ערוץ 20 יוכל לשדר חדשות - בתנאים מקלים לעומת הערוצים המסחריים

הערוץ נלחם על חייו בשלוש חזיתות רגולטוריות - הרישיון לשידורי החדשות, המכרז להפעלת ערוץ הכנסת והקנס שהוא עלול לספוג בגין אי־עמידה בתנאי הרישיון ■ בערוצים המתחרים טוענים כי הם מופלים לרעה לעומתו, משום שהדרישות מהם גבוהות ויקרות יותר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הפטריוטים" בערוץ 20. פחות מ–1% רייטינג
"הפטריוטים" בערוץ 20. פחות מ–1% רייטינגצילום: נדב כהן יונתן

בשבוע הבא צפויה מועצת הכבלים והלוויין להתכנס ולהעניק לערוץ 20 אישור לשדר חדשות. המועצה תעניק לערוץ רישיון זמני לשידורי חדשות למשך שנה בלבד, בהתאם לחוות הדעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מאיר לוין. עם זאת, בערוצים המתחרים טוענים כי הרישיון שיינתן לשידורי חדשות לערוץ 20 כולל תנאים מקלים באופן משמעותי ומהווה אפליה בהשוואה לדרישות הרגולטוריות מהערוצים המסחריים המשדרים חדשות.

בימים האחרונים פצח ערוץ 20 בקמפיין ציבורי שבו הזהיר מפני סגירתו. הקמפיין כלל סרטוני רשת וקריאות תמיכה בערוץ מצד אישי ציבור ופוליטיקאים. אפילו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצהיר בנאומו שלשום בפני פעילי ליכוד כי ידאג להמשך קיומו של הערוץ. זאת, אף שממילא סוגיה זו נמצאת בידי ממשלתו של נתניהו כבר שנים. מאז 2009, וגם בכהונתו כשר תקשורת, לא טרח נתניהו לשנות את חוקי האסדרה של שוק הטלוויזיה — שנותרו כפי שנוסחו בשנות ה–90 עם כניסת הטלוויזיה המסחרית. מצב זה, מעבר לפגיעה בחופש הביטוי, מסב קשיים לערוצים השונים וגורם לאפליה ביניהם.

מצבו הכלכלי של ערוץ 20 אכן קשה מאוד, וההערכות מדברות על הפסדים של 10–15 מיליון שקל בשנה ויותר מכך. מאז עלייתו לאוויר הוא אינו מצליח לצבור שיעורי צפייה ראויים והרייטינג שלו בשעות צפיית השיא הוא פחות מ–1%. פיצול ערוץ 2 החריף את המגמה וכיום הרייטינג וההכנסות של ערוץ 20 נמוכים אף יותר.

למרות כישלונם העקבי במשיכת צופים, בערוץ תולים את עיקר האשמה בהתנהלות הדרגים הרגולטוריים. ההכרזה שהשמיע השבוע מנכ"ל הערוץ, שכי פרנץ, על כך שהערוץ נערך לסגירה, נועדה להגיע לאוזניהם של אותם רגולטורים ולדרבן אותם לפעול. כדי להמחיש שלא מדובר רק בספין, הערוץ שיגר אתמול הודעה על פרישתו מוועדת המדרוג — הגוף שמודד את נתוני הצפייה בטלוויזיה — בטענה כי נתוניו מעוותים, ויש בהם ייצוג חסר של דתיים. ועדת המדרוג הכחישה את הטענות למדידה מעוותת.

התנגדויות מצד קשת והתנועה הרפורמית

בימים אלה מנהל ערוץ 20 קרבות בשלוש זירות רגולטוריות. הקרב הראשון, שזכה לכותרות הרבות ביותר, הוא סביב המכרז להפעלת ערוץ הכנסת. אחרי מאבק משפטי מצד חברות החדשות של הערוצים 2 ו–10, ביטלה מועצת הכבלים לפני כשבועיים את זכייתה של חברה בת של ערוץ 20 במכרז — זכייה שהיתה אמורה להכניס לקופתו 25 מיליון שקל בשנה.

הסוגיה השניה והמרכזית יותר שעומדת לפתחו של ערוץ 20 היא החלטת מועצת הכבלים לחלט את ערבויותיו, לאור אי־עמידתו בתנאי הרישיון שלו. ערוץ 20 קיבל רישיון לשידורי מורשת, ו–75% מתכניו היו אמורים להיות קשורים במורשת ישראל. אלא שהערוץ משדר שורת תוכניות אקטואליה בשעות צפיית השיא, שאין כל קשר בינן לבין מורשת ישראל. מועצת הכבלים קבעה כי הערוץ הפר את תנאי הרישיון שלו ובספטמבר החליטה לתת לו ארכה של ארבעה חודשים לבחינה מחודשת של הנושא, שאמורה להסתיים החודש.

לאור העובדה שבערוץ לא שינו כלל את לוח השידורים, קיים חשש ממשי כי הפעם ייאלצו במועצת הכבלים לחלט את ערבויות הערוץ בהיקף של 4 מיליון שקל — מהלך שעלול לגזור עליו גזר דין מוות.

הפתרון היחיד למצב זה מצוי בידי הדרג הפוליטי. כפי שפורסם ב–TheMarker, במשרד האוצר מתכננים לשלב בחוק ההסדרים הקרוב הליכי חקיקה הכוללים רפורמות בשוק התקשורת. החקיקה אמורה לכלול ביטול של מושג הערוצים הייעודיים (כגון ערוץ המוזיקה, ערוץ המורשת וכדומה). במקום זאת, כל ערוץ יקבל רישיון שידורים כללי ללא מחויבויות תוכן והפקה — עד שיגיע לנתח שוק של 10% ואז יוחלו עליו מחויבויות ותנאים. חקיקה כזו תסלול את דרכו של הערוץ לפעילות ללא הגבלה.

כל עוד חקיקה כזו לא בוצעה, הקרב הרגולטורי השלישי שבו נתון ערוץ 20 נוגע לתנאי הרישיון שלו לשדר חדשות. לפני כשנה הגיש הערוץ בקשה לקבלת היתר לשידורי חדשות, אך מועצת הכבלים הגישה לו רשימת דרישות שרק לפני כשבוע הודיע באופן רשמית כי הוא עומד בכולן.

עם זאת, גם יחצה את המשוכה הרגולטורית, צפוי הערוץ להיתקל בהתנגדות חריפה במיוחד מצד מתחריו: בבג"ץ תלויה כבר עתירה שהגישה קבוצת RGE, המחזיקה בבעלות על ערוץ 10, נגד הקלות קודמות שניתנו לערוץ 20. בנוסף, במסגרת הליכי השימוע למתן רישיון לשידור חדשות לערוץ, העלתה חברת קשת טענות לאפליה רגולטורית. במסמך שהגיע לידי TheMarker, מציינת היועצת המשפטית של קשת, שרית הכט, כי מתן הרישיון לערוץ 20 "יעודד את התחרות ויגביר את הפלורליזם אך יש לוודא כי הרישיון יבטיח את אמינותה ועצמאותה של מערכת החדשות, ובד בבד יבטיח תחרות הוגנת".

במכתב, שמתפרסם בעקבות בקשה לפי חוק חופש המידע שהגישו עו"ד אלעד מן ועמותת הצלחה, דורשת קשת כי הדרישות הרגולטוריות החלות כיום על הערוצים המסחריים יושתו גם על ערוץ 20. הדרישות שהערוץ 20 פטור מהן כיום, לטענת קשת, כוללות הקמת חברת חדשות נפרדת ועצמאית; גם התחיבות להשקעת 70 מיליון שקל בשנה בשידורי החדשות; הקמת מערכת חדשות בירושלים; והפרדה מוחלטת בין המחלקה המסחרית לחברת החדשות.

התנגדות נוספת נרשמה מצד התנועה הרפורמית בישראל, שגם עתרה לבג"ץ נגד הערוץ. התנועה התנגדה למתן היתר לשידורי חדשות לערוץ, בטענה כי מאז הקמתו הוא "מזלזל ומסית נגד התנועה הרפורמית". בתוך כך, HOT תמכה בבקשת ערוץ 20, אך מקביל דורשת כי גם לה יתאפשר להקים ערוץ חדשות עצמאי. כיום נאסר על HOT להפעיל חברת חדשות כחלק ממגבלת הבעלויות הצולבות.

"חשיבות חשיפת העמדות והטיעונים המועלים במסגרת תהליך קבלת ההחלטות של הרגולטור היא גדולה, וראוי שתהליך זה יעשה בהתאם לקריטריונים ברורים, גלויים ושוויוניים — ולא בהתאם לגחמות אישיות, שיקולים זרים והשפעות לא ענייניות", אמר מן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker