ליאת פלדמן, מנהלת התוכניות של ערוץ 10: "אין ספק שערוץ 2 עושה טלוויזיה מצויינת"

למרות הפערים בטבלאות הרייטינג מול המתחרים, ליאת פלדמן מרגישה כיום רגועה מתמיד: "לערוץ חדש לוקח בין 8 ל-12 שנים להתבסס"

יעל ולצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אנחנו מקבלים מכה בראש כל פעם שאנחנו הולכים על ליין המוצרים של ערוץ 2", טוענת ליאת פלדמן, מנהלת התוכניות של ערוץ 10. "נוכחנו לדעת, שכשאנחנו בוחרים להציג בלוח השידורים שלנו שעשועונים ותוכניות נחמדות כמו שיש בערוץ 2, הצופה נשאר בערוץ 2 ולא עובר אלינו. אנחנו נצליח, וזה ברור, בכל דבר שנעשה אחרת - לא במשהו שנעשה אחרי".

לדברי פלדמן, ערוץ 10 "עדיין בתהליך של הבשלה וגדילה. קשה לי להבין מה רוצים מאיתנו. בהתחלה אמרו שיש בערוץ יותר מדי ארומה איכותית, ולכן אנחנו לא מביאים מספרים. עכשיו, כשהמספרים עולים, אומרים שזה לא ערוץ קוהרנטי. שיגידו. אני יודעת שהמחצית האחרונה של 2007 היא המשמעותית ביותר עבורנו - התחזקנו וממשיכים להתחזק כל הזמן".

פלדמן נולדה בחיפה, ואת הקריירה המקצועית שלה החלה כפסיכולוגית קלינית. היא הספיקה גם להדריך בחינות פסיכומטריות ולחבר חוברות הדרכה. בשלב מסוים החליטה ש"זה לא זה". לדבריה, היא הבינה שאת המימוש העצמי תמצא בטלוויזיה.

היא הצטרפה לערוץ הראשון כתחקירנית בתוכנית של אמנון לוי, אחר כך עברה לערוץ 2 וערכה בין היתר את התוכניות של ירון לונדון, את "חלומות בהקיציס" ואת "ארץ נהדרת" (של הזכיינית קשת). במקביל לכל אלה הספיקה פלדמן לרשום ברזומה פרק בקשר בראל ועבדה בצמוד לאורן פרנק. היא מונתה למנהלת פיתוח בטלעד, אלא שעם ירידת טלעד מהמסך שלף אותה מנכ"ל ערוץ 10 מודי פרידמן, והראה לה את הכיסא עליו היא יושבת כבר זמן לא מבוטל - יחסית לבעלי תפקידים אחרים בערוץ.

פלדמן אחראית למה שאנחנו רואים על המסך של ערוץ 10, ואלדד קובלנץ אחראי לפרוגרמינג - שיבוץ התוכניות בלוח השידורים השבועי. מתוקף תפקידה היא חולשת על עשרות מיליוני דולרים בשנה.

לא תרכשי או תפיקי דברים שערוץ 2 יקח?

"לא אלך על תוכנית שתתחכך לא טוב בערכים אתיים מוסריים. גם אם הוכח ששעשועון מסוים מצליח במיוחד - שערוץ 2 יעשו אותו בכיף. יש בארה"ב סדרה מצליחה שנקראת "קידיישן", שעוסקת בהתמודדות של חבורת ילדים בעיירה נטושה, אך לא נראה לי שזה מתאים לטלוויזיה מסחרית. שעשועון שרץ טוב בארה"ב שבו מחברים אנשים לפוליגרף - בעיני זו פולשנות מיותרת ואני שמחה לוותר על פורמטים כאלה".

פלדמן מפרטת את שיקולי הערוץ: "יש תוכניות חדשות שבוודאות ייצרו אירוע, וזה שלב משמעותי מבחינת הערוץ. נכון שזה מהותי לערוץ טלוויזיה לעשות דרמות טובות, אבל מהבחינה הזו הרגולציה מתפרצת אצלנו לדלת פתוחה. כולנו מודעים להתחברות של הצופה לאווירה ולמנעד הרגשי שבו הוא חי. לוקח זמן לעשות דרמה, ועוד יותר זמן לעשות דרמה טובה. הסדרה 'מרחק נגיעה' הצליחה בגדול, אך לעומתה 'הכל דבש' התחילה טוב והידרדרה, וצריך להיזהר מכך. לערוץ 10 יש היום דרמות שיצליחו, אם כי ברור שלא נקרע איתן את המספרים".

על מצבו הכלכלי של הערוץ אומרת פלדמן כי "שאלת הקיום כבר לא מרחפת מעל ערוץ 10, וזה מאפשר עוד עשייה. גם אם בעלי המניות (יוסי מימן, רון לאודר וארנון מילצ'ן - י"ו) עדיין מפסידים, הם מפסידים באיפוק", היא מחייכת. "צריך לזכור שהסיכונים שאנחנו לוקחים על עצמנו שונים. אנחנו משדרים שבעה ימים בשבוע, שלא כמו שאר הזכייניות. אם נשקיע את משאבינו בעיקר בשישי-שבת - אחד מימי אמצע השבוע יופקר, וזו שאלה לא פשוטה. זה יגרום לנו להפסיד ביום אחר בשבוע, ועד עכשיו זה מה שעשינו. אם היתה לנו תמיכה תקציבית רחבה יותר, היינו יכולים לכסות את כל השבוע".

לאן הולכים 20% מהתקציב

התקציב השנתי של חדשות 10 מוערך ב-55 מיליון שקל. התקציב השנתי אותו מייעד הערוץ לתוכניות אחרות מוערך ב-250 מיליון שקל בשנה. 10% מהם הופנו ל"הישרדות", וה-90% הנותרים יחולקו בין תוכניות, סדרות ושידורים של משחקי ספורט. עדיין לא הוכרז על כך רשמית, אך די ברור ש-19 ממשחקי יורו 2008 ואליפות אירופה בכדורגל ישודרו בעלות רכישה שמוערכת ב-4 מיליון יורו. הערוץ מחזיק גם בזכויות השידור של המשחק המרכזי של ליגת העל בכדורגל שמשודר בימי ראשון, ובזכויות השידור של משחקי מכבי תל אביב בכדורסל שמשודרים בימי חמישי - מה שסוגר יומיים בשבוע מבחינת הרייטינג, ומבהיר את גודל המשאבים שמפנה הערוץ לתחום.

עלות משחק כדורגל מוערכת ב-200 אלף דולר למשחק, ועלות משחק כדורסל בכ-170 אלף דולר למשחק. בחישוב פשוט משקיע הערוץ יותר מ-20% מהתקציב השנתי שלו בספורט. נושא זה מושך אש אל הערוץ מצד שתי הזכייניות של ערוץ 2. הן טוענות שלערוץ 10 מותר מה שלהן אסור, ולכן קשת הגישה בג"ץ בנושא נגד הרשות השנייה. ערוץ 10 נשאר במקרה זה על תקן מתבונן מהצד.

"כל שיטת סיווג התוכניות בישראל היא בעייתית ועומדת בניגוד לכל היגיון או למה שקורה בעולם", אומרת פלדמן בתגובה. "ספורט הוא משאב משמעותי וכמעט הכרחי לכל ערוץ שנמצא בגדילה. העובדה היא שיש לנו עמוד שדרה, והספורט היה חלק מהביסוס הזה. עם זאת, מי שיטיח בפנינו כי מה שמעניין את הערוץ זה רק חדשות וספורט - טועה ובגדול. אין לך מושג איזו השקעה ענקית של זמן וכסף אנחנו מוציאים על התוכניות. מעבר להגדרות של ז'אנר, מעניין אותי לעשות תוכניות טובות.

"הקהל מתפתח ורק פה הזמן עומד מלכת. אנחנו מנותקים מהעולם וכאילו חייבים לקבל סיווגים שמישהו החליט עליהם לפני שנים. במועצת הרשות השנייה חייבים להבין שאין יותר דרמה טהורה, אין יותר סתם שעשועונים. אנחנו מוצאים את עצמנו בהתמודדות אינסופית מול הרשויות, מול דרישות הצופים, ועם הסכומים שנדרשים עבור תוכניות מושכות רייטינג.

"הצלחנו עם 'לרדת בגדול' או עם 'הדוגמניות' כי אלה תוכניות ריאליטי, בהן יש פחות תלות בטאלנטים או בתסריטים של פיצ'רים. כשהגעתי לתפקיד, מצאתי אסמי תבואה ריקים. 50% מהתוכניות ששודרו אז לא הצליחו, ורק הספורט הצליח לתפוס בצורה משמעותית. ככל שהערוץ יתבסס, יהיו יותר ויותר תוכניות מקוריות, והתייחסות הערוץ לספורט תהיה שונה. ב-2008 כולם יראו את זה".

מסע הדילוגים של "הישרדות"

ואיך אפשר בלי להזכיר את "הישרדות"? הסדרה החדשה והמושקעת של הערוץ, שעלות הפקתה חצתה את קו 5 מיליון הדולר, עדיין לא התבססה ביום שידורים קבוע. פרק הבכורה רשם רייטינג מאכזב של 13.9% בכלל האוכלוסייה. בכירי הערוץ מיהרו להודיע על מעבר ימי שידור התוכנית לימים שבת וראשון. רשת וקשת הפשילו שרוולים והקרב העפיל לפסגה נדירה, כשהזכייניות החלו לקצץ במשך הפרסומות בזמן שידור התוכניות שהעמידו מול "הישרדות" רק כדי למנוע מהצופים לזפזפ.

הפרק השני בסדרה כבר זכה לנתון מוצלח יותר של 18% רייטינג בכלל האוכלוסיה, והפרק השלישי גרף רק 14.1% רייטינג בכלל האוכלוסייה. הפרק האחרון ששודר ביום שבת האחרון גרף גם הוא רייטינג נמוך של 14.7% בכלל האוכלוסייה. הבלבול הגיע לסיום זמני בשבוע שעבר, כשערוץ 10 הודיע ש"הישרדות" תשודר בימי רביעי ושבת, מה שממקד את מלחמת החורף בין ערוץ 10 ורשת.

"שטויות, לא בילבלנו אף אחד", פוסקת פלדמן. "מלכתחילה היה לנו ברור שנפצל את התוכנית לסוף שבוע וליום נוסף באמצע השבוע - יום שאין בו כדורגל או כדורסל. מי שהחליט שהתוכנית תשודר רק בסופי שבוע היתה התקשורת, ולנו היה נוח לשחק על זה ולא להודיע על השיבוץ הסופי. עוד לפני שעלה הפרק הראשון של 'הישרדות' אמרתי לכולם ש-15% יספקו אותי. מראש לא ציפיתי ליותר. בפרק השני כבר הגענו ל-18% רייטינג, וגם זה לא הפתיע אותי כי ידעתי שהתוכנית טובה והיא תלך ותצבור תאוצה. ההחלטה כרגע היא לשדר בימי רביעי ושבת, אבל צריך לזכור שבסדרה יש 40 פרקים, מה שמאפשר אורך נשימה, וייתכן ונשנה את השיבוץ פעם נוספת".

החלטתם להוריד מלוח השידורים את "מועצת החכמים" כדי לפנות מקום לשידורים חוזרים של "הישרדות". היה מוצדק, לדעתך, לפגוע בתוכנית אקטואליה ותיקה, שמשכה אליה קהל אינטילגנטי ונחוץ לערוץ?

"זו לא היתה החלטה שלי להעלות או להוריד את התוכנית", היא בוררת את המלים. "השעה הזו, שבת לפנות ערב, היתה פלטפורמה לרייטינג הגבוה שיבוא בלילה. אנחנו עובדים עם חברת החדשות, ואפילו נתמכים על ידה. למשל, אמנון לוי או מיקי חיימוביץ', שעשתה את 'אמא יקרה לי' וגרמה לי לבכות. החדשות הוא גוף ריבוני. הם בורכו בעיתונאים יוצאים מהכלל, ומשתפים איתנו פעולה".

היוצרים כועסים וטוענים שאין בערוץ די מקום וזמן ליצירה העברית המקורית. גם הרשות השניה טוענת שלא עמדתם בשנים שעברו במחויבויות התוכן שלכם.

"2008 היא שנת המפנה שלנו. התמהיל שיראו הצופים הוא התמהיל הנכון והדרוש. על דרמות עובדים לפחות שנתיים, ולא מתפשרים על איכות הפקה. יש גם שידורים חוזרים של דרמות שרכשנו מהפלטפורמות, אבל ב-2008 נראה כמה דרמות חדשות ומקוריות".

פלדמן מפרטת לגבי התוכניות שבכוונת הערוץ להעלות: "תהיה עוד עונה של 'לרדת בגדול' ושל 'הדוגמניות'. בימים אלה אנחנו עובדים על דוקו בנושא שקשור למיניות - סוג של הימור מבחינתנו. אנחנו יוזמים סדרה על חתונה כי זה נושא שלא פוצח, מכינים את הפרויקט 'לא מצחיק' שבו נהיה שונים מערוץ 2. זו סדרת מערכונים שאין בהם את המחויבות לפואנטה או הכרח להצחיק. בהתחלה חשבתי שזה לא יצליח, אבל לא הרגשתי נוח לסרב להצעה אז הסכמתי. אמרתי להם שאין לי מושג איפה נשדר את זה, כי מדובר במערכונים עוכרי שלווה, משהו קפקאי, שבהחלט מתאים לאג'נדה של ערוץ שמביא דברים חדשים.

"נכון לימים אלה, ניצן הורוביץ עושה עבורנו סדרה דוקומנטרית חובקת עולם. ירון לונדון מכין סדרת אימה בסטייל 'אורסון וולס' על תרחיש עתידי. ב-2008 שרון גל יציג סרט על תאיר ראדה ועוד. כמובן שאנחנו מעדיפים את זה על רכש, שלעומת ערוץ 2, אצלנו הוא הולך ופוחת."

אתם כבר עובדים על עונה שנייה של "הישרדות", ועל עונות נוספות של תוכניות שהצליחו. כמנהלת תוכניות, תעדיפי להמשיך עם מה שכבר הוכיח את עצמו, או עם תוכניות בעלות בשורה חדשה, גם אם מדובר בהימור?

"אנחנו עוברים לעונה שנייה עם מה שאנחנו מאמינים בו, ברגע שהמוצר מוכן וכשברור לנו שהוא יצליח - גם אם עוד לא עלה לאויר. אנחנו מחפשים את המקום לצילומי העונה הבאה של 'הישרדות', ויהיו עונות נוספות לדרמה של האחים ברבש - תוכנית שעדיין לא שידרנו. אנחנו מזמינים עוד פרקים אבל עם הפסקה בין העונות, כי בישראל יש נטייה לגרגרנות. זה סוג של קניבליזם, שלא מקובל עלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker