להתקיימותם של מספר תנאים מתלים, בהם קבלת אישור האסיפה הכללית של קופיקס לעסקה ולפעולות הנלוות לה, וכן קבלת אישורו של הממונה על ההגבלים העסקיים.

העסקה מסמנת גם את סופה הצפוי של סופר קופיקס: רמי לוי דיווחה כי ניתנה לה האופציה לרכוש את 50% המניות של קרן ההשקעות גרין לנטרן בסופר קופיקס, מרגע השלמת העסקה ועד 18 חודשים לאחר מכן, כך שתחזיק בבעלות מלאה בסופר קופיקס המונה 30 סניפים - וזאת בתמורה ל-50 מיליון שקל בתוספת של 12% ריבית בשנה.

סופר קופיקס, שסניפיה פרושים ברחבי בערים, היא הסיבה העיקרית לכך שלוי מבצע את העסקה. זאת, מכיוון שהרשת העירונית שהוא מנסה להקים, "רמי לוי בשכונה", מתפתחת בקצב איטי מאוד ומונה כעת רק סניף אחד בירושלים. בכוונת לוי לרכוש את סופר קופיקס, למחוק אותה ולהסב את סניפיה לסניפי רמי לוי בשכונה.

במסגרת ההסכם תפעל החברה לכך שסופר קופיקס תיהנה מתנאי הסחר המועדפים של החברה. לדברי בכיר ברמי לוי שיווק השקמה, "ברגע שאנחנו משפרים את תנאי הסחר של קופיקס וסופר קופיקס, אנחנו הופכים אותן לחברות רווחיות כי הן יוכלו לקנות דרך העוצמה שלנו. בנוסף, ברגע שנהפוך את סניפי סופר קופיקס לחנויות של 'רמי לוי בשכונה', אנחנו מקבלים פרישת סניפים במיקומים טובים.

"כמו כן, העסקה מייצרת לרמי לוי 150 נקודות מכירה נוספות למכירת מוצרי רשת התקשורת שלו וחלק ממוצרי המותג הפרטי שלו, הנמכרים ברשת הסופרמרקטים. כמובן שזה לא יקרה ברגע אחד, וקודם כל ניכנס עם 20%. כך נוכל לבדוק את התפעול, הסחר, הסינרגיה ויכולת הגדלת המכירות ומספר המוצרים הנמכרים בסופר קופיקס, ובהתאם לבדיקה נתקדם ונרכוש עוד אחוזים".

לוי נכנס כשותף בקופיקס בתקופה קשה של החברה, מעט אחרי שהודיעה כי היא זונחת את רעיון המחיר האחיד ומשיקה מוצרים במחירי שיא של 12-8 שקל למוצר. קופיקס הודיעה כי במוצרים מקוריים של הרשת המחיר יחזור ל-5 שקלים אך מוצרים אחרים יימכרו במחיר גבוה יותר. כך למשל, מוצרים שיימכרו ב-5 שקלים הם קפה קטן, לחמניות 70 גרם, סושי 4 יחידות וטוסט קטן; מוצרים ב-8 שקלים: לחמניות 120 גרם, קפה גדול וסלט גדול. סושי 6 יחידות עם סלמון יימכר ב-12 שקל, ואילו ארוחת ילדים שתושק בקרוב תימכר ב-15 שקל.

ההכרזה של קופיקס הגיעה בימים שבהם המודל העסקי הנוכחי של החברה ממשיך להתפורר, וכשברבעון השלישי של השנה עברה החברה להפסד של 832 אלף שקל - לעומת רווח של 1.9 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016. הכנסותיה של קופיקס צמחו ב-5.2% בלבד ברבעון השלישי של 2017 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016. זאת, על אף שבפברואר השנה העלתה הרשת את המחיר האחיד של הפריטים שנמכרים בסניפי הרשת ב-20% ל-6 שקלים; ועל אף שמספר בתי הקפה שהחברה מפעילה עלה ל-134 סניפים בסוף ספטמבר 2017 לעומת 132 בסוף ספטמבר 2016.

בנוגע לסופר קופיקס, מצבה טוב לפחות בכל הקשור לשורת המכירות, שצמחו ב-30% ברבעון השלישי של 2017 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016, ל-52 מיליון שקל. זאת הודות לגידול במספר סניפי סופר קופיקס ל-30, בהשוואה ל-23 בסוף הרבעון המקביל ב-2016.

גם במקרה של סופר קופיקס, הרשת נסוגה מהבטחתה למכור את כל מוצריה במחיר אחיד של 5 שקלים לפריט. הרווח הגולמי של סופר קופיקס גדל ב-28% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2016, והגיע ל-12.4 מיליון שקל, שהם 24.1% מהמחזור בהשוואה ל-24.6% מהמחזור במקביל ב-2016. הגידול ברווח הגולמי של סופר קופיקס נמחק כתוצאה מעלייה של 42% בהוצאות התפעול, המכירה והשיווק, ובעלייה של 48% בהוצאות ההנהלה והכלליות. כתוצאה מכך, ההפסד התפעולי של סופר קופיקס מפעולות נמשכות קפץ ל-1.5 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2017, בהשוואה להפסד תפעולי זעיר של 50 אלף שקל מפעולות נמשכות ברבעון המקביל ב-2016.

הרווח הגולמי של קופיקס גדל ב-6.6% ברבעון השלישי של 2017 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016 והסתכם ב-19 מיליון שקל, שהם 24.5% מהמחזור לעומת 24.2% מהמחזור במקביל ב-2016. החברה עברה להפסד תפעולי של 1.2 מיליון שקל ברבעון החולף בהשוואה לרווח תפעולי של 3.1 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2016. פעילותה השוטפת של קופיקס ייצרה עודף של 1.4 מיליון שקל בתזרים המזומנים ברבעון השלישי של 2017 בהשוואה לעודף תזרימי של 8.7 מיליון שקל במקביל ב-2016.

רמי לוי מסר בתגובה: "אנו שמחים על חתימת ההסכם לכניסתנו לרשת קופיקס, ובפועל לרשת המרכולים שלה, סופר קופיקס. ההסכם יאפשר לנו לבחון את פעילות המרכולים במרכזי הערים, התואמת את האסטרטגיה שעליה הצהרנו להרחבת פעילות רמי לוי למיקומים אלה. לאחר שנלמד ונכיר פעילות זו, נבחן את האפשרות להגדיל אחזקותינו בקופיקס ולהגיע לשליטה ברשת.

"המותג של קופיקס תואם את הערכים של רמי לוי, שבבסיסם הלקוח עומד תמיד במרכז, כאשר המטרה היא לספק סל מוצרים רחב ככל שניתן במחירים זולים ותחרותיים גם במרכזי הערים. סל המוצרים לאחר עסקת קופיקס יכלול הן מוצרי מזון הן מוצרי נון-פוד שונים, ולצד זאת נמשיך להציע את פתרונות התקשורת של חברת הסלולר שלנו".

את קופיקס ייצגו בעסקה עורכי הדין ניר דאש ואוהד גראוב ממשרד הרצוג פוקס נאמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker