קטן, ממזרי ונסתר מהעין

החינם באינטרנט לא מת. הוא פשוט ממציא את עצמו מחדש

איתן כספי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן כספי

ברצוני להגיב במאמר זה על שתי כתבות שהתפרסמו באתר זה, של דן גילמור ולילך סיגן (רצ"ב קישורים).

לרגל ההתפכחות מגל הדוט.קום, מגיע כעת השלב ההכרחי של הכאה על חטא, והחטא הוא כמובן החינם. החינם אומרים לנו - גוסס. נא לשלוף כסף לסעודה האחרונה.

ואני אומר לכם שהוא עוד לא מת, הוא פשוט משנה צורה.

הימים של מיזמים הצורכים מיליונים ללא אפשרות להבטיח את כיסוי ההשקעה בלבוש של חדשנות טכנולוגית עברו להם. זה נכון. החינם הגדול וההמוני, המדמם מזומנים, לא יכול להתקיים לנצח - ולו רק כי בסופו מחכה איש עסקים עצבני שהיה לו עודף שהוא ציפה להשביח.

אולם, כעת תורו של החינם הקטן והממזרי, הנסתר מהעין.

החינם יכול להיות צד אחד של מודל עסקי, כל עוד הוא גורם להגעה ופעילות של לקוחות רבים - אך מבטיח מן העבר השני הכנסות הנובעות בעקיפין מפעילות החינם. דוגמה לא חוקית לכך היא מכירת פרטי גולשים באתר מסוים לחברות מאגרי מידע.

דוגמה לגיטימית היא למשל הטמעה של אתר מכירות באתר חדשות, כפי שקורה כיום באתר Ynet. האתר הוסיף בדף הבית שלו קישור למתנות לחג הפסח, המפנה לחלון נפרד שהעיצוב שלו נשאר כשל האתר, אולם הקישורים ודפים פנימיים יותר מעידים כי הופנית לאתר המכירות של נטוויז'ן-נענע.

אני מתאר לעצמי ש-Ynet מרוויחים משהו מהקישור הזה. מרחב התחרות גדל החינם הפחות מוכר הוא האישי, הביתי. כמו שהאינטרנט הגדילה את פוטנציאל המכירות - אך במקביל גדל גם מרחב התחרות, ולא רק מחברות מסחריות אחרות.

יודעת כל חברת פיתוח תוכנה כי ייתכן שברחבי הרשת מפתח אדם או קבוצה - תוכנה מקבילה שהיא בחינם או כשותפה (Shareware) . יהיה זה ברמת המחשבון או מערכת הפעלה שלמה, כדוגמת לינוקס.

נכון שלרוב המוצר אינו מקצועי ומושקע, אולם הוא גם אינו צורך משאבי כספים, נדל"ן וכוח אדם, ולכן גם זול יותר - כך שיש איזון בין שני המוצרים.

עובדה זו נכונה בהחלט גם לגבי אתרי תוכן ייעודיים. קיימים הרבה אנשי מקצוע המקימים אתרים שאינם דווקא לשם רווח, אלא "סתם" לצורך הנאה אישית, הפגנת ידע או רצון לחלוק את ניסיונם עם אחרים.

אתרים אלה הם רובם בחינם, ולעתים הם גם משתתפים בתוכניות שונות לפרסומות באנרים. קרוב לוודאי שהם גם לרוב לא עוסקים בפרסום עצמי. לא נהוג "לספור" אתרים אלה כמתחרים אולם הם בהחלט מתחרים מאחר שהם מאוד ממוקדים ולרוב אוצרים בתוכם ידע רב וייחודי שהגולש העוסק בתחום מחפש.

"קערות הטיפים" עליהן מדבר דן גילמור הם ה-Micro Payments (הצעות לתרגום עברי יתקבלו בברכה. נתחיל ב"תשלומי זוטא" או "תשלומיני" (ובלי בדיחות גסות, בבקשה), שהם בהחלט העתיד הכלכלי של העסקים הקטנים באינטרנט.

הם יאפשרו לאתרים קטנים להתחיל עסק כלכלי שיהיו לו גם הכנסות, תוך תשלום מינימלי למרכז סליקה. במידה שהעסק יגדיל הכנסותיו - הוא יוכל לעבור לאמצעים מתקדמים יותר.

ההנחה הנסתרת בכל העניין היא שחברות הפיננסים יאמינו כי הן יוכלו להרוויח רווח נוסף ממרכזי סליקה קיימים שיטפלו גם בבקשות מרובות לסכומים קטנים. זו כמובן השאלה הבסיסית שהתשובה העתידית עליה תקבע את עתידו של המודל הזה.

תשלומים אלו יאפשרו לנו כלקוחות לתגמל את ההשקעה של העסקים הקטנים, ובכך להבטיח את רציפות השירות והפיתוח ברמה נאותה.

חברת IBM, שלה ניסיון רב וקשרים ענפים במגזר הפיננסי, עוסקת כיום בשלבים ראשונים של יישום המודל של תשלומי זוטא. רצ"ב קישורים לאתרי החברה העוסקים בתחום, כולל אפשרות להוריד יישום להתנסות.

ממש במקרה יוצא שהטכנולוגיה פותחה במעבדות IBM בחיפה. עיר עם עתיד, או הו הו. הפרסום באינטרנט לא מצליח בגלל מספר סיבות: בעיתונות, בטלוויזיה וברדיו - יודע הפרסומאי כי כל פרסומת יחידה בה הוא משקיע - תגיע לכל הפחות לאלפי לקוחות בכל שידור. זאת לעומת האינטרנט, בה החשיפה היא קבועה (כמו שילוט חוצות) אך התעבורה אינה מובטחת כלל, ולבטח לא להמונים (חוץ מדפי השער והמקורבים להם). לכן גם הנכונות ליצור פרסומת מושקעת יורדת וכך גם המחירים מתומחרים ביחידות של אלפים.

בניגוד לאמצעי המדיה הוותיקים - האינטרנט הוא מבוזר, מגוון ומפולח כל כך שזה בלתי ניתן לתפישה. כן, אותו פילוח שהפרסומאים רצו (?) להגיע אליו מאז ומעולם - בכדי להוכיח חד וחלק שהפרסום אינו ערטילאי - נמצא כעת בהישג יד. רק שהיד אינה מושטת.

אני חושש שלמשרדי הפרסום המסורתיים אין את המודעות, הרצון והכלים ליצור פרסום ורטיקלי אמיתי.

הרבה יותר נוח לתת לאותו הצוות ליצור פרסומת גם למכונית וגם לרכיבי אלקטרוניקה - בלי להשכיל את הצוות בידע הנדרש בכדי למכור בשפה המקצועית של התחום הנדרש.

אין מספיק משרדי פרסום שמוכנים להתמחות בתחום מסוים בלבד - ולכסות אותו. יכול להיות שלא היתה הצדקה כלכלית לכך עד היום, מעבר למגזינים מקצועיים, ונכון - לא כל תחום צריך או יכול לממן פרסומת באמצעים ההמוניים והיקרים.

אולם, כעת יש אינספור אתרים המתמחים בתחום עיסוקם. יהיו אלו של חברות, ארגונים או אנשי מקצוע הבונים אתרים כתחביב, אך יוצרים אתרים מקצועיים ביותר!

הביזור שמכתיבה הרשת יעודד אנשי מקצוע לפתוח משרדים קטנים ומתמחים - שישלבו מקצועני פרסום לאינטרנט עם אנשי מקצוע מתחומים שונים.

משרדים אלה ישמחו לחפש ולמצוא את האתרים המתמחים - וגם לפרסם בהם, כל עוד הם יוכיחו התחדשות ומקצועיות, ללא קשר לגודל הגוף או האדם העומדים מאחורי האתר.

החינם לא ימות כל עוד יש רצון למשוך את הפרפרים (הגולשים) אל האש (הקנייה) וכל עוד אנשים יהיו מוכנים לשתף אחרים ולהתגאות ביכולותיהם.

האינטרנט בהחלט יוצר כלכלה חדשה - אך אין זו כלכלת "הוצאות ללא הכנסות" אלא כלכלה המסירה מגבלות רבות, מאפשרת גם לגופים קטנים יותר להשתתף במשחק הכלכלי, ומקרבת אותנו יותר מאי פעם למצב של שוק משוכלל - בו יש יותר מתחרים, יותר אמצעי ייצור, יותר מוצרים, וכן, יותר מאי פעם - הרבה חינם.

איתן כספי הוא מנהל רשת ומחשבים בבנק למשכנתאות. הכותב או החברה שבה הוא עובד קונים ומוכרים לעתים ניירות ערך המוזכרים בטור זה. המידע המובא בטור אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker