יו"ר מועצת הכבלים על חוק ערוץ 20: "אל תתנו יד לשיח מתלהם נגד הרגולטור"

הדיון עסק בתיקון לחוק שמבוסס על הצעה של ח"כ שרן השכל (הליכוד), אך ההצעה מעורפלת וכלל לא עוסקת באסדרה כוללת של הערוצים הייעודים ■ ד"ר יפעת בן חי-שגב: "אם יש בעיה - היא לא ברגולטור, אלא בחוק עצמו"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי-שגב
יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי-שגבצילום: אייל טואג

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי-שגב, התייחסה היום (א') בדיון בכנסת למתקפה נגד המועצה בסוגיית ערוץ 20. "כנבחרי הציבור וכמחוקקים, אל לכם לתת יד לשיח שבו לרגולטור מצמידים מונחים ופעלים כמו התעללות אכזריות. תפקידו של רגולטור במדינה דמוקרטית הוא להבטיח שהחוק שהכנסת מחוקקת מיושם. אם יש בעיה - היא לא ברגולטור, אלא בחוק עצמו. כל מי שנותן יד לשיח כזה, הוא לא פחות ממתלהם".

בן חי-שגב התייחסה לדיון שעסק בערוץ 20 בחמישי שבו כינו אנשי הערוץ את התנהלות המועצה כ"התעללות". שר התקשורת איוב קרא אף התפרץ באמצע הדיון הקודם, בנוגע לשאלה אם הליך חילוט הערבויות של הערוץ יוקפא או לא, ואמר לנציג ערוץ 20: "לא יהיה חילוט ערבויות. היא (בן חי-שגב, נ"ט) לא תהיה ואתה תהיה".

הדיון עוסק בכוונה להפוך את ערוץ 20 מערוץ ייעודי, שאמור לשדר שידורי מורשת, לערוץ ייעודי רגיל. התיקון לחוק מבוסס על הצעת חוק של ח"כ שרן השכל (הליכוד), אך ההצעה של השכל מעורפלת וכלל לא עוסקת באסדרה כוללת של הערוצים הייעודים. בפועל, גם היום התקיים דיון בסוגיית ערוץ 20 בלי שלח"כים יהיה בכלל מושג מה מתווה האסדרה.

במהלך הימים האחרונים העלו בערוץ 20 טענות שלפיהן מועצת הכבלים החריפה את תנאי הרישיון של ערוץ 20 והגבילה את היקף השידורים שאינם מורשת. עו"ד איתמר חרמון ממועצת הכבלים דחה את הטענות האלה.

לדבריו, "בהצעת המכרז של ערוץ מורשת נכתב בסעיף 7 כי אין בכוונת הערוץ לשדר מהדורות או תוכניות חדשות. זה מה שהם כתבו. הם קיבלו כך את הרישיון, אך נתקלו בקשיים וביקשו לתקן. המועצה אכן נעתרה לבקשה וכמיטב סמכותה וקבעה שיוכל לשדר עד 25% שאינם מורשת. גם החלטה זו נתונה בדיון בבג"ץ. המועצה עשתה את המירב במסגרת סמכותה. אם רוצים מעבר לכך - זה צריך לבוא בחקיקה".

בן חי-שגב הודיעה כי היא תומכת בחקיקה שתסדיר את סוגיית הערוצים הייעודים. "הצורך הוא דחוף. המועצה לשידורי כבלים ולוויים בראשותי, לראשונה מזה 20 שנה, יזמה תיקון של רישיונות הערוצים הייעודים, אבל במסגרת גבולות הסמכות של המועצה. יש מקום להסדיר את הערוצים הייעודיים בחקיקה בצורה רוחבית".

לדבריה, "במצב עולם נורמלי טוב היה וראוי היה שתבוא ביחד עם אסדרה כוללת בשוק התקשורת. לא ניתן באמת להפריד את האסדרה של הערוצים האלה, שהם ערוצים מסחריים לכל דבר, שבנויים על מודל פרסומות. מכיוון שאין הדבר כך, ואנחנו לא נמצאים בעולם אידיאלי, אני מברכת על היוזמה להסדיר קודם כל את מצבם של הערוצים הייעודיים. גם כשנכנס ערוץ 10 הוא קיבל הגנות - וכך גם צריך להיות עם כל הערוצים המסחריים החדשים שיבואו לאוויר העולם".

מועצת הכבלים אמורה לקיים בקרוב בדיקה בנוגע להפרות של ערוץ 20 ושידור תכנים שאינם מורשת, ועשויה להחליט על חילוט ערבויות. לאחר הדיון הקודם התחייב מנכ"ל ערוץ 20 שכי פרנץ כי יעצרו את הליכי הפיטורים בערוץ, באם ייעצרו הליכי החילוט. במכתב ששיגר ליו"ר הוועדה, יואב קיש (הליכוד), שדרש התחייבות כזו, ענה פרנץ כי אם אכן תהיה התחייבות כזו לעצירת הליך החילוט – הערוץ יעצור את הפיטורים.

בן חי שגב התייחסה לסוגיה זו והבהירה כי דחתה את הדיון בהליך החילוט בין השאר לאור הליך החקיקה, וכי לא תוכל להתחייב לעצור את ההליך. "אין מצב עולם שבו חברי המועצה יתחייבו שלא לחלט ערבויות לגוף שידור שאולי לכאורה נמצא בהפרה של תנאי הרישיון שלו. בשום תנאי ותחת שום שיח", אמרה בן חי-שגב.

יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ', התייחסה למצוקת הערוצים המסחריים ואמרה: "אנחנו חיים במדינה הטרוגנית, וככל שיהיו יותר ערוצים - כך יהיה יותר טוב. כיו"ר הרשות השנייה אנחנו משתדלים מאוד לאזן בין האינטרס הציבורי לבין האינטרס הכלכלי של בעלי הרישיון. אנחנו עוד רגע ב-2018 וכל שוק התקשורת נמצא במצב קטסטרופלי. מיליארדי השקלים שנכנסו לשוק הפרסום עוברים לשני קונגלומרטים ענקיים, שאף אחד לא מוכן לגעת בהם. אם לא תהיה עיתונות חופשית לא יהיה להם ממה להתקיים ולא תהיה לנו דמוקרטיה".

יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ'צילום: עזרא לוי

קיש הודיע כי הדיון למחר בהצעת החוק יידחה, וכי נציגים ממשרדי הממשלה יגישו במהלך היום את הצעת החוק. דיון נוסף בהצעת החוק יתקיים בשלישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker