האם מוריס לוי יכבוש את שוק הפרסום הישראלי?

ראשי פובליסיס נמצאים בישראל ובודקים איך לפרוץ ולהתקדם בעשירייה. מהן האפשרויות העומדות בפניהם?

עדי דברת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת

אורח חשוב מבקר בישראל בימים אלה - ריצ'ארד פינדר, מנהל רשת פובליסיס העולמית. מטרת ביקורו - בחינת האפשרויות העומדות בפני ענקית הפרסום הבינלאומית.

מוריס לוי, היו"ר האגדי של פובליסיס, סיפר בעבר ל-TheMarker כי ברצונו לחזק את אחיזתו בישראל: "אני מאמין שאנו צריכים נוכחות בישראל באמצעות יותר סוכנויות פרסום השייכות לנו", אמר. פינדר נפגש בימים אלה עם כמה משרדי פרסום מתוך שאיפה להגדיל את אחזקותיה של פובליסיס בישראל, ולא בפעם הראשונה. למעשה, רוב האופציות כבר נבדקו בעבר. האם פני החברה למיזוג, רכישה או שתחזור לצרפת בידיים ריקות?

האופציה הטבעית

האופציה הטבעית והפשוטה ביותר עבור פובליסיס, שתחזק אף היא את כוחה, היא מיזוג בין פובליסיס-אריאלי לגלר-נסיס. בשתי החברות, כאמור, פובליסיס היא בעלת השליטה (באריאלי היא מחזיקה 95% ובגלר נסיס 51% דרך ליאו ברנט). אריאלי מדורגת במקום ה-12 בין משרדי הפרסום, ואילו גלר-נסיס מדורגת, נכון לסוף 2007, במקום השמיני.

מיזוג השתיים יניב סך של כ-57 מיליון דולר, שיציב את המשרד החדש בחמישייה הראשונה של משרדי הפרסום. גלר ואריאלי אמנם מחזיקים בתקציבים בעלי ניגודי עניינים (אריאלי מטפל בלאומי קארד וגלר בוויזה קארד, אריאלי בלוריאל וגלר בפרוקטר&גמבל),אך פובליסיס לפתור תוכל לפתור את הבעיה על ידי הקמת מחלקה נפרדת לטיפול בחלק מאותם תקציבים.

אופציית ההובלה

לפני יותר מחודש נסעו לפאריז ראובן אדלר ואיל חומסקי, ראשי אדלר-חומסקי, ועמם יוסי ירקוני, מנכ"ל אריאלי פובליסיס. השלושה, כך מספרים, נפגשו עם ראשי פובליסיס, בהם מוריס לוי. אז מה עשו האדלרים עם מוריס בפאריז? לא מן הנמנע כי ניסו לרקוח תוכנית שתהפוך את שניהם למעצמת הפרסום הגדולה בישראל.

הרעיון יכול להיות פשוט - האדלרים יקנו אחזקות של פובליסיס גרופ בישראל (בסביבות ה-20%), ויהיו ל"אדלר חומסקי פובליסיס גרופ" במקום ל"אדלר חומסקי GREY". לגריי, סוכנות הפרסום הבינלאומית שאדלר חומסקי חתומים עמה על הסכם ייצוג-אפיליאציה. לגריי אפשרות חוזית לרכוש חלק מאדלר חומסקי - אך היא נמנעה מלעשות זאת עד כה, מה שמשחרר את אדלר למיזוג עם פובליסיס. החברה העולמית בוודאי הבחינה בקפיצת המדרגה של אדלר חומסקי - מהמקום הרביעי לפני כשנה למקום השני כיום - ועשויה לחשוב שמדובר בסוס מנצח ושזה הזמן להמר עליו. יתרון נוסף הוא העובדה שפובליסיס לא תידרש להוציא מהכיס סכומים נוספים ולהשקיע במדינה שממנה ראתה מעט מאוד תשואה, אם בכלל.

במקרה של מיזוג בסדר גודל כזה, תרצה החברה להפוך למעצמת-על ולאחד אתזרועות פובליסיס תחת מניפת "אדלר פובליסיס גרופ". הזרוע הראשונה תוכל לכלול את פובליסיס אריאלי יחד עם "GPS", המשרד לטיפול בתקציבים קטנים-בינוניים של אדלר חומסקי (כבר התנהל משא ומתן בין שתי החברות בנושא זה). לזרוע זו תוכל להצטרף גם חברת הפרסום המקוון "אידיאולוג'יק", שבה מחזיקה פובליסיס 51%. הזרוע השנייה תכלול את משרד הפרסום גלר-נסיס (שבו מחזיקה פובליסיס 51% דרך ליאו ברנט), את משרד האינטראקטיב של גלר-נסיס, "ארק", ואת משרד הפרסום LEAD של אדלר חומסקי.

הזרוע השלישית תכלול את משרד הפרסום אדלר חומסקי. ייתכן כי פובליסיס אף תרצה לצרף לתבשיל את סאצ'י אינטראקטיב, שאיתה יש לה הסכם ייצוג. במקרה זה, הענקית תוכל גם למנף את כוחה כמובילת השוק ברכש המדיה ובמגזרים - על ידי איחוד חברות רכש המדיה "מדיום קום" (של אדלר-חומסקי וגלר-נסיס), מיוז (של פובליסיס) ומיזוג בין "זניט" ל"אופטימדיה" (בישראל, מיוצגת זניט-אופטימדיה בידי שני משרדי פרסום: באומן-בר-ריבנאי, המייצג את זניט, ואריאלי, המייצג את אופטימדיה. בעולם זוהי בחברת רכש אחת בבעלות פובליסיס, העונה לשם "זניט אופטימדיה" - השנייה בגודלה בעולם).

בכל הקשור למגזרים, יוכלו למזג בין "טריו" של אדלר חומסקי ופובליסיס סקטורס. על התזמורת רבת הכלים יוכל לנצח איל חומסקי, בתפקיד היושב ראש.

האופציה הצנועה

פובליסיס יכולה להחליט כי תמזג לתוך אריאלי משרד קטן שאינו בעשירייה הראשונה, למשל ירקוני-בן נתן או ענבר-מרחב-שקד. גורמים בענף מספרים כי נערכו עם שני המשרדים שיחות בנושא.

פובליסיס תחפש משרד שהיא מאמינה ביכולתו לצמוח ותהיה מעוניינת לרכוש כעת, כשהמחיר לא יקר מדי. אותו משרד יקבל הזדמנות מצוינת להכניס את הרגל ולקבל גב של חברה בינלאומית גדולה. אופציה זו אמנם לא תהפוך את פובליסיס למעצמה, אך תחזק את כוחה ללא הרבה מאמץ.

אופציית האי-החלטה

ראשי פובליסיס ישקלו את האפשרויות, אך לא ימהרו לקבל החלטה. הצרפתים, שרגילים לעבוד לפי תוכנית לכמה שנים, יבקשו תוכניות עבודה והערכות שונות. בינתיים לא תתקבל החלטה.

קדימה תמשיך עם אדלר-חומסקי לבחירות המקומיות

>> שתי עסקות מבית אדלר-חומסקי דווחו שלשום בערב לבורסה: החברה תשמש כיועצת האסטרטגיה של קדימה לקראת הבחירות המקומיות בשכר של 9.8 מיליון שקל, ובנוסף רכשה 50% ממשרד הפרסום בורודה-קפלן תמורת 8.75 מיליון שקל.

אדלר-חומסקי חתמה על הסכם לפיו תתן שירותי ייעוץ אסטרטגי למפלגת קדימה בבחירות המוניציפאליות, אשר עתידות להיערך בנובמבר 2008. תמורת השירותים יקבל המשרד 9.8 מיליון שקל. קבוצת הפרסום דיווחה גם שלקדימה תינתן האפשרות לשכור את שירותיה גם לבחירות הכלליות לכנסת ה-18 בתנאים שיוסכמו בין הצדדים. בהיעדר הסכמה, תהיה החברה רשאית לספק שירותי ייעוץ למפלגות אחרות.

בנוסף, הודיעה החברה כי חתמה על הסכם לרכישת 50% ממשרד הפרסום בורודה-קפלן עבור 8.75 מיליון שקל, זאת בהמשך למשא ומתן שהחל לפני כחודש. משרד הפרסום בורודה-קפלן, שהוערך לצורך העסקה ב-17.5 מיליון שקל, הוקם ב-2002 בידי גיא בורודה ורון קפלן. על הלקוחות המרכזיים של המשרד נמנים קריסטל מוצרי צריכה, ניו באלאנס, סמסונג ואופנת אירית. המשרד מדורג במקום ה-30 בין משרדי הפרסום, עם היקף פרסום של כ-5.7 מיליון דולר בשנת 2007 (במחירים ריאליים. הערכה לפי נתוני יפעת בקרת פרסום).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker