נתי טוקר

רבים לא האמינו שזה יקרה, אבל 2017 מתבררת כשנה היסטורית לשוק הטלוויזיה בישראל. שני מוסדות התקשורת המשמעותיים ביותר, שעיצבו את התודעה הקולקטיבית הישראלית במשך עשרות שנים, נעלמו מהמפה.

זה התחיל עם רשות השידור וערוץ 1. אחרי מאבקים פוליטיים ותקשורתיים, ובהתאם להמלצות הוועדות המקצועיות, נסגרה רשות השידור אחרי כמעט 40 שנות פעילות ובמקומה הוקם — חרף מכשולים, תהפוכות ואינטרסים מתחלפים של פוליטיקאים — תאגיד השידור הציבורי כאן.

ואולם המהלך המשמעותי יותר מבחינת ההשפעה על הענף כולו היה פיצולו של ערוץ 2, הערוץ ששלט ללא עוררין בשוק הטלוויזיה מיום הקמתו, לשני ערוצים נפרדים — רשת (13) וקשת (12). באותה הזדמנות נאלץ גם ערוץ עשר לנדוד לאפיק 14 בממיר.

חודשיים חלפו מאז הפיצול, וכעת מתחילות להסתמן מגמות חדשות בשוק הטלוויזיה. שוק הטלוויזיה בישראל צפוי להפסיד מאות מיליוני שקלים בשנה, ונראה כי הוא מתקרב בצעדי ענק למיזוג משמעותי בין כמה גופים בו. עד שהמיזוג הזה יקרה, הנה סיכום של 10 המגמות המרכזיות בשוק הטלוויזיה ב–2017.

1. פחות צופים בטלוויזיה

הטלוויזיה מאבדת אט־אט את עוצמתה ככלי התקשורת המוביל. שיעור הצפייה בטלוויזיה בישראל המשיך לרדת, באופן אטי אך עקבי, גם ב-2017, והגיע ל-56.6% (שיעור משקי הבית מכלל האוכלוסייה שבהם צופים בתוכן כלשהו בטלוויזיה בין 20:00 ל–23:00). רק לפני חמש שנים שיעור הצפייה הכללי בטלוויזיה היה 62% — אך כמו בכל העולם, העיניים של הצופים נודדות לאמצעי מדיה חלופיים, כמו מחשבים ופלטפורמות מובייל.

2. ערוצי הברודקאסט התחזקו

הבשורה הטובה לערוצי הברודקאסט היא ההתחזקות כתוצאה מפיצול ערוץ 2 וריבוי התכנים. שיעור הצפייה הכולל בערוצי הברודקאסט צמח ב–25% כמעט. בעקבות כך, בתחרות מול ערוצי הכבלים והלוויין (למשל, ערוצי ספורט, סרטים או VOD), נרשם מהפך של ממש. עד פיצול ערוץ 2, היתה הובלה משמעותית לערוצי הכבלים בנתח הצפייה בפריים טיים — כמעט 55% מול 45%. מאז הפיצול, הציבור מתעניין יותר בתכנים שיש לערוצי הברודקאסט להציע ונתח הצפייה בהם עלה ל–50.6%.

3. מפלצות הרייטינג התכווצו

עוד לפני פיצול ערוץ 2 החלה נסיגה הדרגתית בשיעורי הצפייה בתוכניות הריאליטי הגדולות. הפיצול והתחרות החזיתית בין קשת לרשת הקטינו באופן משמעותי את כוחן של מפלצות הריאליטי. תוכניות כמו "הכוכב הבא" של קשת הגיעה לפני הפיצול לרייטינג ממוצע של 21%, אך נחתכה אחרי הפיצול ל–15.5%. "מהפכה במטבח" של רשת נחתכה בחצי אחרי הפיצול, ל–11.5% בלבד. גם אקס פקטור של רשת, בהגשת בר רפאלי, ירדה אחרי הפיצול בשיעור של כמעט 40% - ומאוקטובר רושמת רייטינג ממוצע של 13.2%.

ערוץ עשר, שמנסה להציג אלטרנטיבה לתוכניות הבידור והריאליטי של קשת ורשת, רשם ירידה מינורית יותר בתוכניות הבולטות בלוח השידורים שלו. הירידה החדה ביותר, בשיעור של רבע מנתוני הצפייה, היתה בתוכנית התחקירים "המקור" של רביב דרוקר, לצד ירידה קטנה יותר בהיקף הצפייה בתוכנית "המסע המופלא של אהרוני וגידי".

4. התוכניות הנצפות: קשת עדיין מובילה

עד הפיצול, שאירע באוקטובר, היתה "האח הגדול" של קשת התוכנית הנצפית ביותר — עם 26.6% רייטינג. אלא שההצלחה הזאת היא בעוכריה של קשת: "האח הגדול" עוברת לרשת ותעלה לשידור כבר בחודשים הקרובים. רשת הגיעה רק למקום הרביעי בשיעורי הצפייה עם "The Voice", שרשמה 23.3%. אחרי הפיצול התמונה השתנתה מעט. קשת עדיין מובילה, עם מותג ריאליטי חדש בשם "חתונה ממבט ראשון", שזכה ל–16.7%, אבל הפעם רשת צמודה אליה עם "המרוץ למיליון" — שהצליחה גם להניב מספר גבוה יותר של צופים. עם זאת, קשת ממשיכה להתברג גבוה במקומות הראשונים עם תוכניות כמו "הכוכב הבא","ארץ נהדרת" ו"מאסטר שף" — שגם היא צפויה לעבור לרשת ב–2021.

5. קשת נחתכה בפריים טיים, אך עדיין מובילה

קשת שומרת על ההובלה גם בממוצע הצפייה בשעות השיא. שיעור הצפייה הממוצע של קשת בינואר־אוקטובר 2017 הוא 11.9% — גבוה יותר מרשת עם 10.4%, וגבוה הרבה יותר מערוץ עשר עם רייטינג של 5.9% בלבד. אלא שהפיצול דווקא גרם לקשת לאבד נתח צפייה גדול יותר בהשוואה למתחרות לעומת ינואר־אוקטובר 2016. קשת רשמה ירידה של שליש בשיעור הצפייה הממוצע בפריים טיים, גדול יותר מהירידה בשיעורי הצפייה ברשת. בערוץ עשר נרשמה ירידה של 17% מאז הפיצול והמעבר לאפיק חדש, לעומת התקופה שקדמה להם.

6. והרי החדשות — ניצחון לאפיק 12

ההובלה של קשת לא נשענת רק על שידורי לב הפריים טיים (התוכניות שמתחילות ב–21:00), אלא בעיקר על הצפייה במהדורות החדשות. אף שקשת ורשת משדרות בדיוק את אותה מהדורה בשני אפיקים שונים, קשת גילתה כי ההשקעה באפיק 12, המזוהה עם ערוץ 2 הוותיק, וההתעקשות לשמור אצלה בבלעדיות את התוכנית הכלכלית סייעו לה לצבור הובלה של כמעט 40% על פני רשת בצפייה בחדשות.

נתון זה משמעותי במיוחד: פירושו שיותר אנשים רואים בקשת את "ערוץ הבית" שלהם ובוחרים לצפות דווקא בערוץ זה בחדשות. מנגד, ברשת מעודדים מכך שיותר אנשים בוחרים לעזוב את החדשות המשודרות באפיק 12 ולהגיע לצפות בתוכני הפריים טיים שלהם. בנוסף, בחודש האחרון נרשמה דווקא מגמת התחזקות לחדשות ערוץ 2 ששודרו באפיק 13 של רשת.

7. הבוקר של רשת, "חמש" של עשר

קשת מצליחה אמנם לרשום הובלה ברוב שעות השידור, אבל דווקא בשעות הבוקר, ידה של רשת על העליונה. "העולם הבוקר" של רשת מובילה מאז הפיצול עם 3.6%, אחריה "אורלי וגיא" בערוץ עשר עם 3%, ורק במקום השלישי "חדשות הבוקר עם ניב רסקין", שזכתה לשיעור צפייה של 2.1%.

בעקבות הנתונים החלשים יחסית, החליטו בקשת לבצע מגוון שינויים בתוכנית הבוקר. במקום אולפן חדשות ולבוש מכופתר של רסקין, האווירה והעיצוב באולפן נינוחים יותר, עם תמונות רקע של שדה ירוק. השינוי בא לידי ביטוי גם בתוכן שהפך קליל יותר, וכולל פאנל בהשתתפות אורחים "בידוריים" יותר.

לערוץ עשר יש סיבה להתגאות ברצועת השידור של 17:00. המותג הוותיק "חמש עם רפי רשף" מוביל בשיעור הצפייה בהשוואה לכל שאר הערוצים, עם ממוצע צפייה של 5.1%.

8. נתח מסחרי: ערוץ עשר בצניחה

החלוקה הפנימית של ההכנסות מעוגת הפרסום בטלוויזיה — כ–1.1 מיליארד שקל בשנה — השתנתה מאז הפיצול. בדיקה של הנתח המסחרי של כל ערוץ בעוגת הפרסום בטלוויזיה מעלה כי קשת (שעברה משלושה ימי שידור לשבעה ימים) צמחה לנתח של 42.8%, ורשת (ששידרה קודם ארבעה ימים בשבוע) שמרה על כוחה עם נתח של 37.5%. ערוץ עשר, לעומתן, צנח בשליש כמעט — לנתח של 19.5% בלבד. כלומר, הערוץ מכניס כיום לקופתו הרבה פחות כסף בהשוואה לעידן שלפני הפיצול, ולכן בעליו נאלצים להזרים אליו כספים.

9. ההפסדים: מאות מיליונים בשנה

בזמן שערוץ עשר נאלץ לעצור הפקות כתוצאה מהפגיעה בהכנסותיו, ייתכן שקשת ורשת סופגות הפסדים גדולים אף יותר. בשל המעבר לשבוע שידורים שלם, הערוצים המסחריים נאלצים לייצר 50% יותר תוכן בהשוואה לעידן שלפני הפיצול — בעוד ששוק הפרסום נותר באותו גודל. המשמעות היא הפסדים של מאות מיליוני שקלים בשוק הטלוויזיה בשנה הקרובה.

האם אחד הערוצים יקרוס? האם תתבשל עסקת מיזוג כלשהי? האם הרגולטור יאשר את המיזוג? האם בכלל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכנן רפורמה גדולה שתאיים עוד יותר על עתידם העסקי של גופי השידור?

10.השידור הציבורי לא מתרומם

בתאגיד לא יכלו לבקש מועד גרוע יותר לפיצול ערוץ 2. התאגיד התחיל לשדר במאי 2017 והראה סימני התעוררות עם 2.8% צפייה בפריים טיים — אך אז הגיע הפיצול, ושיעור הצפייה צנח ל–2.4%. בתאגיד מקווים שב–2018 יגיעו תכנים חדשים שיעוררו עניין רב, ובונים על צבירת תאוצה של מהדורת החדשות.

בשלב זה, נראה כי האיומים הפוליטיים שריחפו מעל התאגיד פחתו, ואין חשש לסגירתו. אך אם התאגיד לא יצליח ליצור אלטרנטיבה לערוצים המסחריים, הדבר יפגע מאוד ביכולות ההישרדות שלו לקראת הקרב הפוליטי הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker