מודל הדמקה לשיווק במשבר

המשבצות הלבנות

>> בזמנים של אי ודאות, בלבול ומשבר, רוב העסקים נוטים להוריד פרופיל, להשתתק ולעמוד בצל. רובם נעמדים על המשבצות השחורות - המשבצות שבהן התקשורת מבשרת על ירידות, הפסדים וקשיים.

בימים אלה, כולם נמצאים על המשבצות השחורות. כמעט כל העסקים ומנהיגי המשק מסוקרים על המשבצות השחורות של המשחק התקשורתי - הפסדים, קריסות, שמועות, חששות ומכירות. התגובות של השחקנים המובילים בעולם העסקי נעות משתיקה, בריחה והסתגרות ועד התגוננות, הכחשות והתפתלויות. הכל מרוכז בשלילי, במינוס. במשבצות השחורות.

מי שאכן נמצא בקשיים אמיתיים, מוטב שימשיך לשחק כך על המשבצות השחורות. פסיווי או אקטיווי, בהתאם למקרה. לשחקנים המבוססים והיציבים מוטב לא ללכת עם העדר ולא להצטרף להיסטריה התקשורתית. מוטב להם לא להצטופף על המשבצות השחורות של לוח הדמקה. מוטב לא להתראיין שם, לא להגיב על המשבר, לא להתקרב למשבצות השחורות שמקרינות שחור, גם לא לדבר רק על המשבר של אחרים.

לשחקנים כאלה מומלץ לפנות ולשחק על המשבצות הלבנות של לוח הדמקה. המשבצות שבימים כתיקונם מרובות יותר, צפופות יותר ומדוברות יותר. אלה משבצות היוזמה העסקית, הפיתוח, משאים ומתנים על קניית עסקים, התרחבות ויוזמות.

זה בדיוק הזמן להציג מידע תקשורתי שאין כרגע בנמצא: למשל, מו"מ (רציני) על קניית חברה בישראל או בחו"ל - בדלות הקיימת של יוזמות, אפילו קניית חברה קטנה תעניין. בנוסף, אפשר לחשוף שיתוף פעולה עסקי בין חברות בישראל או חו"ל, להציג מוצר חדש שמושק או קו מוצרים חדש שבפיתוח, להודיע על קבלת זיכיון לשיווק מותג בינלאומי, לבשר על גיוס עובדים ולהציג גיוס בכיר שמצטרף לעסק.

לעסק שלך יש תוכניות במגירות. יש יוזמות שהיו בעיצומן עד שהשתעבדנו לכותרות מארה"ב, יש אצלך חדשות מעניינות שנראות לך קטנות כיום ליד קריסת בנקים בארה"ב. אבל בתקשורת אתה יכול לשחק הפוך על הפוך. להופיע פוזיטיב כשכולם בנגטיב. לשדר יוזמה כשכולם פאסיוויים, להקרין איתנות כשהעולם נראה רעוע.

התוצאה תהיה ברורה מאוד. דווקא אליך יפנו עסקים אחרים לשיתוף פעולה או לקנייה. ירצו לעשות אתך עסקים, כי תשדר הצלחה. הבנקים יתנו לך (יותר) אשראי כשיצמצמו לאחרים. אצלך יישארו העובדים הטובים. כשממעסיקים אחרים יבריחו מנהלים, אצלך ידפקו על הדלתות. ואותך ירצו גם בתקשורת, כי בסוף כולנו אוהבים ווינרים.

אז כדאי שתקרא לצוות הניהולי הבכיר שלך, ליועצים שלך, למשרד הפרסום וליחסי הציבור. תנערו את האבק שנוצר החודש על היוזמות, על התוכניות, תוציאו את הניירות מהמגירות ותתנו לעיתונות קצת חומר חיובי. תתנו להם משהו לכתוב במשבצות הלבנות.

כשתמצא את עצמך (כמעט) לבד על המשבצות הלבנות, תרגיש קצת בודד, קצת מפחיד, אבל עם הפנייה הראשונה של בכיר מצטיין שרוצה להצטרף לחברה, יירד מפלס החשש. ועם הפנייה הראשונה של עסק קטן שירצה להיכנס בצל חברתך המצליחה, תדע ששחקת אותה במשבצת הלבנה.

-

הכותבים הם שותפים במשרד הפרסום גליקמן נטלר סמסונוב

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker