גלעד ארדן מוכן לקחת את הסיכון - אני לא

פרסום מכרז חדש לערוץ 10 עלול להביא דווקא לסגירתו

דרוקר רביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרוקר רביב

בדיון הזה אני רחוק מלהיות אובייקטיווי. זה מקום העבודה שלי, זה מקום שאני מאוד אוהב, זה מקום שמאפשר לי חופש עיתונאי עצום ואני נהנה מכל דקה של עבודה בו. אה, כן, אני גם מרוויח בו הרבה כסף.

ח"כ גלעד ארדן והיוצרים רני בלייר ונפתלי גליקסברג אומרים שהדבר יביא לשגשוג. הפרסומאי אילן שילוח, מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי וכל איש עסקים אחר ששאלתי בעצתו אומרים שהדבר יביא לסגירתו של הערוץ. צריך לשים לב למה שאומרת יו"ר מועצת הרשות השנייה, נורית דאבוש. היא מאמינה שיוגשו הצעות למכרז. מאמינה. עם כל הכבוד, מאמינה זה לא מספיק.

אם תרצו, זה כל הוויכוח. כולם הרי אומרים שהם רוצים בהמשך קיומו של ערוץ 10 ותחרות זה חשוב. הוויכוח מתמקד בשתי שאלות: האם יוגשו הצעות במכרז חדש להפעלת ערוץ 10? ומה קורה בתקופת הביניים, בחודשים עד שייבחר מפעיל חדש? אני חושב שיש סבירות בלתי מבוטלת שלא יוגשו הצעות. ראשית, עוד לא שמענו על משקיע אחד שמעוניין לרכוש בעלות בערוץ הגירעוני. הדעת נותנת, שאם יש משקיעים כאלה, הם היו דואגים שנדע מהם, כדי לשכנע בצורך לפרסם מכרז. בלי להיות גאון כלכלי, השכל הישר אומר שבתקופה של משבר כלכלי קשה, ספק אם יהיו קופצים על ערוץ שהפסיד כל כך הרבה בשבע שנים ועדיין מפסיד. יתרה מזאת, מאוד הגיוני שפרסום מכרז חדש יביא את בעלי המניות הנוכחיים לא להזרים יותר כסף לערוץ. במקרה כזה, הערוץ עלול לגסוס עד לסיום המכרז, ובישראל מכרז מסתיים לא עם החלטת ועדת המכרזים, אלא עם החלטת בית המשפט העליון כערכאת ערעור. בקיצור, שנה פלוס.

לא במקרה אני משתמש במלים כמו "סבירות" ו"עלול". אני לא יודע בוודאות מה יקרה בכל תרחיש, אבל גם ארדן ודאבוש לא. הם מוכנים לקחת את הסיכון, ובמקרה הכי גרוע הם יגידו "טעינו". אני לא רוצה לקחת את הסיכון, גם מכיוון שבמקרה הפעם זה מקום הפרנסה שלי, וגם כי זה נשמע לי מטורף לקחת סיכון משמעותי על עתידו של כלי תקשורת משמעותי בזמן כל כך משברי, מה עוד שלמיטב הבנתי יש אלטרנטיווה.

לפי הצהרותיהם, בעלי המניות הנוכחיים מוכנים להמשיך להשקיע כסף בערוץ. הם רוצים שהדרישות הרגולטריות מהם יותאמו לתקופה הקשה. בקיצור, שייתנו להם יותר חופש איפה לשים את הכסף שלהם. מהמעט שאני יודע על המו"מ ביניהם למדינה, הפער ניתן לגישור. אם כן, השורה התחתונה היא שהשאלה האמיתית היא האם לפרסם מכרז חדש לערוץ 10 ולקחת סיכון שכתוצאה מכך הוא ייסגר, או שהמדינה תלך לכיוונם של בעלי המניות שמוכנים להמשיך להשקיע? כבר הבנתם מזמן מה אני הייתי עושה.

הכותב הוא פרשן ומגיש חדשות בערוץ 10

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker