הערוץ למורשת בנימין נתניהו

מי שיוצאים מנצחים מהמשבר של ערוץ 20 הם הפוליטיקאים, ובעיקר ראש הממשלה - שבכל שנות שלטונו לא טרח לשנות את הרגולציה המיושנת שחונקת את השידורים בישראל ■ ייתכן שזה מהלך מושכל, שמאפשר לו להמשיך לאחוז בגרונה של התקשורת ובמקביל ללבות את האש כלפיה

נתי טוקר
הפגנת עובדי ערוץ 20 בקריית הממשלה בתל אביב
הפגנת עובדי ערוץ 20 בקריית הממשלה בתל אביבצילום: דוברות ערוץ 20
נתי טוקר

השורות שלפניכם הן הכרזת תבוסה. המערכה כבר הוכרעה, הניסיון לקדם בישראל תקשורת משודרת החופשית מהשפעות פוליטיות — נכשל. העובדה שמתקיים פה, רגע לפני 2018, דיון ציבורי שיגיע בקרוב למליאת הכנסת, בשאלה למי יינתן אישור לשדר תכנים בישראל ולמי לא, הוא תבוסה תודעתית: התקשורת נתונה לחסדיהם של אחרים.

המנצחים הם הפוליטיקאים, ובעיקר פוליטיקאי אחד שעומד בראשות ממשלת ישראל מ–2009: בנימין נתניהו. במשך השנים הרבות נתניהו מטיף שוב ושוב לתחרות בשוק התקשורת ולריבוי דעות, אבל לא עושה דבר בנדון. ועדות ציבוריות קמו ונפלו, המלצות של מאות עמודים נכתבו — אבל הרגולציה בשוק השידורים נותרה בעינה, בדיוק כפי שניסחו אותה המחוקקים לפני כ–30 שנה.

יש הסבורים כי מדובר במהלך פוליטי מושכל: נתניהו מודע להלימה בין הזעם הציבורי נגד התקשורת לבין האהדה הציבורית שלה הוא זוכה, ולכן הוא משמר את המבנה של שוק התקשורת — וגם דואג להוסיף עוד עצים כדי ללבות את האש. אבל זו לא הסיבה היחידה. נתניהו גם מעדיף לשמר את מבנה שוק התקשורת כדי לא לאבד את האחיזה בגרונם של העיתונאים. באמצעות רגולציה פולשנית יכולים הפוליטיקאים — וכמובן נתניהו ושליחיו — לחנוק את כלי התקשורת או להיטיב עמם. אף פוליטיקאי לא יוותר מרצונו על כוח כזה.

למרבה האבסורד, הנפגע הנוכחי מהרגולציה הוא דווקא ערוץ 20 — הערוץ שתומך באופן מוצהר בימין בכלל ובנתניהו באופן אישי. הערוץ קיבל רישיון לשידורי מורשת, אבל נהפך להיות ערוץ אקטואליה בעוד שהחוקים — שנתניהו עצמו שימר כל שנות שלטונו — מונעים הקמת ערוץ כזה. בעלי ערוץ 20 מאיימים לסגור אותו אם לא יקבלו אישור לשידור חדשות, והשבוע כבר התחילו לשלוח לעובדיהם מכתבי שימוע לפני פיטורים. כעת, גם החנופה השיטתית לנתניהו, ההנהונים בראיונות עם רעייתו ויישור הקו עם המתקפה הפרועה על תקשורת המיינסטרים לא יכולים להציל את ערוץ 20, ששקוע בהפסדים כבדים.

כעת הכדור שב למגרש של הפוליטיקאים. שר התקשורת, איוב קרא, מנסה לקדם הצעת חוק מזורזת שתאושר בתוך שבועיים, המבוססת על הצעת חוק של ח"כ שרן השכל (הליכוד), שתאפשר לערוץ 20 (לצד שלושה ערוצים ייעודיים אחרים) לשדר ככל העולה על רוחם — ללא מגבלות רגולטוריות. אלא שהצעת החוק הזו עלולה להמיט אסון על תעשיית הטלוויזיה כולה: חלק מהערוצים המסחריים יוכלו לשדר כל תוכן שירצו וללא מחויבויות כלשהן, ואילו ערוצים אחרים (קשת, רשת וערוץ עשר) יחויבו להשקיע יותר מ–150 מיליון שקל בשנה כל אחד בתוכן מסוגה עילית, בחברת חדשות ובתשלומים לרגולטור. חדשות 2 ו–10 יחויבו לשדר מירושלים, בהתאם לתנאי הרישיון שלהן, ואילו ערוץ 20 יוכל מתל אביב.

הפוליטיקאים מעדיפים כיום להותיר את הרגולציה על כנה ולשחרר את האחיזה בערוץ 20 — לא יותר מדי, כדי שחלילה לא יהפוך לעצמאי מדי. אבל הליך חקיקה חפוז כזה יוביל את שוק התקשורת, המדמם גם כך, לעברי פי פחת. על הפרק עומדות המלצות הוועדה בראשות פרופ' עמית שכטר והמלצות נוספות שיכולות לסייע בביטול רוב הרגולציה המיותרת בשוק השידורים, באופן שיותיר רק את החלקים החשובים שבהם יש כשלי שוק — למשל, הפקות מקור. רק שחרור רוחבי של כל שוק השידורים יכול לקדם את האינטרס הציבורי. כל פתרון אחר רק ישמר את לפיתת הפוליטיקאים בענף.

אמנם התקשורת לא עושה הנחות לנתניהו ומסקרת בהרחבה את פרשות השחיתות הרבות שנקשרו בשמו,אך כל מי שנחשף לתיק 2000, לתמלולי השיחות בין נתניהו לבין מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, יודע כי יש סכנה ברורה ומיידית של דילים מושחתים נוספים בין פוליטיקאים לבעלים של גופי תקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ