הקמעונים נגד כחלון: "צעד פופוליסטי, קטן שלא יביא להוזלת מחירים אמתית"

בכירי הקניונים והרשתות לא מתרשמים מביטול המכסים של כחלון וטוענים: תבטלו המע"מ או תטילו מס על אתרי הסחר הבינלאומיים ■ מנכ"ל רנואר: "כחלון הבטיח לי שהוא לא יעלה את הסכום של הפטור לתשלום מע"מ"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קניון מבשרת במבשרת ציון
קניון מבשרת במבשרת ציוןצילום: אמיל סלמן

בכירי ענף הקמעונות לא מתרשמים מההצהרה של שר האוצר, משה כחלון, על הורדת מכסים. הם טוענים שעם כל הכבוד להורדה, הצרכן לא ירגיש הוזלה משמעותית במחירים. זו תורגש רק אם יופחת או יבוטל המע"מ. לחילופין, הם טוענים, יש לחייב בתשלום מע"מ גם הזמנות מאתרי הסחר הבינלאומיים, הפטורים כיום מתשלום בקנייה של עד 75 דולר – כך שיהיה שוויון בין חברות ישראליות לאתרי הסחר הבינלאומיים, דוגמת נקסט, אסוס, אמזון וכדומה.

"כמו כל הצעדים של הממשלה, שאני כידוע נמנה על חסידיה, גם הצעד הפופוליסטי הזה הוא מעט מדי כי זאת לא הבעיה העיקרית של הענף שלנו", אמר בציניות איתן בר זאב, מנכ"ל ביג מרכזי קניות בפאנל בכירי הענף שהתקיים בוועידת הקניונים באילת. לדבריו, "נושא המע"מ הוא הנושא המהותי. צריך להשוות את תנאי הסחר ולא יכול להיות מצב שבו חברות ישראליות משלמות מסים למדינת ישראל, מעסיקות עובדים ובאה המדינה ומפלה אותן בצורה כ"כ קיצונית".

לדברי גבי רוטר, מבעלי ומנכ"ל קסטרו, "הורידו את המכס - ואכן זה יגולגל להוזלת מחירים כי השוק תחרותי, אבל הבעיה העיקרית היא הפטור ממע"מ שניתן למזמינים מחו"ל בסכום של עד 75 דולר. אם ניתן להוריד מע"מ מעסקים מחו"ל, שלא משלמים מסים למדינה, אז שיתנו גם לנו פטור ממע"מ ברכישה עד 75 דולר".

רוטר הוסיף בעניין הפטור כי "בארה"ב משלמים מס על כל חבילה שמקבלים ובאוסטרליה ביטלו את הפטור מתשלום מכסים עד סכום מסוים. אם אתה רוצה להוריד את המע"מ - אז תוריד את המע"מ, כי מה זה משנה איפה אנשים קונים".

מנכ"ל רנואר, סרג' דרעי, גילה כי נפגש באחרונה בנושא עם שר האוצר: "כחלון הבטיח לי לפני מספר שבועות שהוא לא יעלה את הסכום של הפטור מתשלום מע"מ. המכסים בתחום האופנה הם של 6% וביטולם זה נחמד - אבל לא מעבר לזה, כי זה מעלות המוצר ולא מהמחיר הסופי. זה ישפיע על המחיר לצרכן בשוליים - אבל לא יביא להוזלה משמעותית".

רמי שביט, בעל השליטה בקבוצת המשביר לצרכן, אמר: "דיברתי בנושא עם שר הכלכלה, אלי כהן, לפני כחודשיים כשהוא רצה לשמוע את בעלי העסקים. השיחה היתה סביב נושא עליית הפטור ממס על חבילה מ-75 דולר ל-500 דולר ואנחנו אמרנו שזה לא הוגן כי זה יפגע בנו. הצענו שהוא ישווה את המכסים – או שיעלה לשנינו או שיפחית לשנינו". באשר לשנוי הצפוי במחירים, אמר שביט כי "נראה ירידה הדרגתית במחיר - אבל זאת לא בשורה כי זאת ירידה של 5% בסה"כ".

ארנון תורן, מנכ"ל קניוני עזריאלי, הגדיר את ההחלטה של כחלון כ"צעד חיובי - אבל זה בעיקר צעד קטן מדי, מאוחר מדי ופופוליסטי ולקראת בחירות".

הבכירים התייחסו לסוגיית הגידול במכירות אונליין והקניות בחו"ל שבאות על חשבון הרשתות הישראליות. בקרב קבוצות האופנה טענו כי הקניונים צריכים להתחשב ולהוריד את רמות שכר הדירה. "המכירות לא נפגעות רק בגלל האינטרנט. כל הסיפור של הלואו קוסט והשמיים הפתוחים גרמו לגידול ניכר במספר הטסים לחו"ל. אז אנחנו נמצאים פה בתנועת מלקחיים , שבה אם אנחנו רוצים למכור ולפרוח אנחנו צריכים לטפל בנושא שכר הדירה. אי אפשר שמישהו אחד ירוויח (הקניונים) ומישהו אחר יפסיד (הרשתות)", אמר רוטר.

לדברי דרעי מרנואר, "המחזורים עולים ואין הרבה אבטלה ויש לאנשים יותר כסף לקנות, אבל הבעיה היא שכר העבודה שעולה, התחרות המאוד גדולה שמורידה את המחירים והשכירויות שהן לא פשוטות. עומס שכר הדירה מהפדיון בישראל הוא מהגבוהים בעולם".

ירון אשל, מנכ"ל גזית גלוב ישראל, טען כי מאזן הכוחות בין הקניונים לרשתות השתנה: "כיום קסטרו, רנואר וכו' לא נמצאים בקניון שהם לא רוצים להיות בו וכבר לא מחייבים אותן לפתוח חנויות בקניונים פחות מוצלחים. אנחנו בונים קניון בהשקעה גדולה ובסוף רואים תשואה של 7%-8%. אני כקניון מחזיר את ההשקעה שלי בתוך 14-13 שנים והרשתות בתוך 5 שנים". מנכ"ל רנואר התרעם וענה לו בתגובה: "כשאתם מסיימים להחזיר את ההשקעה יש לכם נכס ביד, לנו לא".

רמי שביט דרש מהקניונים "לעשות את התפקיד שלהם ולהביא חוויית קניה לקניון, שיפסיקו לשחוט את האנשים בתשלומים גבוהים על חניה, שישנו תאורה ועוד". מנכ"ל קניוני עזריאלי, ארנון תורן, ענה לו " המשביר לצרכן בת 70 ונראית בת 90 והנה יוסי גביזון (מבעלי קבוצת הודיס, בעלי אורבניקה, קרולינה למקה וטופ טן) כל יום בא עם רעיון אחר ועם רשת חדשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker