חברות המחקר נילסן ישראל וסטורנקסט משכו את בקשת המיזוג שהגישו לממונה על ההגבלים העסקיים

ברשות להגבלים הגיעו למסקנה כי מיזוג שתי החברות, שהינן השחקניות היחידות בשוק, יצור למעשה מונופול

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

לאחר שהבינו כי בקשתם לא תאושר, חברות המחקר נילסן ישראל וסטורנקסט משכו את בקשת המיזוג שהן הגישו לממונה על ההגבלים העסקיים.

הרשות להגבלים עסקיים בחנה בחודשים האחרונים את הבקשה ונפגשה עם גורמים שונים בענף שהמיזוג ישפיע עליהם, בהם ספקים ורשתות שיווק. ברשות להגבלים הגיעו למסקנה כי מיזוג שתי החברות, שהינן השחקניות היחידות בשוק, יצור למעשה מונופול מוחלט.

זאת במיוחד לאור חסמי הכניסה הקשים לתחום המורידים את הסיכוי למתחרה נוסף. ברשות להגבלים עסקיים היו בשלב של גיבוש החלטה שלא לאשר את המיזוג ולאחר שהוסבר לחברות שזהו המצב הן משכו את בקשתן.

כפי שפורסם ב-TheMarker לפני כחמישה חודשים, הגישו החברות בקשה למיזוג. בענף העריכו כי הבקשה למיזוג נובעת מכך שפרט לזירה המשותפת של נתוני הקופות, בה מתחרות שתי החברות, מדובר בחברות בעלות פעילות משלימה. ספקים שונים הביעו אז חשש כי בעקבות המיזוג יעלה המחיר ללקוחות ולא תהיה ללקוחות אלטרנטיבה אחרת.

"מצד אחד, הן ישלימו זו את זו. מצד שני, תהיה פה אפס תחרות - מה שבוודאי ייקר את המחיר. כיום יש ביניהן תחרות אגרסיווית על לב החברות. יש חברות שעובדות עם שתיהן, אבל באחרונה חל שינוי וחברות רבות התחילו לעבוד רק עם אחת מהשתיים. עם השנים המוצר שלהן נהפך להיות דומה יותר, כך שזו הדרך שלהן להימנע ממלחמת מחירים שתוביל להוזלתם", אמר מנכ"ל בחברה גדולה המשתמשת בשירותי החברות.

נילסן העולמית מספקת שירותים ביותר מ-100 מדינות ומציעה ללקוחותיה מדידה וניתוח של דינמיקות שוק והתנהגות הצרכן. בישראל מודדת החברה את שוק מוצרי הצריכה הפרטי והמאורגן. השירותים כוללים נתונים על מגמות שוק, מכירות, נתחי שוק, התנהגות הצרכנים ותוכנות ושירותים לניהול שטחי מדף ושטחי חנות.

כמו כן, לנילסן פאנל צרכנים המתבסס על 3,000 משפחות בישראל, המשמש כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בישראל. סטורנקסט נמצאת בבעלות ריטליקס (51.47%), החברה המרכזית למשקאות קלים (24.99%), ישראכרט (13%) ודיסקונט השקעות (10.54%).

החברה פועלת בתחום שירותי מידע, ניהול שרשרת אספקה ושירותי מסחר אלקטרוני (B2B) בתחום הקמעונות. שירותי המידע של סטורנקסט מבוססים על נתוני אמת מהקופות המתקבלים מיותר מ-1,500 נקודות מכירה בשוק הפרטי והמאורגן. סטורנקסט מספקת לקמעונים עדכונים על מצב המכר של מוצריהם ונתחי השוק של מותגים וספקים בכל קטגוריה וקטגוריה. החברה פועלת זה עשר שנים ומעסיקה כ-65 עובדים.

רן דותן, מנכ"ל נילסן ישראל, מסר בתגובה כי בכוונת נילסן ישראל להוציא כעת את 'התותחים' הכבדים: "יש כלים ושירותים שונים, בעיקר בהקשר של נתוני קופות, שהלקוחות הבינלאומיים שלנו מכירים וכעת נביא אותם לארץ. התכוונו לעשות זאת גם אם המיזוג היה יוצא לפועל אך אין ספק שנעשה זאת גם כעת".

מסטורנקסט סירבו להגיב לידיעה.

מרשות ההגבלים העסקיים נמסר כי הצדדים משכו את בקשת המיזוג טרם מתן החלטה בעניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker