הרפורמות בתקשורת ייתקעו? יו"ר הרשות השנייה נאבקת על השליטה בתכנים

יוליה שמאלוב־ברקוביץ' לוחצת למנוע שינויים בשוק התקשורת, ובהם קיצוץ בסמכויות הרשות השנייה להתערב בתוכן השידורים ■ באוצר סבורים שאם הרפורמות לא יקודמו בחוק ההסדרים - הן ייקברו ■ שמאלוב־ברקוביץ': תומכת בשר התקשורת ובמדיניות הפחתת הרגולציה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יוליה שמאלוב־ברקוביץ'
יוליה שמאלוב־ברקוביץ'צילום: עזרא לוי

יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב־ברקוביץ', מפעילה לחצים למניעת שורה של רפורמות בתחום התקשורת, שאמורות להיות משולבות בחוק ההסדרים הקרוב. שמאלוב־ברקוביץ' דורשת להסיר מסדר היום חקיקה שתצמצם את שליטתה של הרשות השנייה בתוכן המשודר בערוצי הטלוויזיה.

במסגרת תקציב 2019, משרד האוצר מתכוון לכלול בחוק ההסדרים חלק מהרפורמות שנכללו בוועדה לאסדרת השידורים המסחריים, בראשות מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר. הוועדה הגישה מסקנות לפני כשנה וחצי, אך עד כה לא יושם אף לא סעיף אחד מהמלצות הוועדה.

בשבועות האחרונים נפתחו דיונים בין משרדי האוצר והתקשורת על הכוונה ליישם את מסקנות ועדת פילבר באמצעות חוק ההסדרים. ההערכה במשרדי האוצר והתקשורת היא שאם רפורמות התקשורת לא יקודמו בחוק ההסדרים - הן לא יקודמו כלל.

רשימת הדרכים שבהן הרשות השנייה יכולה להתערב בתוכן השידורים

מסיבה זו, גם שר התקשורת איוב קרא, שהביע בעבר תמיכה במסקנות הוועדה ובהפחתת הרגולציה, תומך בקידום החקיקה באמצעות חוק ההסדרים. במשרדי הממשלה אף מכנים כעת את השינויים המתוכננים בתקשורת בשם "רפורמת קרא".

בשלב זה, עדיין לא הוחלט אילו סעיפים יהיו כלולים בחוק ההסדרים. ייתכן גם שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יקבע כי חלק או כל הרפורמות הן מהותיות, ואין לשלבן במסגרת חוק ההסדרים אלא רק בחקיקה נפרדת.

כחלק מהדיונים לקראת הליכי החקיקה נערכו פגישות של אנשי משרד התקשורת ומשרד האוצר עם גורמי הרגולציה הרלוונטיים. בפגישות עם שמאלוב־ברקוביץ', שהתקיימו בשבוע שעבר, היא הביעה התנגדות לקיצוץ בסמכויותיה של הרשות השנייה להתערב בתוכן המשודר בגופי התקשורת המסחריים. שמאלוב־ברקוביץ' הציגה עמדה שלפיה תפקידה כיו"ר מועצת הרשות השנייה הוא לקבוע את מדיניות השידורים ולהנחיל ערכים שיבואו לידי ביטוי בשידורי הטלוויזיה.

שמאלוב־ברקוביץ', שמונתה לפני כחודשיים לתפקיד, היא מינוי פוליטי מובהק של שר התקשורת. בעבר כיהנה שמאלוב־ברקוביץ' כח"כית במפלגת קדימה והתמודדה בפריימריז בסיעת הליכוד. מינויה, אף שהוא בעל זיקה פוליטית, אושר בעיקר לאור ניסיונה בניהול גופי תקשורת לציבור דוברי הרוסית בישראל.

רק אל תקראו לזה "דו"ח ועדת פילבר"

הדו"ח של הוועדה לאסדרת השידורים (במשרדי הממשלה משתדלים לא לכנות אותו יותר "דו"ח פילבר", משום שפילבר עצמו נתון כיום בתסבוכת בשל המלצה להגשת כתב אישום נגדו בפרשת בזק) כולל שורה של המלצות לעיצוב מחדש של הרגולציה בשוק השידורים, בהתאם לשינויים הטכנולוגיים וכניסת האינטרנט ונועד בעיקר להגביר את התחרות בשוק השידורים. המטרה המוצהרת של הוועדה היתה חיזוק התחרות והגדלת ההיצע בשוק הערוצים המסחריים, באמצעות הסרת חסמים ועידוד פתיחתם של ערוצים חדשים - גם אם דלי תוכן יחסית.

הוועדה ממליצה לאפשר הקמתם של ערוצים מסחריים חדשים ללא מחויבויות תוכן. כיום, כל ערוץ מסחרי (קשת, רשת או ערוץ 10) חייב להשקיע סכום ראשוני של כ-130 מיליון שקל בשידורי חדשות ובסוגה עילית.

לפי המלצות הוועדה, רק שחקן שיגיע לנתח שוק של 10% יתחיל להיות מחויב בחובות רגולטוריים כמו שידור חדשות, אך ללא חובת הוצאה מינימלית. ככל שיעלה נתח השוק כך יגדלו החובות עד לנתח של 20%, שבו המחויבויות יהיו מלאות - רף הוצאה מינימלית של כ-70 מיליון שקל בשנה לחדשות והשקעה של כ-50 מיליון שקל בשנה בסוגה עילית.

הגנות ינוקא דומות יחולו גם על שחקן חדש שייכנס לשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית. כיום, HOT ו-yes חייבות להשקיע בהפקות מקור 8% מהכנסותיהן. המלצות הוועדה הן כי פלטפורמה חדשה על גבי האינטרנט תחויב בהפקות מקור מסוגה עילית רק אם תגיע לנתח של 10% מהשוק. סלקום כבר מחזיקה כיום בשיעור זה.

הצורך ביישום המלצות אלה מוטל כעת בספק, משום שכיום כבר פועלים בישראל שלושה ערוצי טלוויזיה מסחריים, ובתנאי השוק הנוכחיים הם צפויים להפסיד מאות מיליוני שקלים בשנה. בשוק הרב־ערוצי נכנסו לשוק סלקום ופרטנר, לצד שירותים נוספים כמו נטפליקס וחבילות מוזלות על גבי האינטרנט של HOT ו-yes.

המלצות הוועדה כללו גם התערבות חמורה יותר בפעילות ערוצי הטלוויזיה. כך למשל, על הערוצים המסחריים יחולו מגבלות חריפות בכל הקשור למערכת היחסים עם המפיקים. למשל, כדי לחזק את כוחם של היוצרים ומפיקי התוכן, ייאסר על הערוצים המסחריים להחזיק בבעלות של יותר מ-50% מהתוכן החיצוני שהופק עבורם (בעוד שכיום חלקם מחזיקים ביותר מ-80%), בהתאם למסקנה קודמת של ועדת בראשות ד"ר עדי אייל. עבור הערוצים המסחריים, המלצה זו היא סדין אדום.

בכל הקשור לתוכן שיווקי, קבעה הוועדה כי תינתן אפשרות לשלב תוכן שיווקי בשידורי הערוצים המסחריים, אך לא בתוכני חדשות או ילדים.

מתוך התוכנית "ארץ נהדרת"
מתוך התוכנית "ארץ נהדרת"צילום: מיכל אפרתי

"לא אגלה סלחנות לשיח ירוד ונמוך"

המטרה המרכזית בקידום רפורמות תקשורת בחוק ההסדרים היא להתאים סוף סוף את הרגולציה בשידורים לעידן הנוכחי, ולהסיר את מה שנשאר מכללי האסדרה העתיקים. כללי הרשות השנייה נוסחו לפני כמעט 30 שנה, ואלה הטילו על גופי השידור חובות ציבוריים רבים - למשל השקעה בתוכן או פיקוח הדוק על השידורים - כחלק מהתפישה שלפיה הערוץ המסחרי מקבל זיכיון לזמן מוגבל לשדר על משאב ציבורי. ואולם אף שעברנו לעידן הרישיונות שבו כל אחד רשאי לקבל ערוץ טלוויזיה, הרגולציה בטלוויזיה נותרה כשהיתה.

חוק הרשות השנייה כולל סעיפי מהותיים שקובעים למשל סעיפי מהות שלפיהם תפקידה של הרשות הוא לטפח אזרחות טובה, לחזר את ערכי הציונות ו"לתת ביטוי לתרבות העמים, ליצירה האנושית ולערכי הציוויליזציה". במשרדי הממשלה סבורים כי בעידן הנוכחי שבו התקשורת מסחרית לכל דבר יש לשנות סעיפים אלה, ובמקומן להגדיר את תפקידה של הרשות השנייה שאין לה תפקיד ציבורי כלשהו אלא כזו שמפקחת על הפרות נקודתיות בלבד.

החוק גם כולל סעיפים המעניקים לרשות השנייה, שחבריה נבחרים ישירות על ידי הדרג הפוליטי, סמכויות ישירות להתערבות בתוכן. כך למשל, המועצה היא זו שמאשרת את לוחות השידורים של ערוצי הטלוויזיה לפני שידורם. הרשות היא זו שקובעת את הכללים לגבי הסוגות השונות של השידורים - דרמה, דוקו או בידור. היא יכולה גם להפקיע את המסך ולשדר תכנים בהפקת הרשות השנייה עצמה.

כאמור, שמאלוב־ברקוביץ' מתעקשת להותיר את הסעיפים האלה על כנם ולהשאיר בידיה את הכוח להתערב בתוכני הערוצים. בענף חוששים שהיא תפעיל לחץ פוליטי שיביא לעצירת הרפורמות. כך למשל, בכנס שהתקיים באחרונה הביעה שמאלוב־ברקוביץ' את עמדתה לגבי מעורבותה בתכנים: "תופעות של אלימות, גסות רוח ושנאה לשם שנאה תופסות טרמפ על הערכים, ובעלי רישיון וזכיינים נהנים מהרייטינג של השיח הביריוני ולא עושים סוף לשפה הזאת. אין לי שום כוונה לגלות סלחנות לתוכניות שכאלה. אפעל ביד קשה ולא אהסס להטיל סנקציות כואבות על בעלי רישיון וזכיינים שיאפשרו את השיח הנמוך והירוד".

מהרשות השנייה נמסר בתגובה: "המידע שבידכם אינו נכון כלל ועיקר. יו"ר הרשות השניה, יוליה שמאלוב־ברקוביץ', תומכת במדיניות שר התקשורת הקוראת להפחתה של רגולציה כלכלית ורגולציה תוכנית, תוך שמירה על ערכיות, מוסר ואמות המידה של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker