עמרי לוין

מיכאלאנג'לו אמר: "אינך יכול לחיות, לא כל שכן לצייר, כאשר אתה נמצא תחת לחץ של הפטרון שמממן אותך". מאז ומתמיד נתונים היו האמנים ופטרוניהם בקונפליקט שמקורו בנקודות השקפה שונות ובסדרי עדיפויות שונים.

אפשר להבין זאת באמצעות תיאור התהליך שבו הוטמע העיצוב ב-DNA של פיליפס. Royal Philips electronics נוסדה ב-1891. במרוצת המאה הראשונה לקיומה, היא הפכה לחברה גלובלית שמייצרת טכנולוגיה - בתחילה בתחום התאורה, ולאחר מכן בטווח גדול של מוצרים. במשך התקופה הביאה פיליפס לחיינו בין השאר את הטייפ, הקומפקט דיסק, וטלוויזיית hd. ואולם, בסוף שנות ה-80 איבדה פיליפס את התמקדותה במטרתה העיקרית - להפוך את חייהם של בני האדם לטובים יותר באמצעות טכנולוגיה - ובדומה לחברות אחרות באותה התקופה, התאהבה בטכנולוגיה עצמה. האמצעי נהפך למטרה.

סביב 91', החליטה פיליפס לבחון מחדש את דרכה. המנכ"ל דאז, יאן טימר, החליט שהחברה צריכה לשנות פרדיגמה, ולחזור לתפישת הטכנולוגיה כאמצעי לשיפור חיי האנשים. המעצב הראשי של החברה, סטפאנו מרזאנו, עיצב גישה חדשה שעזרה לפיליפס לשנות את הפרדיגמה. הגישה שכונתה "High Design" כללה אינטגרציה מלאה של העיצוב לתוך התהליך העסקי של פיתוח, ייצור ושיווק המוצר.

דוגמה בולטת לתהליך הוא פרויקט "The Ambient Hospital Experience", שפותח עבור בית חולים בארה"ב. המטרה היתה לייצר סביבה שבה מטופלים ירגישו פחות חרדה כאשר הם עוברים בדיקות הדמייה כגון CT או MRI. התוצאה היתה סביבה טיפולית שעושה שימוש באפקטים של תאורה וצלילים שמשרים אווירה נעימה.

המורכבות של הסביבה העסקית וההתנהגות הצרכנית הובילה את פיליפס לשיתופי פעולה חלוציים עם חברות אחרות, בפרט בתחום העיצוב. אחד משיתופי הפעולה הראשונים היה עם Alessi, עמה פותח קו מוצרים למטבח. לאחר מכן נוספו שיתופי פעולה בתחומים נוספים כמו עם ליווי'ס, עמה עוצב ז'קט מולטימדיה, עם Leolux עמם עוצב ריהוט בשילוב מולטימדיה, ברז בירה ביתי עם Grolsch, מכונת גילוח Cool skin עם Nivea, ובאחרונה שיתוף פעולה עם יצרנית התכשיטים Swarovski. גישת ה-High Design הוטמעה עם השנים בכל הרמות בפיליפס. לעיצוב היום חשיבות אסטרטגית בפיליפס, דעתם של המעצבים נלקחת בחשבון על ידי הדרגות הגבוהות בחברה, והשפעתם ניכרת בכל רמות הפעילות. בזכות גישה זו אין אנו מתמקדים עוד בטכנולוגיה כמטרה: חזרנו להתבוננות בטכנולוגיה כאמצעי לשיפור חיי האנשים.


הכותב הוא מנכ"ל פיליפס ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker