הח"כים התכנסו לדון על חוק ערוץ 20: "סנונית ראשונה לרפורמה בתקשורת"

במסגרת חוק ההסדרים הקרוב, אמור משרד האוצר לקדם הצעת חוק שבמסגרתה ארבעת הערוצים הייעודיים ייהפכו לערוצים מסחריים לכל דבר ■ שר התקשורת: "אני הולך למהפיכה לפתיחת שוק התקשורת לתחרות ובמינימום רגולציה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפן ערוץ 20צילום: נדב כהן יונתן

הוועדה המיוחדת שאמורה לדון בחוק ערוץ 20 החלה לדון היום (ה') בחוק בנושא, אך מבלי שהיה לה כל נוסח לפניה. "אנחנו דנים פה בשמועות", אמר בתחילת הדיון יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל (המחנה הציוני). ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר: "אולי יראו לנו את הנוסח הסופי רק אחרי הקריאה השנייה והשלישית".

שרן השכלצילום: אמיל סלמן

בדיון נכחו עיתונאים ומגישים מערוץ 20, בהם אראל סג"ל, נועם אמיר ואמיר איבגי. הדיון נקבע באופן חפוז - רק אתמול ב-2:00 לפנות בוקר הוקמה הוועדה, שאמורה לדון בחקיקה שתסייע לערוץ 20 ולשאר הערוצים הייעודיים, וכבר יום למחרת התקיים דיון נוסף. דיונים נוספים נקבעו לתחילת שבוע הבא. הדיון התבסס על הצעת חוק פרטית של ח"כ שרן השכל (הליכוד) שעוסק בהיקף הפרסום בערוצים הייעודיים, אך לא כולל כל מתווה להמשך פעילות ערוץ 20.

לקראת סופו של הדיון ניסה יו"ר הוועדה המיוחדת, יואב קיש (הליכוד), לשכנע את נציג הבעלים בערוץ 20, נתנאל סימן-טוב, לעצור את הליכי הפיטורים. סימן-טוב השיב כי בערוץ חוששים מפני חילוט הערבויות - שיביא לסגירת הערוץ - והודיע כי אם אכן הליך החילוט מעוכב הוא ישיב לוועדה תשובה בנושא. במועצת הכבלים והלוויין, בראשות ד"ר יפעת בן חי-שגב, אמורים לבצע הליך בדיקה בנוגע לעמידת הערוץ בתנאי רישיונות, ובאם לא יעמוד בתנאים המועצה עשויה לחלט את ערבויותיו.

סוגיית חילוט הערבויות גרמה להתפרצות כעס של שר התקשורת, איוב קרא. "לא יהיה שום חילוט ערבויות. היא (בן חי-שגב, נ"ט) לא תהיה ואתה תהיה", צעק קרא תוך שהוא דופק על השולחן.

בפתיחת הדיון אמר קיש: "אנחנו מתחילם את אסדרת שוק התקשורת. שוק הטלוויזיה סובל מעודף רגולציה. החוק הזה לא יהיה טיפול שורש אלא עזרה ראשונה לאסדרת הערוצים הייעודיים".

במסגרת חוק ההסדרים הקרוב, אמור משרד האוצר לקדם הצעת חוק המבוססת על המלצות קודמות לדה-רגולציה, שבמסגרתה כל ארבעת הערוצים הייעודיים ייהפכו לערוצים מסחריים לכל דבר. "החלטנו לא לחכות לחוק ההסדרים בגלל המשבר בערוץ 20", אמר קיש. "זו לא חקיקה רק לערוץ 20 אלא לכל, אבל כיוון שאם לא נפעל מהר אולי יהיו דברים שלא נוכל לתקן, ומכיוון שחשוב לנו הגיוון, אנחנו רואים חשיבות בשמירה על לוחות הזמנים ונעשה מאמץ להשלים את המהלך במהירות האפשרית".

שר התקשורת, איוב קראצילום: דוברות מד"א

קרא אמר: "אני הולך למהפיכה, שרבים כבר קוראים לה מהפיכת קרא, לפתיחת שוק התקשורת לתחרות במלוא מובן המילה ובמינימום רגולציה. אני לא רוצה רגולציה על שוק התקשורת. זה כבר עבר כל גבול של טעם טוב. מתעללים בערוצים".

קרא התייחס להחלטת מועצת הכבלים והלוויין היום לדחות את הדיון בשאלה האם לאפשר לערוץ 20 לשדר חדשות - וזאת בשל בדיקת העמידה ברישיון והליכי החקיקה. "כתם שחור לשוק התקשורת החופשי".

כבל הוסיף בדיון: "הסיפור על השולחן הוא הצלת ערוץ 20, אבל אני מזהיר שלא נמצא את עצמנו יוצאים מחוץ לאטמוספירה".

השכל אמרה: "הרגולטור נכשל במתן חדשות. זה כישלון אחד מיני רבים. הצעת החוק פה היא סנונית ראשונה לשחרר את כל שוק התקשורת כדי שנוכל ליצור טלוויזיה ישראלית במיטבה".

את ערוץ 20 ייצג מגיש הטלוויזיה אמיר איבגי. "מדינת ישראל פיטרה אותי השנה מרשות השידור. אני מקווה שלא תפטר אותי שוב מערוץ 20. מתעללים בערוץ הזה מאז שקיבל את הרישיון. אנחנו שנה אחרי שהמועצה אישרה שידורי חדשות לערוץ, ועדיין בהדיינות ארוכה על עוד ועוד סעיפים".

את שלושת הערוצים המסחריים, קשת רשת וערוץ 10, ייצגה עו"ד נגה רובינשטיין. "אנחנו בעד התרת הרגולציה. כולנו חיים באותה סירה. אפשר לדבר עזרה ראשונה, אבל לא ייתכן שיש כמה גורמים שמדממים ועוזרים רק לאחד. בלי טיפול של כל הערוצים המסחריים בהצעת החוק הזו אתם גוזרים את דינם של הערוצים המסחריים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker