הלוביסטים של חברות המזון הסתערו על דיון סימון המזון המזיק

בדיון הראשון של ועדת העבודה, הבריאות והרווחה המתקיים היום נוכחים הלוביסטים של תנובה, קוקה קולה, אסם, יוניליוור והיבואנים - שמנסים להשיג הקלות בסימון ללקוחות שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארז גילהר, מנכ"ל משותף בחברת פוליסיצילום: אמיל סלמן

הלוביסטים הסתערו על הדיון הראשון של ועדת העבודה, הבריאות והרווחה בנושא תקנות סימון מזון מזיק שהתקיים הבוקר (ב'). התקנות, שהוגשו על ידי משרד הבריאות לפני כשבועיים, יחייבו את היצרנים והיבואנים לסמן באדום מוצרים עתירי סוכר, שומן רווי או נתרן.

בדיון נרשמת נוכחות ערה של הלוביסטים, המייצגים את חברות המזון והיבואנים ומעוניינים לנצל את מסגרת דיוני הוועדה בכדי להשיג הקלות בסימון ללקוחותיהם.

כך, נוכחים בדיון דפנה פביאן וגילית רובינשטיין ממשרד הלובי פוליסי. לאחרונה נחשף ב-TheMarker כי פוליסי, המייצגת את אסם, פעלה לאחרונה מול משרד הבריאות כדי לפטור את החברה מסימון אבקות מרק עתירות נתרן. המשרד הגיש את התיקון לתקנות שפוטר את יצרני אבקות המרק מסימון באדום ביום חמישי האחרון.

בנוסף, פעלה פוליסי מול משרד הבריאות להורדת קמפיין החטיפים של המשרד, שפגע באסם השולטת בקטגוריה. הקמפיין ירד מהאוויר מוקדם מהצפוי אחרי ששודר פעמיים בלבד.

לקוח נוסף של פוליסי בדיון הוא תנובה – כפי שנחשף בעבר ב-TheMarker, ארז גילהר, מנכ"ל פוליסי, סידר פגישה בין מנכ"ל קבוצת תנובה, אייל מליס, לבין שר הבריאות יעקב ליצמן במטרה להחריג את הגבינות הצהובות מסימון אדום, הנובע מהיותן עתירות בשומן רווי. גילהר אף נכח בפגישה בין הצדדים. המהלך לא נשא פירות וסביר כי בתנובה ינסו להשתמש בדיוני הוועדה כדי להצליח ולהחריג את הגבינות, בטענה כי הן עתירות סידן וחלבון.

גילהר עצמו, שבעבר פורסם כי נראה לוחש באוזנו של ליצמן במהלך ועדת הכלכלה בעניינה של הלקוח שלו פיליפ מוריס, ואף ניסח חלק מהודעה לעיתונות שהוציא משרד הבריאות בעניין מוצרי עישון, לא נכח בדיון.

פוליסי מייצגת גם את חלק מהיבואנים החברים באיגוד לשכות המסחר, שנלחמים בתקנות הסימון במתכונתן הנוכחית וטוענים שיש לשנות את מודל הסימון ולהעבירו לגב האריזות.

גם אנשי משרד הלובי גורן עמיר, בהם ליעד אילני ושוקי זוהר נכחו בדיון. משרד הלובי גורן עמיר מייצג את החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) ואת חברת יוניליוור, ופעל עבורה מול משרד הבריאות בנושא הפטור מסימון אבקות המרק, קטגוריה שיוניליוור פעילה בה עם המותג 'קנור'. עוד נכחו אבישג שחם-חדד מגלעד לובינג, העובדים עם שני גופים שלהם לכאורה אינטרס מנוגד: ג'נרל מילס משווקת המותגים האגן דאז, פילסברי ונייצ'ר וואלי, וההסתדרות הרפואית בישראל; גם אימפקט לובינג, העובדת עם שופרסל, שלחה נציג לדיון (גדעון זאזא).

מטעם חברות המזון עצמן נכחו סמנכ"לית הרגולציה של החברה המרכזית למשקאות קרן שינמן, המדען הראשי של אסם דר' מעוז גרופר, המדען הראשי של תנובה זאב פייקובסקי וליעד גילהר ממחלקת הרגולציה.

באופן אירוני, דווקא אללוף עצמו וחברי הוועדה שלו התחייבו לקדם הצעת חוק שתאסור על משרדי לובינג לייצג לקוחות בעלי אינטרסים מנוגדים באותו עניין, בדגש על תחום הבריאות.

על פי הצעת החוק, גופים מתוקצבים העוסקים בבריאות יידרשו לדווח לשר הבריאות בכל שנה מי הם הלוביסטים שלהם, כולל שמות לקוחותיו הנוספים של אותו הלוביסט. אם יחליט שר הבריאות כי הלוביסט מייצג במקביל "גם אינטרס שיש בו כדי לגרום נזק ממשי לבריאות הציבור", יוכל להורות לגוף הבריאות להפסיק לאלתר את ההתקשרות עמו.

לדברי שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, "בעלי ההון משלמים ללוביסטים הללו עבור קידום אינטרסים שלהם, כשמשמעות הדברים היא לא פעם טרפוד רפורמות המשרתות את האינטרס הכללי של הציבור, ושל השכבות החלשות בחברה. מדובר בתופעה שבסיסה הוא פגיעה בשוויון ייצוג האינטרסים בפני מקבלי ההחלטות בדמוקרטיה ושגוררת על כן פגיעה קשה באמון הציבור בדרך קבלת ההחלטות בישראל. 

"כיום לא קיימת חובת דיווח על המפגשים של לוביסטים עם מקבלי ההחלטות, אין חובת העלאת החומרים שהועברו על ידם למקבלי ההחלטות, ואין חובת גילוי לגבי הכספים שהם מקבלים מלקוחות והמטרה שלשמה שכרו את שירותיהם. למרבה האירוניה, חוקים ורגולציה שאנו מנסים לקדם בנושא מטורפדים לא פעם על ידי הלוביסטים עצמם וע"י לוביסטים סמויים שאינם מעוניינים שפעילותם תוגדר כלובינג ותדווח לציבור. הגיעה השעה לטפל ביסודיות בבעיה זו המערערת את בסיס התמיכה של הציבור במערכות הדמוקרטיה בישראל" 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker