לידיעת המשקיעים: חמש חברות האינטרנט שפתוחות להצעות

האינטרנט הישראלי המנומנם התעורר מעט בשבועות האחרונים עם שתי עסקות גדולות - רכישת השליטה ברשת החברתית מקושרים על ידי וואלה ומכירת 25% מלוגיה לעופר מדיה ■ אולם, ישנם עוד כמה אתרים ישראליים גדולים הממתינים לשיתוף פעולה או לרכישה

מעיין כהן

שבוע סוער עבר על שוק האינטרנט הישראלי המנומנם, עם פרסומן של שתי עסקות מעניינות: האחת, שנחשפה ב-TheMarker ביום חמישי שעבר, היא רכישת השליטה ברשת החברתית מקושרים על-ידי פורטל וואלה. העסקה השנייה היא רכישת 25% מלוגיה על ידי עופר מדיה - המצטיירת והולכת כאחד השחקנים המסקרנים בשוק המדיה, ועשויה להיות רוכשת פוטנציאלית של עסקים נוספים מתחום האינטרנט. כל זאת, זמן לא רב לאחר השקתו המתוקשרת של אתר נענע 10, שזכה לתגובות מעורבות ועורר סביבו דיון ער.

תפוז

תג מחיר: 70 מיליון שקל

המגעים למכירת גרעין השליטה בתפוז, שנסחרת בבורסה, מתנהלים זה זמן רב, או כפי שהגדיר זאת אחד האנשים בתעשייה: "תפוז כבר מזמן שמה על עצמה תג מחיר". תג מחיר זה, שלפי מקורות בענף הוא כ-70 מיליון שקל, גבוה בהרבה משווי החברה בבורסה כיום - 27 מיליון שקל.

מלבד מערכת הפורומים - ליבת הפעילות של תפוז - עסקה אפשרית תכלול את הנכסים האינטרנטיים האחרים: אתר שיתוף קובצי הווידיאו פליקס, שליש מהבעלות באתר ההיכרויות כפיות ושליש באתר הסחר המקוון GetiT, אך לא את פעילות החברה הבת בלוג TV.

בעל השליטה בתפוז, אילן בן דב, עלה באחרונה לכותרות בשל קשייה של חברת טאו שבבעלותו, אך בשוק לא משוכנעים כי לרצון למכור את תפוז יש קשר למצבה של טאו. "תפוז לא השכילה להפוך בזמן את מערכת הפורומים שלה לרשת חברתית", אומר פעיל בענף. "אם תפוז לא תחבור או תימכר כפעילות משלימה לאתר גדול, לא תהיה לה זכות קיום".

באופן טבעי, תג המחיר הגבוה לא משאיר שחקנים רבים בתמונה. מגעים מתקדמים נוהלו עם דפי זהב, אך אלה לא הגיעו לידי הסכמה.

דורון ליבשטיין, יו"ר תפוז, אמר בתגובה: "בעולם של היום צריכה להיות קונסולידציה, ותפוז יכולה להיות בצד הרוכש או בצד הנרכש. תפוז בוחנת את האפשרויות. היו דיונים, אך כרגע אין משא ומתן ספציפי או רלוונטי".

הומלס

תג מחיר: 50 מיליון שקל

באוקטובר 2006 רעש השוק המקומי עם פרסום ידיעה שהתבררה כשגויה, שלפיה מנהל אתר הומלס מגעים למכירתו לחברת אינטרנט בינלאומית תמורת 15 מיליון דולר. עסקה כזו לא התרחשה, והומלס נותר מאז אתר לוחות עצמאי.

האתר, שהוקם ב-2000 על-ידי פז דרור, רשם שלוש שנים לאחר הקמתו רווח נקי של 1.8 מיליון שקל, ונחשב לסיפור הצלחה אינטרנטי במונחים מקומיים. אלא ששנתיים לאחר מכן, ב-2005, קם לו מתחרה חזק - יד2 - שכיום מוביל את שוק הלוחות בישראל.

בעבר ניהל דרור מגעים עם כמה גופים בתחום האינטרנט שחפצו להיכנס לתחום הצומח של הלוחות (בהם גם יד2), אלא שאלה לא הבשילו לידי עסקה. בשוק טענו כי אף שהומלס הוא אתר מוצלח ובעל פוטנציאל, המחיר שדרש עליו דרור היה דמיוני, והגיע ל-80 מיליון שקל. כיום, לפי הערכות, המחיר המבוקש הוא 50 מיליון שקל.

"המספרים שטוענים שדרשתי אינם נכונים", מגיב דרור. "זה מיזם שלי ואני קשור אליו, אבל אני גם איש עסקים הגיוני ולא אבקש 80 מיליון שקל. הרכישות של הפורטלים לא תמיד גאוניות. יש בהומלס עוד הרבה יתרונות שהם לא רואים שמשיקים לפעילויות שלהם, ויכולים להגדיל להם את ההכנסות. בקרוב כל שוק הלוחות יגלה פיצ'רים חדשים שיאפשרו להרוויח מלוחות מעבר למודלים הקיימים".

סמייל מדיה

נפתח בהבהרה: בסמייל מדיה, החברה הבת של אינטרנט זהב, מכחישים מכל וכל את הטענה כי החברה נמצאת "על המדף", וטוענים כי לא שינו דבר באסטרטגיה שלהם.

ואולם, שמועות בשוק חוזרות וגורסות כי נכסיה האינטרנטיים של סמייל מדיה עומדים למכירה, וכי גישושים ראשוניים בעניין כבר נעשו.

הנכס העיקרי של סמייל מדיה היה 50% באתר MSN ישראל. האחזקה ב-MSN היתה אחראית על כ-40%-50% מהכנסותיה של סמייל מדיה, והיתה עוגן של החברה.

לפני כחודש יצאה סמייל מדיה מהשותפות, ואחזקותיה עברו למיקרוסופט. ובכל זאת, סמייל מדיה מחזיקה כיום בכמה אתרים המתפרשים על תחומים מגוונים, וכוללים את אתר המכירות p1000 (שבו יש לה שיתוף פעולה עם ynet), פורטל start, אתר הילדים טיפו, אתר המשחקים vgames, אתר seret ואתר נרשמים.

לא ידוע תג המחיר של האתר.

גלובל נטוורקס

תג מחיר: עשרות מיליוני שקלים.

קבוצת האחזקות גלובל נטוורקס, שהוקמה ב-2003 ונמצאת בבעלות של גיא כהן, חברת סייבל השקעות ומשקיעים פרטיים נוספים, עלתה לכותרות באוקטובר 2007, כאשר רכשה את השליטה באתר חבר'ה. האתר, שהוקם ב-2002, נהנה מפופולריות גבוהה בשנותיו הראשונות, אך זו התמעטה והלכה עם הזמן.

עם רכישת חבר'ה הכריזה גלובל כי בכוונתה להחזיר עטרה ליושנה, ולהפוך את חבר'ה לרשת החברתית המובילה בישראל. אלא ששדרוג האתר, שאמור לעלות בגרסה החדשה עד סוף החודש, התגלה כזולל משאבים, וגלובל החלה לשקול אופציה של הכנסת שותף או מכירת חלק מהנכסים שברשותה.

כיום מחזיקה גלובל בשמונה מותגים שונים: חבר'ה, מותגי ההיכרויות אקס לאב ובליינד דייט (שלטענת החברה מחזיקים יחד ב-40% משוק ההיכרויות), אתר שיתוף התמונות פיק, אתר בשם "לוחות" שאמור גם הוא לעלות לאוויר בגרסה מחודשת, אתר פורומים למגזר החרדי בשם בחדרי חרדים, אתר פורומים נוסף בשם הייד פארק ואתר פיננסי בשם ספונסר, שהוקם בשיתוף סייבל. הקבוצה גם מתכננת להשיק מחדש את אתר ההיכרויות למגזר הדתי "דתי-דייט".

ל-TheMarker נודע כי פגישה ראשונית בין גלובל לבין דפי זהב כבר התקיימה, אך בינתיים ללא תוצאות. גיא כהן, מנכ"ל גלובל נטוורקס ומבעליה, אמר בתגובה: "גלובל נטוורק היא רווחית, וצומחת בהכנסות בחמש השנים האחרונות, כולל בין 2007 ל-2008.

"יש לנו תוכניות להתפתח בישראל ובחו"ל, ובעיקר במזרח אירופה. אין לנו צרכים מיידיים להשקעה, אף שאנחנו בוחנים השקעות ושיתופי פעולה כאלה ואחרים".

על הפגישה שהתקיימה עם דפי זהב אומר כהן כי "זו היתה פגישה כללית כדי לבחון את הסינרגיה האפשרית בפעילויות השונות. המטרה של ההשקעה, אם תהיה כזאת, היא לא לעשות אקזיט לבעלי המניות, אלא מיועדת כולה לסייע לצמיחת החברה".

מומו הפרה

אתר מומו הפרה הוא שחקן אנונימי וצעיר יחסית - תרתי משמע. האתר מיועד לילדים, והמאסה הקריטית של גולשיו היא גילאי 8-13. האתר הוקם לפני חמש שנים על ידי עמיחי שמש, שהיה אז בן 15. לפני שנה רכש יניב חממי - בעלי אתר שירונט וחברה למתן שירותים בסלולר - 62% במומו הפרה, ושמש נשאר עם 38%.

כיום מדווח מומו על 100 אלף גולשים ייחודים ביום ו-130 אלף בסופי שבוע. לפי גוגל טרנדס, מדובר במספרים נמוכים משמעותית מדיווח זה - כ-30 אלף משתמשים ייחודיים ביום. עם זאת, בהשוואה לאתרים המתחרים, כגון טיפו ושש (אתר ערוץ הילדים), הוא הגדול מבין השלושה. עוד מדווח האתר כי במועדון החברים שלו רשומים כ-150 אלף חברים. האתר כולל משחקים אונליין, תכנים להורדה ורשת חברתית. הכנסות האתר מוערכות בכמה מיליוני שקלים בודדים, העשויים להגיע עד 4 מיליון שקל לשנה.

יניב חממי, בעל השליטה במומו, אמר בתגובה: "אני משוכנע שגם אם עד כה מומו הפרה לא היה האתר המוביל מצד המפרסמים באתרי הילדים, הוא יהיה המוביל בחצי השנה הקרובה". לגבי המגעים לרכישתו אמר חממי: "היו פניות ותמיד יש פניות, זה כל מה שאני יכול להגיד". לא ידוע מהו תג המחיר של האתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker