יוסי מימן: שולט בערוץ 10, מגיע למיליוני צופים

כאחד מבעלי השליטה בערוץ 10 מגיע יוסי מימן למיליוני צופים. ההתחזקות ההדרגתית של הערוץ ושל חברת החדשות שלו הופכת את מימן לאחד האנשים המשפיעים על עולם התקשורת הישראלי

TheMarker digital
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker digital

ערוץ 10: החובות לא שולמו, הזיכיון הוארך

מימן הקים את ערוץ 10 לפני כשבע שנים, וכיום הוא מחזיק בו יחד עם אנשי העסקים רון לאודר וארנון מילצ'ן. הערוץ מפסיד עשרות מיליוני שקלים בשנה, אך נראה כי ההשפעה הרבה שיש לו על הציבור גורמת למימן להמשיך להזרים אליו כסף.

מצבו של הערוץ היה עלול להיות גרוע הרבה יותר אם לא היה מקבל סיוע עקיף מפקידי האוצר, שאיפשרו לו פעם אחר פעם שלא לעמוד בתנאי המכרז. באחרונה המליצה ועדה ציבורית כי הערוץ יחויב לשלם למדינה יותר מ-100 מיליון שקל עקב אי עמידה במכסות התוכן שנקבעו בזיכיון שקיבל ובשל אי העברת תמלוגים למדינה. למרות זאת, הוועדה המליצה להאריך את הזיכיון.

בערוץ 10 טוענים כי עד כה סיבסדו בעלי המניות את שוק הטלוויזיה הישראלי בסכום של 1.15 מיליארד שקל, וכי תפקידו של הרגולטור אינו רק לשמש כרובוט בקרה על מילוי התחייבויות, אלא גם להתעורר כאשר מתברר שתנאי השוק אינם מאפשרים עמידה במחויבויות אלה ולהתאימן למציאות המשתנה. לטענתם, לו היה הרגולטור מבצע את תפקידו כראוי לא היה צריך ערוץ 10 לבקש הקלות כלל.

שרון: עזר לקדם את עסקת הגז

40% מתצרוכת החשמל של ישראל אמורה להיות מופקת בשנים הקרובות באמצעות גז טבעי - וחברת EMG, שותפות ישראלית-מצרית שמימן שותף בה באמצעות החברות מרחב ואמפל, תהיה הספקית העיקרית שלו. ב-2001 התעכבה העסקה בין EMG לישראל, מפני שהממשל במצרים עיכב את אישורה. לעזרתו של מימן נחלץ ראש הממשלה דאז אריאל שרון, ששלח מסר לממשלת מצרים. שר התשתיות בנימין בן אליעזר סייע גם הוא לקידום העסקה.

יוסף פריצקי: מעקב והדלפה

לפני ארבע שנים שכרה חברת מרחב את שירותיו של חוקר פרטי כדי שיעקוב אחר שר התשתיות דאז יוסף פריצקי. המטרה היתה לבדוק אם יש לשר קשרים לחברה המתחרה בריטיש גז (BG). בחקירה לא נמצאו קשרים כאלה, אבל כן נמצא ניסיון מצדו של פריצקי לתפירת תיק למתחרה פוליטי שלו - אברהם פורז. הקלטת הודלפה ופריצקי נאלץ להתפטר. לא נמצא קשר בין מימן לבין ההדלפה.

שבתי שביט: נזיפה מהיועץ המשפטי

בעת שהותו בדרום אמריקה עבר מימן הכשרה במוסד ופעל בשירות המודיעין הישראלי. מאוחר יותר הוא גייס לחברת מרחב את מי שעמד בעבר בראש השירות, שבתי שביט. ב-2004 נזף היועץ המשפטי לממשלה בשביט על שימוש במידע שהגיע אליו במסגרת תפקידו כדי לקדם את העסקים הפרטיים של מרחב. שביט הכחיש את ההאשמות.

באחרונה מצויים שביט ומימן בסכסוך עסקי ואישי. הרקע לסכסוך הוא טענות של שביט על חובות של מימן כלפיו בעבור שירותי ייעוץ ותיווך שסיפק לו בעסקת הגז המצרי. שביט נחשב לאחד משושביני העסקה.

מימן העסיק בעבר גם את רפי פלד, שהיה מפכ"ל המשטרה ומאוחר יותר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, תפקיד ממנו פרש באמצע 2001.

מצרים: קשרים עם השלטון

פרויקט הובלת הגז הטבעי לישראל מתבסס על הקשרים הטובים של מימן והקבוצות שבהן הוא שותף במדינות המעורבות. במצרים חבר מימן לאיש העסקים חוסיין סאלם, הנחשב למקורב לנשיא חוסני מובארק ולבכירים אחרים בשלטון. מהצד הישראלי הוא גייס את ד"ר נמרוד נוביק, שבשנות ה-80 היה חלק מהקבוצה שכונתה נערי פרס, וכללה בין היתר את יוסי ביילין ואמנון נויבך. נוביק הוא שיצר בעבור מימן את הקשר הראשוני עם סאלם.

תצלומים: גבי בהרליה, אלון רון, אייל טואג, אוריה תדמור / ג'יני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker