עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

המבצעים העמוקים שהציעו הקניונים והרשתות המאכלסות אותן לרגל הבלאק פריידיי הביאו לגידול במכירות, שאיזן את הירידה במכירות מתחילת השנה.

לאור הגידול במכירות אונליין ובמספר הקונים בחו"ל, בלאק פריידיי היה רחוק מלהיות השנה המועד שמסמל את פתיחת המכירות לקראת חג המולד. בהתאם, כל הקניונים וכמעט כל החנויות המאכלסות אותם יצאו השנה במבצעים עמוקים מהרגיל כבר בנובמבר. גם רשתות בינלאומיות שבשנים עברו לא השתתפו בחגיגת הבלאק פריידיי הציעו מבצעים, שהתחילו את מבצעי סוף העונה ונמשכו שבוע שלם ולפעמים יותר.

לפי נתוני מערכת ריס, המסתמכים על המכירות חנויות במרכזים המסחריים, מכירות הבלאק פריידיי היו גבוהות ב-43% מבשנה שעברה, דבר שגרם לעלייה של 6.4% בפדיון הכולל לנובמבר.

2017 לא היתה שנה טובה לקניונים. לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, הישראלים הוציאו השנה 2.5–3 מיליארד שקל על קניות באינטרנט - בעיקר באתרים בינלאומיים. ההוזלה במחירי הטיסות הביאה לכך ש-1.1 מיליארד שקל נוספים הלכו לקניות בחו"ל – מה שהותיר 15 מיליארד שקל בלבד לשוק האופנה הישראלי מתוך רכישות כולליות של כ-19 מיליארד שקל.

שיעור השינוי במכירות בקניונים

בחודשים ינואר עד אוקטובר הפדיונות בקניונים, לפי ריס, הראו ירידה של 1%. אולם בהתחשב בגידול הניכר במכירות למ"ר בנובמבר, הקניונים מסכמים את 11 החודשים הראשונים של השנה בירידה של 0.2% בלבד במכירות. עם זאת, אם לוקחים בחשבון גידול של כ-2% בממוצע באוכלוסייה מדי שנה, הירידה היא לעמדה גדולה יותר. יצויין כי נתוני ריס מסתמכים על הפדיונות של כ-3000 חנויות, אולם לא נכללים בהם קבוצת גוטקס (זארה), קבוצת מאץ' ריטייל (h&m) וקבוצת הודיס.

לדברי חי גאליס, משנה למנכ"ל קבוצת ביג מרכזי קניות, "השנה עמדה בסימן ירידה עד הבלאק פריידיי, ואם דצמבר יהיה חודש חורפי אולי השוק יצליח אפילו לגמור את השנה עם פלוס קטן במכירות". עם זאת, אומר גאליס, הרשתות שילמו על המבצעים בשחיקה ברווחיות: "החיים של הקמעונאים בארץ מאתגרים. היום הרבה יותר קשה לקמעונאים לשרוד ולהצליח. הרשתות מורידות מחירים כדי להתמודד עם האונליין והקניות בחו"ל,  והרווח הגולמי שלהן יורד.

"במקביל, ההוצאות שלהן גדלות והמכירות בסטגנציה. בעוד הרשתות משלמות על התחרות בשחיקה ברווחיות הקניונים יצטרכו לשלם על זה בהושטת יד והורדת שכר הדירה ודמי הניהול, וגם לדאוג במקביל שהפדיונות בקניונים יעלו. לשמחתי בעוד עזריאלי ועופר לא צמחו במכירות מתחילת השנה אנחנו צמחנו בכמעט 4%. אנחנו דואגים כל העת לבדיקת העומסים של שכר הדירה מהפדיון אצל השוכרים שלנו ואיננו מהססים לעזור להם כשצריך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker